27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

Dve kolesá sú viac než štyri – First BIKE

Postranné kolieska na bicykloch sú už dávno prekonané. Nielenže dieťa ničomu novému nenaučia, ale hlavne sú viac nebezpečné, než istiace. Je čas zahodiť barličky a skúsiť to inak!

Obvyklý obrázok z parku
Trojročné dieťa sedí na nablýskanom bicykli s bočnými kolieskami, vedľa neho natešený otecko. A začína s povelmi: „daj nohy tu na pedále“, „šliap dopredu, nie dozadu“, „radšej nesiahaj na tú prednú brzdu, nech nepreletíš cez riadidlá“, „musíš silno zabrať, inak ti to nepôjde!“... Dieťa sedí vysoko, nožičkami ani nedosiahne na zem. Nemôže sa rozbehnúť, ťažký bicykel neušliape. Keď ho otec nakoniec roztlačí, nakláňa sa doprava a doľava, ako dopadá na prídavné kolieska. A keď nedajbože spadne, tak aj s bicyklom na stranu ako hruška, pretože nestihne dať nohy z pedálov na zem.

Otecko je trošku rozladený – čakal od svojej vlastnej krvi trošku lepší výsledok. Vezie tú ťažkú štvorkolku späť domov a utešuje sa, že sa potomok bude trebárs dobre učiť alebo bude hrať na nejaký hudobný nástroj. Na ďalšiu prechádzku si malý cyklista vydupe svoju obľúbenú plastovú motorku, na ktorej to tak pekne frčí, avšak s nohami pod bradou.

Prirozene, intuitívne
Dvojročné dieťa zdvíha bicykel prekvapivo ľahko zo zeme. Sadá si do prehĺbeného sedla, nožičkami sa opiera o zem a začína na bicykli opatrne chodiť. Za chvíľu si viac verí a skúša sa odrážať ako na motorke. Ale toto je iné - motorka mala tri kolesá, zatiaľ čo toto vozidlo má kolesá len dve... Situáciu istí vlastnými nohami. A tými tiež jednoducho brzdí. „Chôdza“ postupne prechádza v „beh“, jazda sa stáva plynulejšia. Po pár hodinách dieťa začína zdvíhať obe nožičky a skúša držať rovnováhu. A zrazu na to príde! Pritom mu nikto nepomáhal, nepridržiaval ho za sedlo, nič mu nevysvetľoval, nijako ho nestresoval. Drobec je na seba strašne pyšný. Na čom sa to v dvoch rokoch sám naučil držať rovnováhu? Na bicykli bez pedálov.

Na takých odrážadlách sa aj z „pohybovo vlažnejších“ jedincov stávajú nadšení cyklisti. Deti sa dobre bavia a ani si nevšimnú, že sa práve niečo naučili. Niečo, čo nás (a našich rodičov) stálo oveľa viac úsilia.

Presvedčte sa sami: http://www.firstbike.cz/animace/#kola_content

Bez zbytočných kíl
First BIKE je takmer 3x ľahší, než bicykel s bočnými kolieskami. Na „Prvom bicykli“ preto dieťa zvládne aj desaťkilometrové úseky. Kopčeky, ktoré by na šliapacom kolose nevyšli, na tomto ľahučkom odrážadle jednoducho vybehnú. Inými slovami, nenadrie sa a v pohode stačí dospelým na prechádzkach aj na výletoch na bicykli.

Ale ide tu aj o nás, o rodičov: často musíme niesť bicykel v ruke, naložiť ho do auta, vyniesť po schodoch…

Aj odrážadlá musia mať brzdu
First BIKE nie je vozidlom na jednu sezónu, slúži deťom od dvoch do piatich rokov. Je potrebné si uvedomiť, že na takom odrážadle dieťa dokáže byť rýchlejšie, než na šliapacom bicykli. Dvojročný drobec zabrzdí nôžkami, ale staršie dieťa sa bez spoľahlivej brzdy rozhodne nezaobíde. Samozrejme sa nájdu aj takí predajcovia odrážadiel, ktorí ich ponúkajú bez brzdy a zákazníkom bez hanby tvrdia, že nie je nutná. Prípadne existujú výrobcovia, ktorí svoje odrážadlá síce brzdou vybavia, ale na prednom kolese. Potom už je len otázka času, kedy podrobíte helmu na hlave vášho dieťaťa poriadnemu záťažovému testu.

Prečo práve toto?
First BIKE navrhol nemecký dizajnér Ralf Coerschulte pre svoje vlastné deti. Otecko Ralf tento prvý bicykel postupne vylepšoval, tunil a ladil, až v roku 2002 vytvoril najbezpečnejšie odrážadlo na svete. Posúďte sami: pevný a pružný rám zo sklolaminátového polyamidu; hmotnosť len 3,9 kg; jemná bubnová (!) brzda na zadnom kolese; prehĺbené sedlo, najnižšia poloha sedla len 30,5 cm; riadidlá, čo sa nikdy nepretočia a pomáhajú držať smer; kvalitné nafukovacie pneumatiky; odrážadlo bez jedinej ostrej hrany, pohyblivého drôtu či vystupujúcej skrutky ...

First BIKE sa môže pochváliť nadštandardným atestom Bezpečné hračky, ktorý mu udelil nezávislý zlínsky Inštitút pre testovanie a certifikáciu a ktorý obnáša aj priebežnú kontrolu kvality a bezpečnosti. V roku 2009 First BIKE získal prestížne ocenenie Česká kvalita. V roku 2010 obstál na výbornú v teste odrážadiel spotrebiteľského časopisu dTest.

Viac FOTIEK a akčných FILMOV nájdete na www.firstbike.sk

Prečítajte si - Detské odrážadlá: začiatky na bicykli trochu inak

18. 8. 2011 | Lucie Viturková

Naposledy navštívené