23. 10. 2016  |  Meniny: Alojzia

Čo máme vedieť z predpôrodného kurzu?

Akú náplň by mať ideálny predpôrodný kurz? V prvom rade by ste sa mali dozvedieť niečo o tom, čo a ako sa nachystať do pôrodnice.

Skúsená pôrodná asistentka vám poradí s výberom vložiek a jednorázových nohavičiek, povie vám, koľko si máte vziať nočných košieľ alebo plienok pre bábätko. To je v každej nemocnici iné, niekde vám všetko dajú, inde nedostanete nič.

Prečítajte si aj - Ako vybrať predpôrodný kurz

Kedy do pôrodnice

Určite všetky mamičky zaujíma, ako poznajú, že majú vyraziť do pôrodnice. Veľa žien ma totiž kontrakcie, takzvaných poslíčkov, aj niekoľko týždňov pred pôrodom. Dozviete sa, ako spoznať, že kontrakcie sú už tak silné a pravidelné, že by mal ocko skočiť po auto, v ktorých prípadoch je nutné volať rovno záchranku a koľko času ostáva, keď odtečie plodová voda.

Pôrodná asistentka by sa tiež mala venovať otcom, aká je ich úloha pred pôrodom a pri ňom, pripraviť ich na to, že to naozaj bude trvať niekoľko hodín.

Cisársky rez

Určite by ste nemali vynechať aspoň zmienku o pôrode sekciou, teda cisárskym rezom alebo koncom panvovým, pretože do poslednej chvíle neviete, či sa to nebude týkať práve vás. V niektorých pôrodniciach umožňujú prítomnosť otca aj pri cisárskom reze. Je dobré sa spýtať aj na to už na kurze, pretože rola otca je v tomto prípade samozrejme iná.

Video

Veľká časť kurzu sa venuje zmierneniu bolesti počas prvej doby pôrodu, kedy predýchavate kontrakcie, relaxujete v sprche alebo na lopte. Tam je úloha otca najväčšia. Na kurzoch sa tiež často premietajú videá z pôrodu, skúsená pôrodná asistentka by vám najprv mala povedať, čo tam uvidíte, aby vás to prípadne nevydesilo.

Súčasťou kurzu je tiež popis šestonedelia a úlohy jednotlivých členov rodiny vo vzťahu k bábätku a rodičke. Asistentka vám popíše hojenie pôrodných poranení. Väčšinou záverečná časť kurzu sa venuje dojčeniu a nácviku s modelom, ošetrovaniu bábätka a starostlivosti o dieťa v domácom prostredí.

Novorodenecké kurzy

Na predpôrodné kurzy môžu tiež naväzovať aj novorodenecké kurzy, kde vás podrobne naučia, ako sa o dieťa starať a čo nezanedbať. Kurz prináša informácie pre budúcich aj novopečených rodičov o chovaní novorodencov, o tom ako vnímajú svoje okolie a ako im uľahčiť poznávanie sveta. Tiež sa dozviete, ako správne porozumieť chovaniu svojho dieťaťa a vedieť rozlúštiť jeho signály a vhodne na nich reagovať.

Zvážte, či vám budú stačiť rady kamarátok, mamičky a pediatra alebo takýto kurz potrebujete. Na tie sa ale chodí až po pôrode.

Keď sa budete na vybraný kurz objednávať, okrem ceny sa zaujímajte tiež o to, koľko vás na kurze bude a či sa platí za otecka zvlášť alebo je to v cene.

Otecko nemusí chodiť na všetky lekcie kurzu, hlavná je príprava na pôrod a pôrod, zbytok mu prípadne vysvetlíte sama.

Na Babywebe tiež nájdete:

Chcem byť s partnerkou pri pôrode
Cisársky rez – trend budúcnosti
Predpôrodné kurzy a cvičenie v tehotenstve

24. 1. 2011 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázok používateľa lucia
lucia

poprosila by som vas o vyplnenie mojho dotaznika , ktory je sucastou mojej bakalrskej prace na temu spokojnost tehotnych zien s predporodnou pripravou. dotaznik je urceny pre zeny ktore predporodnu pripravu navstevovali. za venovany cas mojmu dotazniku vam vopred dakujem
dotaznik najdete tu https:
//docs.google.com/spreadsheet/gform?key=0AvS56RtPp7OgdGtRdmluRC1mVEdRUnBZVFFyWGVyMmc&hl=sk#edit

Obrázok používateľa lucia
lucia

chcela by som vas poprosit o vyplnenie dotaznika, ktory sa nachadza na dole uvedenej adrese. dotaznik sa tyka psychofyzickej priprave a je urceny pre zeny ktore psychofyzicku pripravu navstevuju alebo navstevovali
za cas venovany mojmu dotazniku vam vopred dakujem
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dEMyRVNiaW5mN0dacDZSN3N1OXFFSWc6MQ

Obrázok používateľa lucia
lucia

chcela by som vas poprosit o vyplnenie mojho dotaznika, ktory sa tyka psychofyzickej pripravy. urceny je pre zeny ktore psychofyzicku pripravu naozaj navstevili alebo navstevovali. za vyplnenie dotaznika vam vopred dakujem https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dFZhZnFoOUlwY0hpVjdocEdHWnF1NlE6MQ

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené