Dokrmujete? Vyznáte sa v mliečkach a vo fľaškách?

Niekedy sa napriek všemožnej snahe dojčenie nedarí a bábätko treba dokrmovať z fľašky. Až v takejto chvíli zistíte, aké bolo dojčenie vo svojej podstate jednoduché… Materské mlieko je totiž len jedno, zatiaľ čo náhradnej mliečnej výživy sú plné regály. Rovnako obrovský výber je aj medzi fľaškami. Ako sa v tom všetkom vyznať a zvoliť skutočne to najlepšie?

Hoci vám vhodnú umelú náhradu materského mlieka pravdepodobne odporučí detská lekárka, je dobré mať aspoň základný prehľad o tom, čo sa na trhu vôbec ponúka. Najčastejšie sa stretnete s umelými mliekami označenými číslicami 1, 2 a 3 – podľa vekového obdobia, pre ktoré sú určené, s mliekami pre nedonosené deti a bábätká so zdravotnými ťažkosťami. Klasické umelé mlieka obsahujú kravskú bielkovinu, ktorá je však špeciálne upravená, aby bola pre dieťatko stráviteľná.

Pre nenásytníkov niečo „extra“

Mlieka označené číslicou 1 sú vhodné pre zdravé donosené bábätká, a aj keď na nich nájdete odporúčanie podávania do približne pol roka, neurobíte chybu, ak ich budete používať až do jedného roka. Často sú obohatené aj o prebiotiká a ďalšie dôležité nutrienty. „Pre veľkých hladošov sú určené počiatočné mlieka s označením Forte alebo Extra, ktoré viac zasycujú a zamedzujú nežiaducemu prejedaniu bábätka, ktoré môže v budúcnosti viesť k obezite,“ uvádza na svojich stránkach detská sestra Anežka Purová.

Pokračovacie mlieka označované číslom 2 sú vhodné od pol roka do približne 12. mesiaca. Toto mlieko nie je vhodné ako jediný zdroj výživy, preto ho zaraďujte až vo chvíli, keď prejdete na príkrmy. Pokračovacie mlieka sú obohatené nielen o prebiotiká, ale aj o probiotiká.

Pozor! Len niektoré mlieka majú upravený pomer bielkovín podobne ako materské mlieko – teda 50 % srvátky a 50 % kazeínu. Sú teda lepšie stráviteľné a uspôsobené na detskú tráviacu sústavu. Väčšina pokračovacích umelých mliek má pomer kazeín : srvátka 80 : 20.

Mlieka pre batoľatá označené číslom 3 môžete podávať od jedného roka až do troch rokov veku dieťaťa. Sú obohatené o rôzne vitamíny, minerály a stopové prvky, v niektorých prípadoch aj o prebiotiká a probiotiká.
Viete, že v tomto vekovom období by vaše dieťatko malo vypiť až 0,5 l mlieka za deň?

Špeciálne druhy mlieka

Mliečka pre nedonosené deti musia spĺňať vyššiu energetickú hodnotu aj množstvo bielkovín, musia však byť prispôsobené nezrelému tráviacemu ústrojenstvu, ktoré tieto deti majú. Tieto mlieka sa podávajú minimálne do obdobia, kým bábätko dosiahne hmotnosť 2,5 – 3 kg, až následne prechádza na klasickú mliečnu výživu.

Okrem umelých látok pre nedonosené deti sa môžete stretnúť aj s antirefluxnými mliekami (označovanými AR), ktoré sú vhodné pre deti s častým vrackaním alebo pažerákovým refluxom. Mlieka sa zahusťujú ryžovým alebo zemiakovým škrobom, a preto lepšie zotrvávajú v žalúdku.

Ďalšie typy špeciálnych mliek pre deti:

Hypoalergénne a hypoantigénne – mlieka označované HA sú vhodné pre deti či už so zistenou alergiou, alebo s vysokým rizikom vzniku alergie.

Sójové mlieko sa podáva pri alergii na kravskú bielkovinu sprostredkovanú IgE, pozor však na to, že u 30 – 50 % detí s touto alergiou sa časom vyvinie i alergia na sóju.

POZOR! Tieto špeciálne druhy mlieka by v žiadnom prípade nemali užívať zdravé deti.

Sklenená alebo plastová fľaška?

Len čo prejdete náročným procesom výberu vhodného mlieka pre vaše dieťatko, čaká vás ďalší dôležitý krok. Zvoliť vhodnú fľašku a cumlík na fľaštičku. „Ak potrebujte dieťa kŕmiť z fľaše, musíte si dobre vybrať a zvážiť všetky pre a proti. Pri výbere je dôležité všímať si aj funkčnosť, jednoduchosť údržby a mnohé ďalšie kritériá, ktoré matky preferujú. Sklenené fľašky sa ľahko rozbijú aj pri minimálnom ťuknutí a mikroskopický, okom neviditeľný čriepok sa môže dostať do mlieka či príkrmu. Pri plastových fľaškách si treba dať pozor na zloženie plastu, aby neobsahoval látky, ktoré by boli toxické a v dôsledku toho aj nebezpečné. Všímajte si predovšetkým upozornenie, že fľaška neobsahuje nebezpečný bisfenol A (zmäkčovač plastu), ktorý sa dáva do súvislosti s mnohými závažnými ochoreniami i s neplodnosťou v dospelom veku,“ upozorňuje laktačná poradkyňa Jitka Kroutilová.

