26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Emocionálna intimita je v manželstve dôležitejšia než sex

Bez emocionálnej intimity sa nezaobíde takmer žiadny vzťah. Naopak, práve vďaka tejto dôvernosti možno udržať pri živote i vo funkcii dlhotrvajúci vzťah, kde už napríklad sex príliš nefunguje.

Intimita totiž vo vzťahu prispieva k podpore dôvery a vzájomného rešpektu. Je však nutné sa o ňu starať, pretože s problémami, zodpovednosťou, deťmi a ďalšími povinnosťami jej väčšinou ubúda a začína sa potichu vytrácať. Bez nej je však manželstvo príliš vratké.

„Zdravý intímny vzťah pozitívne ovplyvňuje všetky aspekty života. Aby sme si udržali intimitu, musíme prekonať svoje strachy zo sexuality, z odmietnutia partnerom, z bolesti a zo sklamania v sexe,“ tvrdí sexuologička Karen Boylová z University of Glasgow.

Stačia drobné gestá
Emocionálna intimita sa pritom musí živiť kvalitne stráveným časom vo dvojici. Dôležité je občasné gesto lásky, ako držanie za ruky, objatie či bozkávanie.

Lepšie než návšteva kina, kde sa veľmi človek nemôže intímne prejavovať, je napríklad spoločný šport, pri ktorom sa môžu milenci otvorene rozprávať. Podľa odborníkov – kto sa spolu hrá, ten už spolu zostane.

Podstatný je i čas strávený v posteli. Nemalo by ísť iba o sex či spánok. Ale napríklad veci, ako držanie sa v posteli za ruku a rozprávanie pred zaspaním.

Zároveň je dobré sa naučiť načúvať, správne sa vyjadrovať a nielen brať, ale aj dávať.

Anketa
Máte vo vzťahu dostatok emocionálnej intimity?
16,4 % Nie, časom úplne zmizla.
2,5 % Nie, nič pre to nerobíme.
5,1 % Nie, ale úplne ešte nevyhasla.
42,1 % Áno, snažíme sa o to obidvaja.
23, 5 % Áno, sme stále veľmi zamilovaní.
8,1 % Áno, ale často záleží na mojej iniciatíve.
2,3 % Neviem

Celkom hlasovalo 1 540 čitateľov
Zdroj: Novinky, Famous

18. 6. 2009 |

Naposledy navštívené