28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Druhé mená

Niektorí rodičia zatúžia ozvláštniť život svojho dieťaťa tým, že mu vyberú hneď dve krstné mená. Obe sú matrikárkou uvedené do rodného listu dieťaťa, čím je potvrdené ich oficiálne používanie.

Hoci je u nás takýto krok možný, využíva ho len minimum rodičov. S dvomi krstnými menami, z ktorých žiadne nebolo nadradené tomu druhému, sa často stretávame v minulých obdobiach našej histórie. Vlastenecké cítenie viedlo aj mnoho verejne činných osôb k tomu, aby si k svojmu pôvodnému menu pridali ešte jedno meno, a to výrazne slovanského pôvodu. Mená ako Jozef Miloslav Vajanský, Jozef Ignác Bajza, Milan Rastislav Štefánik sa vnímali úplne bežne.

Zmena možná

V prípade, že by nositelia dvoch mien neboli so svojou situáciou spokojní, môžu sa, samozrejme, obrátiť na príslušný úrad, zvyčajne na matriku a požiadať o zmenu. Uplatňuje sa rovnaký postup ako v prípade premenovania.

Rodič môže svojmu dieťaťu zvoliť prakticky akékoľvek meno, musí však byť v súlade s príslušnými zákonmi. Ak sa predsa len rozhodnete dať svojmu potomkovi meno s nádychom romantického devätnásteho storočia, dbajte pritom aspoň na základné zásady opísané v iných článkoch rozoberajúcich problematiku mien.

Dôležité je, aby spolu obe mená foneticky zneli. Ak je to možné, mali by byť aj obdobného pôvodu. A hlavnou zásadou je, že by ich vyslovovanie nemalo spôsobovať veľké problémy.

12. 5. 2009 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázok používateľa stastnablcha
stastnablcha

ja som chcela len jedno. boli sme rozhodnutí pre meno pre dcéru, ale ked som ju po porode uvidela, povedala som si ze to je jasna barbora. len teta v nemocnici to uz odmietla menit, ze ma uz papiere vypisane, tak navela bola ochotna dat barbora ako druhe meno, lebo tam mala kolonku... :)

Obrázok používateľa žaba
žaba

:) No tak my sme sa hneď rozhodli pre dve mená:). A tak sa aj stalo máme Silvester Dárius a Vanessa Ester.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené