24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Fajčenie môže predražiť umelé oplodnenie

Fajčenie spôsobuje neplodnosť. Fajčenie môže narušiť vývoj plodu. Výstražné etikety dobre známe z obalov cigariet. Fajčenie je čoraz častejšie vytláčané z verejných priestorov. S bojom proti fajčeniu sa však budeme môcť v budúcnosti stretnúť aj u lekára, a to v prípade umelého oplodnenia.
foto: istock.com

Je vedecky dokázané, že fajčenie u mužov znižuje počet spermií v ejakuláte, znižuje ich pohyblivosť a zvyšuje výskyt abnormálnych foriem spermií. Ženy fajčiarky zas majú v prípade umelého oplodnenia nižšiu šancu otehotnieť.

Na základe tohto zistenia by sa mal lekár zaoberajúci sa vašou neplodnosťou zaujímať o to, či ste vy alebo váš partner/vaša partnerka fajčiarmi. Okrem anatómie a fyziológie vašich pohlavných orgánov sa súčasťou vyšetrenia plodnosti môže totiž stať i vaša fajčiarska minulosť a miera intoxikácie vášho organizmu v dôsledku fajčenia.

Dieťa alebo cigareta?

V budúcnosti bude možné očakávať, že sa vás lekár bude pri liečbe vašej neplodnosti snažiť zbaviť i závislosti od fajčenia. Ak sa usilujete otehotnieť prostredníctvom umelého oplodnenia a opakovane sa vám otehotnieť nedarí, môže lekár v súlade s vedeckými poznatkami vyhlásiť za hlavnú príčinu intoxikáciu vášho organizmu v dôsledku fajčenia a naordinovať vám odvykaciu kúru. A čo ak odmietnete? Môže sa stať, že pri ďalších pokusoch o umelé oplodnenie budete preto finančne znevýhodnení.

Táto vízia je pre naše prostredie zatiaľ čisto hypotetická. Základné kamene boja proti fajčeniu v súvislosti s neplodnosťou však už položila ASRM (American Society for Reproductive Medicine). Správa je dostupná na www.asrm.org.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené