25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Dojčenská kolika. Ako na ňu

Záchvatovitý, dlhodobý a neutíšiteľný plač v pravidelnú dennú či nočnú hodinu môže spôsobovať dojčenská kolika. Krik trvá dlhšie než tri hodinny denne a objavuje sa viac ako tri dni v týždni.
foto: istock.com

Nepokoj a plač dieťaťa predstavujú pre rodiča stres. Zvyčajne však nejde o skutočnú chorobu. Dieťa normálne napreduje a väčšinu dňa je spokojné a pokojné.

Pod označením dojčenská kolika sa však môžu skrývať najrôznejšie ťažkosti a skutočné choroby dieťaťa (neznášanlivosť kravského mlieka, metabolické poruchy, porucha priechodnosti čriev, hnačkové ochorenia, priškripnutie prietrže, neznášanlivosť mliečneho cukru a podobne).

Príznak koliky

Záchvat neutíšiteľného kriku s náhlym začiatkom a koncom. Trvá dlho, tri hodiny aj dlhšie. Často sa vyskytuje v pravidelný večerný čas, ale nie je to podmienka. Záchvat sa môže objaviť kedykoľvek počas dňa. Dieťa sa nápadne napína, ohýba, priťahuje nožičky k bruchu, je červené v tváričke. Dojčenské koliky trápia až 30 % dojčiat nezávisle od pohlavia v prvých 6 mesiacoch života, najmä medzi 2. a 3. mesiacom veku.

Príčiny

Príčin je mnoho, ale len v malom percente možno nájsť konkrétny dôvod ťažkostí. Väčšina kolík sa pokladá za variant normálneho správania dieťaťa v danom vývojovom období.

Medzi najčastejšie príčiny patrí návrat potravy zo žalúdka do pažeráka (gastroezofageálny reflux). Je spôsobený nezrelosťou štruktúr medzi pažerákom a žalúdkom a častejšie ho sprevádza vracanie a grckanie. Koliky častejšie trápia deti, ktoré pijú zbytočne veľa, pijú hltavo a pri pití vdýchnu väčšie množstvo vzduchu a nedostatočne si odgrgnú.

Plyn sa hromadí v čreve a spôsobuje bolestivú koliku. Neutíšiteľný plač celý stav zhoršuje, lebo dieťa pri ňom prehltne ďalší vzduch, ktorý tlačí v brušku. Aj hladné, unavené dieťa máva koliky.

Rovnako problémy, ktoré sprevádzajú novorodenca pri príchode na svet, môžu viesť rodičov k stresu, ktorý sa prenáša na dieťa, a i ten môže byť príčinou častejších kolík. Nervozita v rodine všeobecne prispieva k dráždivosti dieťaťa a ono potom častejšie trpí kolikami.

Vzácnejšie je príčinou dojčenskej koliky neznášanlivosť bielkoviny kravského mlieka, chyba premeny látok v tele alebo vrodená chyba tráviaceho traktu. V takom prípade, ale na rozdiel od dojčaťa s „bežnou“ kolikou, dieťa zjavne nenapreduje, nepriberá na hmotnosti tak, ako by malo, je nespokojné, aj keď sa kolika skončí.

Čítajte tiež:

Liečba

Základom liečebného prístupu je odlíšenie koliky spôsobenej chorobou. Tu potom lekár rozhodne o odstránení jej príčiny (vynechanie bielkoviny kravského mlieka, mliečneho cukru či iných látok zo stravy dieťaťa, operácia a podobne).

V prípade koliky, ktorá sprevádza normálne rastúce, zdravé dieťa, pomáha časté správne kŕmenie, masáže bruška, opatrenia brániace častému grckaniu, ale aj varovanie v pohodlnej polohe na predlaktí, kolísanie, varovanie v klbku. Je dobré, keď dojčené dieťa môže byť priložené k prsníku, kedykoľvek bude chcieť. Cicaním a prítomnosťou mlieka v ústach sa naštartuje tzv. gastrokolický reflex.

Črevo a celý tráviaci trakt sa začnú pohybovať a dieťa sa zbaví časti vetrov. Teplá plienka na brušku a masáže pôsobia rovnako blahodarne. Bruško masírujeme v smere hodinových ručičiek, akoby sme mali hodiny položené na brušku.

Dlhšie dojčenie z jedného prsníka je v tomto prípade vhodnejšie než striedanie prsníkov, keď dieťa vypije len sladšie predné mlieko, ktorého kvasné produkty v čreve zvyšujú množstvo plynov. I šetrné zavedenie rektálnej rúrky pomôže vetrom z tela von. Sirupy a kvapky proti nafukovaniu (napríklad Sab Simplex, Lefax) sú doplnkom tu opísaných opatrení. Ich podávanie konzultujte s lekárom. F

eniklové, rascové a iné čaje nie sú pre dojčatá do šiestich mesiacov nijak prínosné, hoci v množstve dvoch až troch lyžičiek pred dojčením, ako radia niektoré babičky, neprekážajú a môžu psychicky pomôcť bezradnej mamičke. Umelo vyživovaným dojčatám môžu pomôcť špeciálne mlieka.

24. 7. 2015 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázok používateľa tindy
tindy

Taktiež som šalela z koliky nášho drobca a to doslovne. Cvičili sme cviky od pani doktorky a potierali nejakým krémom ale malý sa po ňom vyhadzoval, tak sme mali akurát o problém naviac a nič nezmizlo :( . Kamarátka mi priniesla masážny olej amálka (dr.feelgood) a ten nejakým zízrakom zabral :) Maminky ak ste zúfalé jak my skúste ani my sme nechceli veriť :(

Obrázok používateľa Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

vzdy som si myslela ze koliky su take  nafuknute. ze to matky prehanaju a prilis prezivaju. chyba. obrovska chyba.. ked kolika moja dcera. myslela som ze zosaliem. a to doslovne.. nic nam nezaberalo.. skusali sme rozne pripravky.. rozne cviky.. rozne caje.. no proste vsetko..az som raz narazila na jednu diskusiu. kde si velmi chvalili kvapky Coliprev s enzynom laktazy.. dodnes dakujem bohu.. po par dnoch sa mala ukludnila.. a kolika pomaly ustupovala.. vrelo odporucam.. popri kvapkach sme aj nadalej cvicili a masirovali.. malicka bola spokojna. a ja konecne nie hodna na psychiatriu :) vrelo odporucam vsetkych zufalym mamickam.. a kolikujucim detom

Obrázok používateľa

Ja som si koliku odzila s oboma mojimi detmi. Pri prvom nic nezaberalo, pri chodení na rukách a pohojdavani prestal maly plakat, len tak mrncal. Skusala som aj nejake probiotika a kvapky, no nic nezabralo. Pri druhom som objavila na internete kvapky Coliprev, mali ich aj v našej lekarni, vyskusali sme ich a problemy s bruskom malej pominuli po par dnoch uz mala rezim ako spokojne babatko. Podavali sme ich asi do veku 6 mesiacov.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené