21. 10. 2016  |  Meniny: Uršuľa

Dieťa sa uči samostatne jesť

Dieťa bude chcieť samostatne jesť omnoho skôr, než to naozaj dokáže. Toto úsilie zo začiatku väčšinou minie cieľ a jedlo môžete nájsť všade – poroztierané po tvári dieťatka, na jeho šatách, vo vlasoch, na dlážke.

Aj keď sa tým jedenie podstatne predĺži, nebráňte dojčiatku v tejto iniciatíve. Je to jeho prvý krôčik k samostatnosti. Pristupujte k tomuto problému športovo. Ak má dieťa z kŕmenia radosť a zaujíma sa oň, je menej pravdepodobné, že by ste uňho v budúcnosti narazili na problémy s jedením a s prieberčivosťou.

Sedemmesačne dieťa

Dieťa sa v tomto veku s vervou pokúša jesť bez pomoci, ale koordinácia jeho pohybov ešte nie je na takej úrovni, aby si všetko jedlo našlo ten správny cieľ. Musíte ho kŕmiť vy, ale pritom mu nebráňte hrať sa s jedlom. Výsledkom je síce často neporiadok a zašpinená tvárička, ale je to prvý krôčik k samostatnosti aj v tejto oblasti. Majte poruke čistý obrúsok, kterým ho nakoniec poutierate. Často dávajte dieťaťu jedlo, ktoré môže držať v ruke. Učí sa ním narábať, a tak postupne nadobudne istotu a zručnosť.

1. Na začiatku kŕmenia bude dieťa hladné. Misku položte mimo jeho dosahu a kŕmte ho lyžičkou.(obr.vľavo)

2. Keď mu zaženiete najväčší hlad, dovoľte dojčiatku spolupracovať, ale naďalej ho kŕmte aj vy.(obr.vpravo)

3.Dieťa bude také zaujaté a tak sa mu zapáči babrať sa rukami v miske a pchať si jedlo do úst, že stratí o lyžičku záujem. Ak je ešte hladné, môže sa rozkričať alebo inak prejaví sklamanie, že jedlo neprichádza dosť rýchlo. Preto mu ešte ponúknite niekoľko lyžíc. Potom ho už nechajte cvičiť sa v zručnosti. Pocit, že už to vie samo, je preň veľmi dôležitý. Vie, kedy už má dosť.

Dieťa ešte nie je veľmi zručné, ale rado s jedlom zápasí.

4. Z tuhej stravy môže vysmädnúť. Ponúknite mu umelú výživu z hrnčeka, musíte mu však s ním pomôcť. Od dvanástich mesiacov začnite s kravským mliekom.

Prakticke rady
• Majte vždy pripravené dve lyžičky. Kým jednu si bude držať dieťa, druhou naberte jedlo a položte ju do misky tak, aby si ju dieťa mohlo samo vziať. To pre prípad, že by dieťa obsah prvej lyžičky na ceste k ústam prevrhlo. Vtedy mu podajte druhú lyžičku, aby sa mohlo pokúsiť znova.
• Majte poruke čisté lyžičky, keby mu práve používaná spadla na zem.

Patnasemesačne dieťa
Vaše dieťa urobí v samostatnom jedení väčšie
pokroky, ak mu dáte okrem lyžice aj tupú vidličku. Jedlo mu nakrájajte na menšie kúsky. Niekedy ešte bude potrebovať vašu pomoc.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené