Čo si v pôrodnici musím nechať urobiť

Niektoré budúce mamičky ešte stále počítajú s tým, že musia v pôrodnici automaticky „splniť“ žiadosti personálu a dať sa pred pôrodom oholiť, dať si klystír a „nadopovať“ sa najrôznejšími analgetikami. Skutočnosť je taká, že všetky tieto opatrenia vôbec akceptovať nemusíte.

Vo väčšine prípadov lekári holenie a klystír privítajú, pretože z praktických aj hygienických dôvodov pôrod uľahčia. Avšak tam, kde pôrod prebieha fyziologicky, nie je nutné prijať lieky na potlačenie bolesti ani látku na posilnenie činnosti maternice. Povinné nie je ani nastrihnutie hrádze. Lekári by mali nastávajúcej mamičke, ak u nej prebieha pôrod fyziologicky, vyhovieť. Ak sa však zistí, že by sa pri prechádzaní hlavičky mohla hrádza samovoľne natrhnúť, väčšinou k nastrihnutiu dôjde.

Čo si však žena pred príchodom do pôrodnice priať nemôže, je automatické vykonanie cisárskeho rezu. Je to operácia, ktorá vo svojom dôsledku jednak predlžuje rekonvalescenciu ženy po pôrode, a jednak je rizikovým faktorom pre ďalšie možné tehotenstvá. K pôrodu cisárskym rezom lekári pristupujú pri zdravotných problémoch ženy alebo plodu alebo v situáciách, keď je žena v ťažkom psychickom strese.

Informovaný súhlas

Často sa hovorí o informovanom súhlase, teda o papieri, ktorý ženy podpisujú ako potvrdenie, že vedia, čo ich v pôrodnici čaká. Je to väčšinou špeciálny dotazník, do ktorého sa vyplňujú údaje o ich anamnéze pre anestéziológa. Informácie využijú lekári len v prípade komplikácií pôrodu, keď by museli žene nečakane podať spinálnu alebo celkovú anestéziu. Vyplnenie dotazníka nie je povinné, avšak lekári ho vzhľadom na bezpečnosť odporúčajú.

Ak žena prinesie do pôrodnice pôrodný plán, teda zoznam žiadaných postupov alebo prístupov k pôrodu, ktorý nastávajúca mamička väčšinou zostavuje s dulou alebo so svojou pôrodnou asistentkou, snažia sa ho lekári v rámci fyziologického pôrodu akceptovať. Do pôrodného plánu si ženy zapisujú napríklad to, že si neprajú klystír alebo lieky proti bolesti.

Horúcou témou je aj očkovanie novonarodených detí proti tuberkulóze (TBC), ktoré sa napríklad v Nemecku nevykonáva. Proti TBC sa očkuje od 4. dňa života dieťaťa. Ak toto očkovanie mamička odmietne, podpisuje vyhlásenie, že ju lekári poučili o všetkých rizikách z toho plynúcich a že môže svoje rozhodnutie „napraviť“ do 6 týždňov na kalmetizačnej stanici (ordinácii, kde sa očkuje proti TBC) v mieste bydliska. Ak však žena odmietne aj tento variant, hrozí jej za jej voľbu podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva trest.

23.5.2009 10:43| autor: Hana Hekšová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist