Čierny kašeľ – ako ho spoznáme?

Predtým, ako sa u nás proti čiernemu kašľu plošne očkovalo, patril medzi veľmi obávané choroby a ročne naň umierali desiatky až stovky detí. Aj napriek pravidelnému očkovaniu sa dávivý kašeľ u nás vyskytuje a dokonca môže ešte stále spôsobiť smrť dojčaťa.

Čierny, správnejšie dávivý kašeľ (pertusis), je ochorenie spôsobené baktériou Bordatella pertusis.

Ochorenie sa šíri vzdušnou cestou, kvapôčkami, aerosólom. Zdrojom nákazy sú dospelí alebo dospievajúci so zníženou imunitou po očkovaní, u ktorých choroba prebieha atypicky, nediagnostikovane, ako ťažší dlhodobý kašeľ.

Sú to riadne očkovaní jedinci, u ktorých po rokoch (približne 5 a viac rokov po očkovaní) klesajú hladiny protilátok proti čiernemu kašľu na takú nízku hodnotu, že nie sú schopní nákaze sa účinne brániť. Iným zdrojom infekcie je import choroby z krajín, kde je menšia miera preočkovanosti populácie ako u nás.

Najcitlivejšie na infekciu sú dojčatá, ktoré ešte proti čiernemu kašľu neboli očkované. Výskyt dávivého kašľa sa zvyšuje v 3- až 7-ročných cykloch. V súčasnosti sme vo fáze vyššieho výskytu tohto ochorenia.

Ako dávivý kašeľ u dieťaťa včas rozpoznať

Spočiatku to nie je jednoduché, pretože ochorenie prebieha ako nádcha s výraznejším slzením, so začervenanými spojivkami a zvýšenou teplotou. Teda ako iné časté choroby horných dýchacích ciest, ako bežné virózy, ktoré nevyžadujú žiadnu zvláštnu liečbu.

V tomto čase, keď sa ešte na čierny kašeľ obyčajne nemyslí, je dieťa pre svoje okolie najviac infekčné. Môže teda nakaziť iné deti v kolektíve.

Postupne sa pridruží suchý kašeľ, ktorý sa zhoršuje a objavuje sa v záchvatoch, ktoré sú častejšie v noci. Záchvaty kašľa sa opakujú denne počas 6 – 10 týždňov, niekedy aj dlhšie. Sú veľmi vyčerpávajúce.

U dojčiat je pri kašli typické zastavenie dychu. Dokonca sa môžu objaviť aj kŕče. Záchvat kašľa môže vyvolať akýkoľvek podnet (zmena teploty, jedlo, emócie). Komplikáciou čierneho kašľa môže byť zápal pľúc.

Aký je ďalší priebeh choroby?

Po niekoľkých týždňoch sa kašeľ zmierňuje a ustupuje. Ak pacient ochorie v nasledujúcom období na inú infekciu dýchacích ciest, môžu sa záchvaty kašľa vrátiť, a to nezávisle od toho, ako bolo dieťa liečené.

S čím si mamičky čierny kašeľ mýlia?

Ako už bolo povedané, čierny kašeľ na začiatku pripomína bežný katar horných dýchacích ciest a často býva zamieňaný aj s torpidnými katarmi dýchacích ciest. Aj keď je dlhodobý dráždivý kašeľ častým problémom detí v predškolskom a školskom veku, nie je to väčšinou čierny kašeľ.

Sú to zvyčajne virózy, prechladnutia, niekedy problémy súvisiace s alergiou alebo astmou. Deti v predškolskom a mladšom školskom veku majú pri kompletnom očkovaní proti čiernemu kašľu zaistenú celkom dobrú imunologickú ochranu.

Čítajte tiež:

Riziko pre tehotné

Najväčšie a zásadné riziko predstavuje nákaza dieťaťa v prvých týždňoch a mesiacoch života. Ochorenie malého dojčaťa môže mať fatálne následky. Samotnú tehotnú ženu, plod alebo matku choroba neohrozuje. Vďaka určitej hladine protilátok z očkovania v detstve prebieha u nej iba ako dlhotrvajúci kašeľ.

Liečba a prevencia

Lieči sa podávaním makrolidových antibiotík. Čím skôr sa antibiotiká podajú, tým lepšie. Ak ochorie na čierny kašeľ neočkované dojča v prvých štyroch mesiacoch života, priebeh choroby býva dramatický. Vyžaduje hospitalizáciu a monitorovanie životných funkcií pre opakované krátke zastavovanie dychu.

Súčasne s ochorením sa odporúča liečiť aj členov rodiny a všetkých, ktorí boli s dieťaťom v tesnom kontakte.

Jedinou cestou, ako čiernemu kašľu predchádzať, je očkovanie. V súčasnosti je očkovanie proti čiernemu kašľu súčasťou hexavakcíny. Očkuje sa v treťom mesiaci. Je to acelulárna vakcína (neobsahuje celé bunky) a pre deti je ľahšie znesiteľná. Je však potrebné, aby bolo dieťa v čase očkovania úplne zdravé. Acelulárna vakcína sa môže podávať aj deťom s neurologickým poškodením.

K druhému očkovaniu hexavakcínou dochádza v 5. – 6. mesiaci. Potom nasleduje ďalšia dávka v 11. – 12. mesiaci. Dávivý kašeľ sa preočkováva v 3. a 5. roku života spolu s preočkovaním proti záškrtu a tetanu. V 11. a 13. roku sa preočkuje dieťa proti všetkým predtým očkovaným chorobám.

Očkovanie proti čiernemu kašľu je jedna zo základných položiek všetkých očkovacích kalendárov na celom svete. Dojčaťu môže takéto očkovanie bez zveličenia zachrániť život. Pôvodná očkovacia látka, ktorá sa u nás používala, bola veľmi účinná, ale spôsobovala u niektorých detí nežiaduce reakcie (od teploty a neznesiteľného plaču až po kŕče a iné neurologické komplikácie). Preto bola nahradená upravenou tzv. acelulárnou vakcínou.

18.3.2016 1:13| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist