Čo je to stres?

Čo rozumieme pod slovom stres? Jednoducho povedané – reakciu nášho organizmu na nadmernú záťaž. Pri zvieratách sa stresová odpoveď objavuje prevažne v situáciách, keď ide o život. V ľudských reakciách má však sociálna a psychologická situácia podobný význam a stresová odpoveď sa premieta do medziľudských vzťahov.

Určitú mieru stresu potrebujeme ako podnet na prekonávanie prekážok. Škodlivé však je, ak prekročíme našu individuálnu hranicu a silný stres prežívame často. Prestávame ho zvládať, cítime sa preťažení a strácame istotu a nadhľad.

Stres

Za stres označujeme všetko, čo na nás „tlačí“ a čo je nepríjemné. V strese, pod tlakom stresorov (záťaže zvonka) môže telo i duša zažívať stresovú reakciu (prejavuje sa v psychike – úzkosti, strachy, podráždenosť, zlosť, i v tele – zrýchlený tep, kŕče v bruchu, zvýšený tlak, bolesti hlavy atď.) a časom sa vyvinú chronické ťažkosti a funkčné príznaky sa zmenia na chorobu.
Dôležité je, že naše porozumenie situáciu ovplyvní, či ju budeme považovať za stresor, alebo nie. Preto, ak chceme zmeniť prežívanie stresu, musíme zmeniť sami seba. Vo vzťahoch sú dôležité naše postoje k druhým, k ich správaniu, naše očakávania a hodnotenia. Takisto my svojím správaním môžeme u druhých vyvolávať reakcie, ktoré vytvárajú situácie prežívané ako stres.

Mohli by sme menovať tisíce dôvodov, ktoré v nás spúšťajú stresové reakcie. Dôležité je, ako dlho stresory pôsobia, pretože pri dlhodobom vplyve sa problémy z psychiky presúvajú do telesných funkcií a porúch a následne i ochorenia orgánov. A to už môžu vznikať vážne poruchy, ktoré sa odstraňujú horšie a dlhšie.

Stres verzus počatie

A ako sa počne nový človek? Vo vzťahu s najbližšou osobou, zasadenom do kontextu ďalších vzťahov a situácií. Ale všade na nás môže číhať nadmerná záťaž, ktorá ovplyvní taký krásny proces tvorenia, ako je príchod novej ľudskej bytosti na svet. Je vedecky potvrdené, že ak sa v tele prehnane uvoľňujú stresové hormóny, nefungujú dobre hormóny lásky potrebné na oplodnenie, funkciu pohlavných orgánov, putovanie pohlavných buniek… Ako sme povedali, prežívanie stresu je individuálne, takže kým niekto jednu situáciu uvíta, iného zničí.

Preto už starostlivosťou o fyzické a psychické zdravie našich detí môžeme ovplyvniť ich budúcu schopnosť stať sa rodičmi. Na druhej strane môže práve myšlienka stať sa rodičom vyvolať v niekom takú stresovú situáciu, že k tomu nemôže dôjsť. On to však, samozrejme, nevie, pretože sa to odohráva v nevedomej časti psychiky.

Sebapoznanie

Dobrou cestou pri riešení problémov s počatím je preto práca na sebapoznaní a oslobodení od vnútorných strachov a blokov, ktoré nám umožnia lepšie zvládať naše špecifické individuálne stresové reakcie. Ako prevencia je teda dôležitá duševná i telesná hygiena (relaxácia, šport, zdravá strava, zdravé a pekné prostredie okolo nás). A kde zmizne strach, úzkosť (zvieranie), uvoľnia sa cesty láske a z lásky ľahko prichádzajú šťastné deti na svet.

12.5.2009 3:54| autor: Radana Kupfová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist