Existuje niekoľko možností, ako si zvýšiť materskú

Zamestnankyňa má nárok na dovolenku počas materskej. Živnostníčka musí kvôli príspevku pozastaviť živnosť.

Matka chystajúca sa s dieťaťom na „dovolenku“, by mala vedieť, na čo má nárok.
„Nezamestnaná ani podnikateľka nemôžu byť na materskej dovolenke, keďže tá je voľnom z práce, ktoré žene poskytuje zamestnávateľ,” hovorí Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska.

Výška rodičovského príspevku je pre všetkých rovnaká, a to od 1. januára tohto roku 158,67 eura mesačne. Treba oň požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. „Ak žena poberá materské, nemá nárok aj na rodičovský príspevok na ďalšie dieťa. Keď žena poberá rodičovský príspevok a prechádza na materské, musí to oznámiť na úrade práce a v zdravotnej poisťovni.”
Lukačovičová má aj tip na to, na čo si dať v praxi pozor. Ak si žena platila nemocenské z maximálneho vymeriavacieho základu a na konci predchádzajúceho roka už vedela, že je tehotná, tak sa jej v tomto roku už neoplatí platiť z maximálneho vymeriavacieho základu. Môže si ho znížiť na minimum bez toho, aby to malo vplyv na výšku materského.

Zamestnankyňa

Na rozdiel od nástupu na materskú dovolenku, o ktorom väčšinou rozhoduje lekár, zamestnankyňa musí o nástup na rodičovskú dovolenku požiadať zamestnávateľa. Ten je povinný jej vyhovieť. O nástup na rodičovskú dovolenku môže požiadať aj neskôr, a to až do troch rokov dieťaťa. Počas materskej dovolenky žene vzniká nárok na dovolenku za kalendárny rok, čiže akoby bola normálne v práci.

Živnostníčka (SZČO)

Pre poskytnutie materského nesmie mať nedoplatky na poistnom na nemocenské poistenie vyššie ako 3,31 eura. Podmienkou je minimálne 270 dní nemocenského poistenie počas posledných dvoch rokov pred dňom vzniku nároku na materské. Ak si platila dobrovoľné nemocenské poistenie, nemusí ho pri začiatku poberania zrušiť, keďže počas poberania materského nie je povinná platiť poistné. Ak chce živnostníčka poberať rodičovský príspevok, musí minimálne pozastaviť živnosť.

Práca popri rodičovskej

Popri rodičovskej dovolenke si možno privyrábať formou dohody vykonávanej mimo pracovného pomeru, bez obmedzenia výšky príjmu. Pri vypomáhaní v súčasnom zamestnaní popri rodičovskom príspevku treba pracovať len formou dohody, nie v rámci existujúceho pracovného pomeru.

Získajte vyššiu materskú

– Ak SZČO platila minimálne odvody, treba pozastaviť živnosť a zamestnať sa s maximálnym vymeriavacím základom pár dní pred materskou dovolenkou.
– Pokiaľ žena v posledných 2 rokoch pred otehotnením neplatila nemocenské, musí sa do sociálnej poisťovne prihlásiť pred otehotnením. Tehotenstvo trvá cca 280 dní, tak by 270 dní nemocenského poistenia pred pôrodom zrejme nestihla.
– Ak žena v posledných 2 rokoch mala nemocenské poistenie a teraz nie je, stačí, keď sa ako dobrovoľný platca nemocenského poistenia prihlási v 8. týždni tehotenstva.
– Materská vo výške 55 percent z 1 003,09 eura (cca 551,7 eura mesačne) sa dá získať prihlásením na dobrovoľné nemocenské poistenie, najneskôr v 8. týždni tehotenstva. Treba si určiť čo najvyšší vymeriavací základ (1 003,09 eura).
Zdroj: Hospodárske noviny

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist