Dcéra je v 12. týždni tehotenstva, ale od 5. týždňa je PN –

Dcéra je v 12. týždni tehotenstva, ale od 5. týždňa je PN – rizikové. Pracovná zmluva sa jej končí 31. 1. 2009 a zamestnávateľ sa vyjadril, že jej ju nemieni predĺžiť. Prosím Vás o radu, ako postupovať ďalej. Gynekológ pripúšťa možnosť, že po kontrole 12. 12. 2008 by mohla nastúpiť do práce. Ale ako ďalej po 1. 2. 2009? Kde sa má hlásiť? Nebolo by lepšie, aby bola ďalej PN? Dostane vôbec nejaké finančné zabezpečenie?

Odpoveď

Situáciu Vašej dcéry je potrebné vnímať v dvoch rovinách, a to v pracovnoprávnej a v rovine sociálneho zabezpečenia.

Čo sa týka pracovného pomeru Vašej dcéry u zamestnávateľa, z Vášho e -mailu vyplýva, že dcéra má uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú, t. j. do 31. 1. 2009. V takomto prípade Vás asi nepoteším, lebo v danom prípade je výlučne na zamestnávateľovi, či dcére pracovnú zmluvu predĺži alebo nie, a to bez ohľadu na to, či je, alebo nie je na PN-ke. Vo všeobecnosti totiž platí, že na pracovný pomer dojednaný na dobu určitú, sa nevzťahujú ochranné doby ani výnimky, kedy je možné tento pracovný pomer skončiť. V danom prípade teda Vašej dcére zostáva, ak jej zamestnávateľ pracovnú zmluvu nepredĺži, využiť možnosti, ktoré jej ponúka systém sociálneho zabezepčenia (samozrejme, za predpokladu, že dcéra sa nezamestná u iného zamestnávateľa, čo však s ohľadom na jej zdravotný stav asi neplánuje).

Predovšetkým treba uviesť, že skončením pracovného pomeru zároveň zaniká nemocenské poistenie. Ak sa pracovný pomer skončí v čase tehotenstva (kedy sa tehotenstvo začalo, je uvedené v tehotenskej knižke), začína dcére plynúť 6-mesačná ochranná lehota. Znamená to, že počas týchto 6 mesiacov (od skončenia pracovného pomeru) má dcéra (ak bude na rizikovom tehotenstve, čo je vlastne PN-ka) nárok na nemocenské, akoby bola zamestnaná. Podrobné informácie k výške nemocenského ako aj spôsobe jej výpočtu môžete nájsť na oficiálnej stránke Sociálnej poisťovne v sekcii Nemocenské poistenie.

Pokiaľ ide o nárok na materské, ak tento vznikne v spomínanej 6-mesačnej ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia. Nárok na materské vzniká od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak (i) ochranná lehota trvá ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu alebo (ii) ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu poberá poistenka nemocenské alebo ošetrovné.

Na materskú dovolenku je možné nastúpiť 6, najskôr 8 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu. Nárok na materské vzniká poistenke, ktorá je tehotná, alebo sa stará o narodené dieťa, pričom účasť na nemocenskom poistení v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola najmenej 270 dní. Účasť na nemocenskom poistení sa dcére skončí dňom skončenia pracovného pomeru. Ale keďže bola k tomuto dňu tehotná, bude v ochrannej lehote, a keďže bude v ochrannej lehote, nárok na materské, ak spĺňa podmienky poistenia, jej vznikne. Žiadosť o materské dcére vystaví ošetrujúci gynekológ. Žiadosť je potrebné podať na sociálnu poisťovňu, pobočku podľa trvalého či prechodného bydliska dcéry. Podrobné informácie aj k výške materského, ako aj k spôsobu jeho výpočtu môžete nájsť na oficiálnej stránke Sociálnej poisťovne v sekcii Nemocenské poistenie.

Ak by dcéra nespĺňala podmienky a nárok na materské by jej nevznikol, od narodenia dieťaťa má možnosť požiadať na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny o rodičovský príspevok. Ak dcére nárok na materské vznikne, rodičovský príspevok je možné poberať až po uplynutí doby poberania materského. Po narodení dieťaťa má dcéra nárok aj na ďalšie štátne sociálne dávky, ako napr. príspevok pri narodení dieťaťa a pod.

Ak by dcéra skončila pracovný pomer a nebola by na PN-ke, má možnosť prihlásiť sa na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny príslušnom opäť podľa miesta jej trvalého bydliska. Lehota na prihlásenie je 7 dní odo dňa skončenia pracovného pomeru.

V každom prípade však odporúčam Vašej dcére, aby po skončení pracovného pomeru navštívila príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne, kde ju vo vzťahu k jej nárokom presne zorientujú a takisto úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

15.12.2008 10:54

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist