Čuch dieťaťa: Ako sa vyvíja a prečo je pre bábätko taký dôležitý?

Čuch zohráva vo vývoji dieťaťa dôležitú úlohu. Nielenže úzko súvisí s jeho zmyslom pre chuť a ovplyvňuje tak to, aké jedlo bude mať dieťa rado, no zároveň sú vône silno spojené s emóciami dieťaťa a hrajú kľúčovú úlohu v procese utvárania väzieb.

shutterstock_619317173-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Kedy sa čuch dieťaťa začína vyvíjať?

Nos sa začne tvoriť asi v siedmich týždňoch života plodu. Dve malé nosové dierky sa objavia len o pár týždňov neskôr – v 10. týždni sú receptory, ktoré umožňujú vnímanie pachov, už vytvorené.

Dieťa svoj čuch začína používať ešte v maternici – keď prehltne plodovú vodu, zoznámi sa s jej vôňou. Toto je užitočné, pretože vôňa plodovej vody je podobná vôni materského mlieka, ktoré bude bábätko potrebovať čoskoro potom, ako sa narodí. Plodová voda tiež nesie vôňu a chuť jedla, ktoré jeho mamička zje, takže ak raňajkuje hrianku so slaninou, o jeho vôňu i chuť sa delí so svojím nenarodeným bábätkom.

Ako novorodenec má dieťa veľmi citlivý čuch. Aj keď mamičku ešte poriadne nevidí, dokáže ju práve podľa jemu tak známej a prirodzenej vône spoznať. A jej vôňa je to, čo bude chcieť cítiť. Rovnako tak bude potrebovať vôňu jej materského mlieka. Tieto vône sú nevyhnutné na naplnenie jeho základných potrieb – pre telesné i duševné pohodlie.

Čuch je spracovávaný časťou mozgu, ktorá ovláda aj pamäť. Dieťa si tak bude tvoriť silné väzby medzi jednotlivými vôňami a skúsenosťami, ktoré sa s nimi spájajú. To znamená, že aj po rokoch môže vôňa dieťaťu pripomenúť nejaký okamih alebo pocit z minulosti.

Ako sa čuch dieťaťa vyvíja?

Novorodenec

Ako novorodenec bude dieťa oboznámené s jedinečnou vôňou svojej matky. Dokáže dokonca cítiť rozdiel medzi jej materským mliekom a materským mliekom iné ženy. Vôňa ho bude upokojovať, utešovať a dá mu pocit bezpečia a vedomie, že jeho mamička je s ním. Svojmu bábätku môže matka pomôcť tak, že sa v prvých dňoch vyhne parfumom a parfumovaným pleťovým prípravkom.

Jeden mesiac

Bábätko si začína zvykať na rôzne pachy, ale silné vône pre neho môžu byť nepríjemné, neznesiteľné – a môžu ovplyvňovať aj jeho chuť. Napríklad ak mamička použije silný parfum, môže sa bábätko odmietať dojčiť.

Tri mesiace

Bábätko začína vnímať ďalšie osoby okolo seba a práve čuch mu pomáha rozoznať jeho blízkych od cudzích ľudí. Ak sa cíti ohrozené cudzím pachom a má strach, môže plakať alebo kopať nohami.

Čítajte tiež:

Šesť mesiacov

V čase, keď sa začína dieťatko prikrmovať, bude svoj čuch používať na vyhodnocovanie jedla, ktoré dostane – a buď sa mu bude páčiť, alebo nie. Pokiaľ ho vôňa ponúkaného jedla zaujme, môže reagovať úsmevom, ukazovaním alebo veselo „rozprávať“. V opačnom prípade sa bude odťahovať. Môže preferovať rovnaké vône a chute ako jeho mamička – zoznámilo sa s nimi totiž už v maternici a zvyklo si na ne.

Jeden rok

Čuch pomáha dieťaťu určiť, ktoré potraviny rozhodne nebude mať rado. A dá to patrične najavo. V súvislosti s tým je možné zaznamenať jeho menší záujem o skúšanie rôznych potravín.

Čuch dieťaťa sa bude naďalej rozvíjať až do veku približne 8 rokov.

Vôňa ako upokojujúci prostriedok

Známe pachy, najmä mamičky alebo otecka, môžu byť pre dieťa veľmi upokojujúce. Čuch dokáže dieťaťu „povedať“, že je mamička v jeho blízkosti, dieťa dokáže podľa pachu vycítiť, či je vo svojom kočíku, v aute alebo v konkrétnej miestnosti svojho domova. Ak je dieťatko potrebné v cudzom prostredí upokojiť, práve jemu známymi pachmi sa to dá zvládnuť.

Dieťa môže upokojovať aj vôňa jeho plyšiaka alebo prikrývky. Ak sú však vypraté, môže to byť dôvod, prečo je dieťatko zrazu nesvoje.

Tiež vôňa prírodných prostriedkov, ako sú napríklad vonné silice, môžu pomôcť dieťaťu upokojiť sa – bábätká, ktoré trápi kolika, dokáže upokojiť masáž levanduľovým olejom, predčasne narodeným bábätkám môže pomôcť arómoterapia s použitím levandule. O používaní esenciálnych olejov u detí sa však najprv poraďte s kvalifikovaným arómoterapeutom.


Zdroj: www.babycenter.com

12.1.2023 5:00| autor: Petra Frajová | zdroj: Z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist