Deti neponižujme

Okrídlený vtip vraví, že ak niečo ukradne obyčajný človek, je to krádež. Keď však rovnakú vec ukradne arcivojvoda, je to kleptománia. A za tú, samozrejme, nemôže. Z tohto pohľadu sa zamyslime nad tým, ako posudzovať výchovné problémy s deťmi.

Jednoduché povrchné hodnotenie prehreškov s následným trestom môže situáciu výrazne zhoršovať. Aj laik v psychológii a psychiatrii by mal orientačne vedieť, čo všetko sa môže skrývať za problematickým správaním.

Jeho prístup k dieťaťu neprinesie žiaduci výsledok, ak je konfrontačné. Keď sa vyhráža, ignoruje, ironizuje, ponižuje, dramatizuje drobnosti, pripomína dávno vyriešené záležitosti.

Produktívna je, naopak, vďačnosť, láskavosť, zhovievavosť, primeraná miera asertivity, umenie zariadiť veci tak, aby ich dieťa urobilo dobre, a potom ho za to pochváliť. Dobrým pomocníkom je humor, schopnosť vcítiť sa, stotožniť sa s pohľadom dieťaťa, konať „tu a teraz“ s optimistickým výhľadom do budúcnosti.

Nedávna informačná kampaň k problematike domáceho násilia bola podľa môjho názoru úspešná. Príslušné ministerstvá teraz ohlasujú kampaň k problematike trestov, predovšetkým telesných trestov u detí. Je to jedna z podstatných súčastí domáceho násilia.

Na Babywebe tiež nájdete:

„Nechcem a nechcem!“
Ako byť dobrým rodičom?
Chcete mať dobré a slušné dieťa?

21.6.2011 5:40| autor: Tomáš Novák
Viac o téme: dieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist