Čo s voľnými peniazmi?

My rozhodne nepatríme medzi národy, ktoré by vedeli efektívne pracovať so svojimi peniazmi. Stále typické pre mnoho ľudí je, že voľné finančné prostriedky nechávajú zbytočne ležať na miestach, kde získajú minimálny výnos

Podľa údajov KBC Asset Managementu majú ľudia v stredoeurópskom regióne (Česi, Slováci, Maďari a Poliaci) v priemere takmer 70 percent svojho majetku práve v hotovosti a bankových vkladoch. Na podielové a zaistené fondy či priame finančné investície pripadá len okolo dvadsať percent aktív. Zvyšok, približne desať percent, tvoria penzijné fondy a kapitálové životné poistky.

Na rozdiel od Slovenska majú ľudia vo vyspelej Európe v bankových vkladoch a v hotovosti asi tretinu majetku, domácnosti v USA dokonca menej než pätinu. Naproti tomu tu majú ľudia oveľa viac prostriedkov vo fondoch, priamych investíciách (akciách) a aj v penzijnom pripoistení a životných poistkách.

Stavebné kamene rodinného majetku

Na nerudovskú otázku je pomerne jednoduchá odpoveď – voľné peniaze viac rozprestrieť a nevynechávať rizikovejšie, zato však výnosnejšie aktíva (napríklad akcie a akciové fondy).

Základom každého rodinného portfólia by mali byť štátom dotované či inak zvýhodnené aktíva. To znamená predovšetkým stavebné sporenie a penzijné pripoistenie. V prvom prípade sa vyplatí uzavrieť zmluvu na každého člena rodiny a na každú takúto zmluvu čerpať štátnu podporu. To znamená uzavrieť stavebné sporenie aj na deti.

Na jednu zmluvu je pritom nutné sporiť aspoň šesť rokov a potom možno sporenie ukončiť a všetky peniaze (vrátane štátnej podpory) využiť na ľubovoľný účel. Stavebné sporenie však možno ľubovoľne predĺžiť nad rámec šiestich rokov a za každý ďalší rok inkasovať štátnu podporu.

Pri penzijnom pripoistení možno zmluvy uzavrieť aj na malé deti, vzhľadom na extrémne dlhú lehotu viazanosti (výplata všetkých prostriedkov až vo veku šesťdesiatich rokov), to rodičia logicky príliš nevyužívajú. Sporiť do penzijného fondu ľudia začínajú až neskôr, aby si čo najviac skrátili spomínanú lehotu viazanosti. Blokovanie peňazí až na niekoľko desaťročí totiž nie je niečo, čo by ľudia práve vyhľadávali.

Nemenej dôležité ako penzijné pripoistenie sú aj životné kapitálové poistky. Klient je nielen poistený pri strate života a úrazoch s trvalými následkami, ale súčasne aj sporí. Navyše pri mnohých poistkách si klienti sami určujú, ako sa budú ich vklady na sporiacej zložke investovať. O tieto poistky je vo svete i v Česku stále väčší záujem.

Na rade sú fondy

Ďalšie v poradí, kam smerovať voľné peniaze, sú fondy – podielové a garantované. Podielové fondy rozkladajú investičné riziko medzi celý rad aktív (akcie, dlhopisy, termínované vklady, podielové listy iných fondov a ďalšie).
Ak klesne cena určitého aktíva (napríklad dlhopisu), môže mať táto zmena iba malý vplyv na celkový výnos fondu.

Ľudia si pritom môžu vybrať medzi fondmi s malým rizikom a malým výnosom až po fondy s veľkým rizikom, ale aj s veľkým výnosom. Prednosťou podielových fondov je aj ich vysoká likvidita. Investičná spoločnosť je povinná odkúpiť podielové listy svojich fondov, kedykoľvek o to klienti požiadajú. Lákavá na podielových fondoch je aj skutočnosť, že je možné investovať i veľmi nízke čiastky – stovky korún.

Zaistené fondy znamenajú pre klientov záruku (garanciu), že o svoje peniaze neprídu a v najhoršom prípade získajú späť iba svoj vklad. Na trhu je možné stretnúť sa s celým radom konštrukcií fondov. Zvyčajne sa zaistené fondy vytvárajú na obdobie asi piatich rokov, potom sa uzatvoria a už nie je možné do nich vstupovať. Po uplynutí obdobia, na ktoré sa vytvorili, nastáva výplata. Klienti získajú istinu a dosiahnutý výnos.

Špička ľadovca – akcie

Ak má klient stále ešte voľné peniaze a môže si dovoliť nákup rizikovejších aktív, ktoré však znamenajú vyšší potenciálny výnos, sú na rade akcie. Ich nákupom môže investor vo veľmi krátkom čase zarobiť desiatky percent, rovnako však aj prerobiť. Preto do akcií by ľudia mali smerovať len peniaze, ktoré sú schopní poprípade aj stratiť, rozhodne nie životné úspory.

12.5.2009 3:14| autor: Radek Landa
Viac o téme: rodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist