24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Detské alergie? Je najvhodnejší čas na testy!

Často počas roka kýcha, kašle, má výtok z nosa alebo mu slzia oči? Možno má vaše dieťa alergiu a ani o nej neviete. Skúste ho dať otestovať. Jeseň je pre alergologické testy najvhodnejším obdobím.

,,Obdobie jesene a zimy je preto tým najvhodnejším na vykonanie kožných testov s peľovými alergénmi. Testovanie tzv. celoročných alergénov – roztoče, vzdušné plesne, zvieracie alergény, latex, potravinové alergény, alergény hmyzu sa robia počas celého roka,“ vysvetľuje odborníčka z oblasti alergológie, MUDr. Adriana Kondrlíková.

Alergikov je stále viac a viac
,,Rastúci počet alergikov v posledných rokoch má moderné príčiny. Naša biologická ochrana je vystavená vždy väčšej námahe. Nemôžeme sa teda čudovať, že imunitný systém ľudí reaguje stále viac intolerantne a senzitívne. Na vine je aj náš spôsob stravovania, narastajúca „chemizácia“ životného prostredia, ako aj zmenené životné návyky,“ opisuje príčiny stúpajúcej tendencie počtu alergií MUDr. Adriana Kondrlíková.

Ako vzniká alergia?
Podľa odborníkov vznikajú alergie už v rannom detstve.
Dnes sú deti vystavené odmalička množstvu alergénov. V domácnosti sa môžu stretnúť napríklad s roztočmi, ktoré sa nachádzajú v ich postieľkach, s plesňami na stenách, či potravinami, ktoré sú pre ich vek nevhodné. V prírode sa zas stretávajú s peľom, hmyzom, či zvieracou srsťou. Najsilnejšími alergénmi s ktorými môže dieťatko prísť do kontaktu sú peľové alergény. Sú najagresívnejšie, no „výhodou“ je, že dieťa s nimi prichádza do kontaktu len počas peľovej sezóny.

Kým sa však u detí prejavia prvé príznaky alergie, môže prejsť 3 až 5 rokov. Aj preto sa väčšinou prvé alergologické testy u detí robia až okolo piateho roku veku dieťaťa.

,,Mladšie deti síce môžu byť testované, ale vzhľadom na to, že je tu potrebná istá spolupráca pacienta a vyšetrenie môže byť pre dieťa traumatizujúce, musí sa k tomu pristupovať individuálne,“ objasňuje problematiku alergologička MUDr. Adriana Kondrlíková.

Začnite už v tehotenstve
Bojovať s alergiou dieťaťa môžeme už aj pred jeho narodením. Na základe vedeckých štúdií je preukázané, že produkcia protilátok proti alergénom, začína už počas tehotenstva a dieťatko si tak protilátky vytvára ešte pred narodením.
Alergia na roztoče z domáceho prachu vzniká zvyčajne ako prvá. Môžeme jej zabrániť určitými špecifickými opatreniami proti roztočom. Takisto by sa mala každá budúca mamička vyvarovať stresu a pobytu v zafajčenom a veľmi prašnom prostredí. Veľmi dôležité je tiež dojčenie dieťatka. Materské mlieko obsahuje komplex látok podporujúcich celkovú imunitu dieťaťa a teda aj imunitu pred alergiami. Čím dlhšie je dieťa dojčené, tým väčšiu šancu má na svoj zdravý vývin.

Liečba alergie
Liečba alergií môže byť dvojaká, rozlišuje sa na farmakologickú a nefarmakologickú. „Pri prvej spomínanej sa užívajú lieky a to niekoľko skupín (antihystaminiká, kortikosteroidy). Druhou možnou liečbou je už spomínaná nefarmakologická, ktorej základom je obmedzenie styku s alergénom, alebo fyzioterapia, či kúpeľná liečba. Existuje účinná pomôcka, ktorá zabraňuje vniknutiu alergénov ako napríklad peľ, roztoče, či zvieracia srsť, je na trhu dostupný bariérový krém. Tento zabraňuje vniknutiu alergénov do dýchacích ciest. Používa sa pri zvýšenej koncentrácii peľov, roztočov a zvieracej srsti. Jemná vrstva krému na nosnej sliznici zabráni vniknutiu alergických látok do dýchacích ciest na niekoľko hodín, čo výrazne prispieva ku kvalite a pohodliu života alergikov, ktorí túto pomôcku používajú,“ vysvetľuje MUDr. Anna Bujňáková.