Napriek tomu, že sú všetky výrobky pre dojčatá s prídavkom tejto látky u nás už od roku 2011 zakázané, treba sa mať na pozore predovšetkým pri skôr kúpených fľašiach, prípadne pri ich nakupovaní na trhovisku, ktoré vám všeobecne na nákup detského tovaru vôbec neodporúčame.

Čítajte tiež:

Cumlík namiesto matkinho prsníka

Ak dieťatko kŕmite iba z fľašiek, počítajte s tým, že ich budete potrebovať minimálne 6 až 8 s rôznym objemom (od 125 do 250 ml). Nezabudnite ani na náhradné cumlíky, hoci väčšina fľašiek sa predáva už s cumlíkom.

„Tvarom by cumlík mal čo najviac pripomínať matkin prsník, nejaké sploštenie a podobne, ktoré sa v reklamách často odporúča, je zbytočné. Pri materiálovom zložení je to podobné ako s kritériami v prípade fľašiek z plastu a zo skla; rovnaké pravidlá platia pri silikóne a kaučuku. Silikónové sú trvanlivejšie ako kaučukové,“ vysvetľuje Jitka Kroutilová. Otvor v cumlíku by mal byť taký, aby mohlo bábätko bez ťažkostí cucať. Ak otočíte fľašku dnom nahor, mali by kvapkať asi 2-3 kvapky za sekundu. Ak je otvor príliš malý, dieťatko sa skoro unaví, ak je príliš veľký, môže sa zas zadŕhať.

Bábätká sú bystré a pohodlné

Na záver treba tiež spomenúť techniku kŕmenia v prípade, že kombinujete dojčenie a dokrmovanie z fľašky. V každom prípade bábätko najskôr nadojčite a až potom ho v prípade nutnosti dosýťte umelým mliekom. Niekedy, predovšetkým u malých bábätiek, stačí len malé množstvo mlieka – napríklad 20 až 40 ml. Týmto množstvom môžete dieťatko jednoducho dokŕmiť aj lyžičkou (čajová má objem 4 ml).

Vyhnete sa tak riziku, ktoré spomína laktačná poradkyňa. „Ja osobne kombináciu dojčenia a dokrmovania z fľašky neodporúčam. Technika cucania je pri kŕmení z fľaše a pri dojčení výrazne odlišná. Bábätká sú šikovné a časom prídu na to, že z fľašky sa im mliečko cucá podstatne ľahšie a bez námahy oproti prsníku. Navyše je týmto spôsobom hlavne menšie bábätko menej zmätené,“ hovorí Jitka Kroutilová.

Rozdiel medzi dojčením a cucaním z fľaše

Pri správnej technike dojčenia musí dieťa uchopiť bradavku aj s dvorcom, čo mu umožní správna vzájomná poloha matky a dieťaťa. Dôležité je, že dieťa cucá z prsníka a nie z bradavky.

Poloha jazyka:

  • jazyk presahuje spodnú peru a je pod mliečnymi sínusami
  • jazyk sa pohárikovito sformuje a uchopí bradavku i s dvorcom
  • bradavka i s dvorcom musí byť uložená na jazyku, nie pod jazykom.

Cucanie z prsníka:

  • vlnovitý pohyb jazyka spredu dozadu posúva bradavku aj s dvorcom na podnebie dieťaťa
  • tlakom jazyka na podnebie sa mliečne sínusy vyprázdňujú
  • vytlačené mlieko dieťa následne prehltne do úst

Pri cucaní z fľaše dieťa nemusí stláčať cumlík:

  • zadná časť jazyka nemôže pritlačiť menej ohybný cumlík k podnebiu tak, ako sa to deje pri cucaní z prsníka
  • špička jazyka sa nemusí posúvať dopredu a späť, ale vysunie sa nahor, perami nemusí pridržiavať cumlík.


„Z vlastnej skúsenosti neodporúčam striedať dojčenie a cucanie z fľašky. Týmto spôsobom som si nechtiac odstavila syna. Navyše hrozí, že si tým matka pokazí techniku dojčenia a privodí si problémy s prsníkmi – môžu sa objaviť trhlinky a prasklinky zvané ragády, dojčenie sa následne stáva bolestivým a pri najhoršom scenári môže vzniknúť zápal. Preto matkám odporúčam alternatívny spôsob dokrmovanie – lyžičkou, sondou alebo striekačkou. Primárne však je, aby si matka vybrala metódu, ktorá jej bude najviac vyhovovať,“ dodáva laktačná poradkyňa.


Tip: Vyskúšajte vylepšenú receptúru Sunar Complex 2 s mliečnym tukom a bez palmového oleja. Skvelá chuť pre spokojné dieťatko.

6.12.2018 1:25| autor: Pavla Maříková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist