28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Deti sa smejú už v brušku

Možno ste počuli, že deti sa dokážu smiať, až keď dovŕšia druhý mesiac svojho života, a že všetko, čo dovtedy vyzerá ako smiech, je vlastne len také „škľabenie“, ktoré nemá so skutočným smiechom nič spoločné.
foto: istock.com

V skutočnosti sa deti dokážu smiať hneď, ako sa narodia, a dokonca skôr. Na ultrazvuku sa občas objavuje, že deti sa usmievajú už v treťom trimestri. Nie je však jasné, čomu sa v brušku smejú.

„Výskumy ukazujú, že deti sa v maternici najčastejšie smejú vo chvíľach, keď zaspávajú a keď sa budia,“ hovorí profesor psychológie Alan Fogel z univerzity v Salt Lake v Utahu. „Pobyt v maternici je pre bábätká pravdepodobne taký príjemný, že svoje blažené pocity jednoducho vyjadrujú úsmevom.“

Pravdou však je, že až v druhom mesiaci sa deti začínajú smiať v reakcii na niečo alebo na niekoho z okolia. Po pôrode si teda budete musieť ešte chvíľku počkať, kým vám dieťatko váš úsmev vráti. V treťom a vo štvrtom mesiaci sa deti začínajú smiať naozaj výrazne a dokonca aj nahlas.

Možno sa vám bude takýto smiech zdať taký úžasný, že sa budete snažiť bábätko rozosmievať každú chvíľu. Dajte pritom pozor, aby ste malého človiečika nepreťažovali. Bábätká potrebujú hlavne pokoj a priveľa stimulov ich môže zaťažovať. Verte, že vaše dieťa má pred sebou šťastné roky, pri ktorých si smiechu užije až-až a vy s ním.

Na Babywebe tiež nájdete:

Chcete dobre porodiť? „Vypnite“ hlavu
Čo dokáže pôrod?
Rozvíjanie schopností dieťatka pred narodením

 

11. 4. 2013 |

Naposledy navštívené