Príčiny rastúceho počtu alergikov
• zmeny v životnom prostredí
• rýchle klimatické zmeny
• znečisťujúce látky v prostredí
• globálne otepľovanie
• zmena vegetácie
• ,západný“ spôsob života (zmenené diétne návyky, zmena mikroflóry, ktorou je človek osídlený)
• menej fyzického pohybu
• veľa stresu
• vysoký hygienický štandard
• zvýšený počet bytových alergénov
• časté užívanie antibiotík
• chovanie zvierat v bytoch
• fajčenie
• pobyt v zafajčených priestoroch

Ako sa vyhnúť alergii?
Existuje niekoľko overených postupov, ako obmedziť kontakt človeka s alergénmi. Najjednoduchším z nich je vykonanie určitých preventívnych opatrení v byte, na pracovisku, či v inom priestore, kde sa alergik často zdržiava.

Podľa MUDr. Anny Bujňákovej zabránia styku alergického človeka s alergénom tieto opatrenia:
•  odstrániť koberce, závesy, záclony, kožušiny
•  vytierať podlahy na vlhko, používať vysávače s kvalitnou filtráciou a vysokým sacím
výkonom
•  často prať posteľnú bielizeň a samozrejme používať vankúš a perinu pre alergikov
•  nefajčiť a používať čističku vzduchu, vetrať miestnosti
•  nechovať domáce zvieratá
•  kupovať umývateľné hračky, v prípade plyšových ich občasným zmrazením ich môžeme
zbaviť roztočov
•  vyvarovať sa dekorovaniu bytu kvitnúcimi halúzkami bahniatok a iných jarných stromov (v
období apríl - máj je to najmä breza, jelša, lieska, vŕba, tis, javor, brest).

Druhy alergologických testov
Alergológovia vykonávajú rôzne druhy testov, v závislosti od druhu alergie. U nás sa najčastejšie používajú kožné Prick testy. Robia sa na vnútornej strane predlaktia, alergén sa nanesie v drobnej kvapke na kožu a tenkou ihlou alebo plastickou pomôckou sa jemne prepichne. Prípadná alergická reakcia sa prejaví v priebehu 15 – 20 minút ako začervenanie, opuch a svrbenie v mieste vpichu. Ide o veľmi presný, rýchly a bezpečný test, ktorý nás informuje o alergénoch z vonkajšieho prostredia, na ktoré je pacient precitlivený. Okrem toho sa používajú aj iné druhy testov: krvný, epikulárny (na pokožku chrbta sa nalepia špeciálne testovacie pásy, obsahujúce najbežnejšie alergény), a intradermálny (podkožný) test.

Alergiou označujeme stav precitlivenosti ľudského organizmu na niektorú z látok, ktoré sa do tela dostávajú spravidla z vonkajšieho prostredia. Tieto látky, ktoré alergickú reakciu vyvolali, označujeme ako alergény, a často sú bohužiaľ bežnou a neodlúčiteľnou súčasťou nášho okolia. Ani v dnešnej dobe nie je presne vysvetlené, prečo organizmus niektorých ľudí reaguje tak zle, na v podstate neškodnú látku, akou je napríklad peľ.

Zdroje:
www.lesk.cas.sk
www.detskechoroby.sk
www.pel.sk

Na Babywebe tiež nájdete:
Ako žiť aj v meste ekologickejšie
Domov bez jedov
Mäso v jedálničku detí – áno či nie?

3. 5. 2011 |

Naposledy navštívené