Chráňte zadoček bábätka pred zaparením!

Novorodenecká a dojčenská pokožka je veľmi citlivá najmä v plienkovej oblasti, a preto vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Bábätko je potrebné prebaľovať čo najčastejšie, aby jeho pokožka nebola dlho vo vlhku či v kontakte so stolicou. Vlhká a macerovaná pokožka pod plienkami je ľahko náchylná na mechanické poškodenie pri pohyboch dieťaťa. Prirodzený ochranný kožný film narúšame aj častým kúpaním a umývaním dieťaťa s použitím veľkého množstva prostriedkov na umývanie. Keď sa rizikové faktory spoja, ľahko potom vznikajú zapareniny.

Zapareniny patria k najčastejším ťažkostiam dojčenského veku. Začínajú ako ľahko začervenané miesta, ktoré sú veľmi citlivé a bábätko dráždia a pália. Vznikajú predovšetkým na zadočku, v kožných záhyboch a na vnútornej strane stehien. Ak sa ich ošetrenie zanedbá, môžu sa vytvoriť mokvajúce škvrny, ktorými preniká do tela infekcia. Preto zapareniny rozhodne nepodceňujte a radšej im predchádzajte. Prinášame Vám niekoľko dôležitých rád pre starostlivosť o zadoček.

Dbajte na výber plienok

Bábätku dávajte len tie plienky, ktoré zodpovedajú jeho veku a veľkosti, dokonale mu sedia, netlačia ho ani mu samovoľne neschádzajú. Je rozumné investovať do kvalitných značkových plienok, na ktorých je označené, že nie sú chlórované. Plienka by mala medzi nožičkami tvoriť dostatok miesta na absorpciu moču a stolice. Pri výbere plienok uprednostňujte tie, ktoré majú efekt suchého povrchu a odvádzajú vlhkosť od pokožky do vnútra plienky.

Dodržujte správnu techniku prebaľovania

Prebaľujte dieťa čo najčastejšie, obzvlášť v novorodeneckom veku, kedy dieťa močí a má stolicu veľmi často. Nespoliehajte sa príliš na izolačné vlastnosti jednorazových plienok – aj ony majú svoju kapacitu a dieťa v nich celý deň suché nezostane. Dieťa so sklonom ku grckaniu prebaľujte radšej pred kŕmením.

1. Očistenie pokožky

Pokožku najskôr dôkladne očistíme od moču alebo zvyškov stolice, a to najlepšie kvalitnými vlhčenými textilnými obrúskami, prípadne vodou a detským mydlom. Pri umytí zadočka iba vodou, bez použitia mydla, sa z pokožky účinne neodstránia tuky zo stolice, ktoré môžu podporovať množenie baktérií. Obrúskami nešetrite, pri čistení ich použite niekoľko na dôkladné očistenie. Pokožku otierajte jemne, zbytočne ju netrite. Dávajte prednosť obrúskom, ktoré sú k pokožke jemné, ako napríklad vlhčené textilné obrúsky gentle cleansing od značky JOHNSON´S® Baby.

Pri čistení genitálií u dievčatiek otierajte pokožku vždy smerom spredu dozadu, aby sa choroboplodné zárodky nedostali do pošvy. U chlapčekov nezabudnite očistiť okrem konečníka a genitálií tiež všetky kožné záhyby pod plienkami – nielen slabiny, ale aj kožu pod mieškom a penisom.

2. Ošetrenie pokožky ochranným krémom

Nezabúdajte pred zabalením bábätka do plienky pokožku vždy ošetriť špeciálnym krémom proti zapareninám, ktorý podporí bariérovú funkciu pokožky. Pravidelná aplikácia ochranného krému na celú rizikovú oblasť, je vhodná pri každej výmene plienky. Krém nanášajte v tenkej vrstve, ktorá sa úplne vstrebe do pokožky. Pri výbere kozmetických prípravkov na plienkovú oblasť pozerajte najmä na ochranné schopnosti jednotlivých výrobkov. Látky obsiahnuté v týchto prípravkoch musia zachovávať prirodzenú vlhkosť a vláčnosť kože, umožňovať voľné dýchanie pokožky a zároveň pôsobiť protizápalovo.

Vhodné sú napríklad krémy s oxidom zinočnatým, vitamínom E, dexpanthenolom a ďalšími účinnými protizápalovými látkami. Odporúčame tiež voliť krémy s konzistenciou, ktorá umožní rýchle a ľahké rozotrenie krému (napr. krém proti zapareninám JOHNSON´S® Baby SOOTHING NATURALS™), minimalizujete tak mechanické podráždenie pokožky.

Prečo je také dôležité predchádzať zapareninám?

Zapareniny sú pre dojča veľmi bolestivé a často mu znemožňujú nerušený spánok a odpočinok. Hlavné nebezpečenstvo je však v tom, že podráždenú a začervenanú pokožku ľahko osídlia baktérie a kvasinky, ktoré komplikujú priebeh zápalovej reakcie. To je už závažnejší problém, kde na ošetrenie nestačia bežné kozmetické produkty a lekár musí predpísať prostriedky zamerané na liečbu kvasiniek alebo mikróbov. Liečba potom často býva dlhodobá.

Odporúčanie na záver

Čo najčastejšie bábätko rozbaľujte a nechajte jeho pokožku vetrať – bábätko si slobodný pohyb veľmi rado užíva: radostne kope nožičkami, preťahuje si ručičky, a ak mu práve nič iné nechýba, blažene si mrnká a tvári sa nadmieru spokojne.

18.3.2009 12:34| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist