27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

Desatoro pre bezpečie dieťaťa na dovolenke

Idete na dovolenku a chcete sa uistiť, že ste urobili všetko pre to, aby vaša dovolenka bola pre dieťa čo najbezpečnejšia? Nie je toho veľa, ale práve to málo vám môže veľmi pomôcť:
foto: istock.com

1) Nikdy nenechávajte dieťa bez dozoru. V neznámom prostredí sa vám môže veľmi rýchlo stratiť, zraniť alebo ho môže odviesť cudzia osoba.

2) Keď cestujete do exotických krajín, dajte dieťa zaočkovať. O očkovaní sa informujte u svojho lekára niekoľko mesiacov pred cestou.

3) Venujte pozornosť príprave jedla. Vodu z vodovodu vždy prevarte. Ak nie je na prvý pohľad v poriadku (kalná, zapácha), používajte len balenú vodu.

4) Dávajte dieťaťu len také potraviny, ktoré máte vyskúšané a o ktorých viete, že na ne nie je alergické.

5) Ak budete nechávať dieťa v izbe samo – napríklad večer, keď pôjde spať – vždy majte pri sebe elektronickú pestúnku. Uistite sa, že ste v dosahu jej signálu a že máte dostatočne silné batérie. Niektoré hotelové komplexy majú k dispozícii školené pracovníčky na stráženie detí, popýtajte sa a prípadne ich využite.

Na Babywebe tiež nájdete:

Pozor na detské úrazy v lete!
Pozor na drobné predmety – prvá pomoc
Pozor na zbytočné poistenia

6) Keď cestujete autom, vozte deti zásadne len v detskej sedačke. Keď idete lietadlom, malo by byť dieťa pri vzlietaní a pristávaní (a prípadných turbulenciách) taktiež pripútané k sedačke.

7) Maximálnu pozornosť venujte pobytu pri vode. Dieťa môže ľahko skĺznuť do bazéna alebo ho môže stiahnuť morská vlna.

8) Nevystavujte dieťa príliš veľkému teplu. Priame slnečné žiarenie pôsobiace dlhší čas nie je na detskú pokožku vôbec zdravé. Zabráňte prehriatiu. Dieťa by malo byť vždy natreté ochranným opaľovacím krémom a mať chránenú hlavu (čiapkou), a oči (slnečnými okuliarmi).

9) Dbajte na jeho pitný režim. Dehydratácia, spálenie slnkom a úpal sú najčastejšie problémy detí pri mori. 9) Majte so sebou potrebné lieky a súpravu prvej pomoci. Že ju nebudete potrebovať? To, bohužiaľ, nikdy neviete. A zopár „nepotrebných“ obväzov a liekov vám môže zachrániť život. Informujte sa po príjazde o najbližšej ambulancii, prítomnosti lekára a najbližšej nemocnici.

10) Ak máte malého nezbedníka, dajte mu identifikačný lístok s jeho menom, adresou, vaším menom a telefónnym číslom (do vrecka nohavíc, náramok na ruku, retiazka na krk). Vyhnete sa tak situácii, že sa v preplnenej letiskovej hale vaša ratolesť stratí a nebudete ju môcť nájsť. Populárne (hlavne za morom) sú detské náramky. Tie sa v poslednom čase už nepoužívajú len pre choré deti (epileptikov, autistov či astmatikov), ale aj na identifikáciu detí pri cestovaní. Ak trpí vaše dieťa nejakou vážnou chorobou, môže mu taký náramok aj zachrániť život.

5. 6. 2015 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázok používateľa

no ja som tu uz pisala, ze ked sme sli v lete do chorvatska a nemali pre maleho Nurofen, tak vsetci ohluchneme, lebo neskutocne vrieskal. Mal chudak zapareny zadok .

Obrázok používateľa

Mne sa pacil rozhovor s p. Zilkovou, ktora vravela, ze pri styroch detoch sa o dovolenke neda hovorit, ze ona stale riesi nejake chorby deti, miesto toho aby relaxovala :-) Ja nosim zakladne lieky ako Nurofen, Carbosorb - cierne uhlie a naplaste a Septonex vzdy. A deti nikdy nenechavam same na izbe. Vyberame si hotel alebo apartman s balkonom. Deti dame spat a my s manzelom sedime na balkone, popijame dobre vinko a uzivame si pritomnost toho druheho.

Obrázok používateľa

Aj my uz vyberame dovolenku. Strasne sa na to tesim. Tento rok pojdeme k moru. Beriem si "desatoro" k srdcu, aj ked vacsina veci mi pride samozrejma. Ale je dobre si to pripomenut. A k lekarnicke. Urcite nezaberie tolko miesta a naozaj sa zist moze. My sme boli nedavno s dcerkou v zahranici a vecer mala z nicoho nic teplotu 39. Idu jej zubky, tak to mala asi z toho. Aka som bola vdacna, ze som mala zbaleny nurofen. A k tym naramkom na ruku. Neviete niekto, da sa to kupit, alebo si to mam doma vyrobit?

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené