28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Chráňte si svoje dieťa

Práve tak, ako plod prijíma z vašej stravy cez placentu výživné látky, môže prijať aj škodliviny, ktoré sa nachádzajú vo vašej strave.

Priemyselne spracované potraviny
Vyhýbajte sa chemicky spracovaným alebo mrazeným potravinám, ako sú konzervy a rozličné mrazené či nemrazené polotovary. Často obsahujú cukor a soľ alebo priveľké percento tuku, ako aj rôzne konzervačné látky, umelé príchute a farbivá. Pozorne si vždy prečítajte nálepky a vyberte si výrobky, ktoré neobsahujú umelé prísady.

Hotové jedlá
Vyhýbajte sa teplým jedlám v bufetoch a jedálňach, predvareným potravinám alebo jedlám z hydiny, ktoré sa predávajú v zariadeniach rýchleho občerstvenia (ak sa nepodávajú úplne horúce). Tieto jedlá môžu obsahovať baktérie, ktoré by sa mohli preniesť na dieťa a ohroziť jeho život.

Syr
Nepasterizované mlieko a mliečne výrobky, ako aj mäkké vyzreté syry, napríklad plesňový syr z pasterizovaného aj nepasterizovaného mlieka, môžu byť škodlivé.

Nealkoholické nápoje
Akýkoľvek alkohol, ktorý počas gravidity vypijete, prejde cez placentu do krvi dieťaťa a môže mu uškodiť. Preto treba alkohol počas tehotnosti úplne vyradiť. Namiesto neho pite šťavu z čerstvého ovocia, mliečne koktaily alebo šumivé minerálky a ovocné džúsy. Aj v pive a víne s nízkym obsahom alkoholu alebo úplne bez alkoholu môžu byť škodlivé prísady a chemikálie, dokonca vo veľkom množstve, a tie môžu zanechať následky na zdraví vášho dieťaťa.

Základné mastné kyseliny
Polynenasýtené kyseliny s dlhým reťazcom (LCPUFA) sú životne dôležité pre vývoj mozgu, nervového systému a zreničiek vášho dieťaťa. Plod si ich sám nevie vytvoriť a spolieha sa na výdatné zásobovanie od matky cez placentu a po narodení prostredníctvom materského mlieka. Mastné ryby, ako napríklad losos a makrela,sú najbohatším zdrojom nenasýtených mastných kyselín, obsahujú však znečisťujúce látky, takže by ste nemali zjesť viac ako dve porcie týždenne a mali by ste sa vyhýbať príjmu veľkých dravých rýb, ako je napr. mečúň, ktoré môžu.

Káva, čaj a kakao
Kofeín, ktorý sa nachádza v týchto nápojoch, môže nepriaznivo vplývať na rast vášho dieťaťa, ak ho prijíma te vo veľkých dávkach. Namiesto nich si doprajte veľa minerálok.

Bylinkové čaje
Ak ste sa rozhodli piť v gravidite bylinkové čaje, poraďte sa najprv s lekárnikom, ktorý tieto čaje predáva, alebo s bylinkárom. Väčšina týchto čajov dieťaťu neublíži, niektoré však môžu mať nežiaduce účinky. Čaj z malinových listov je tradičným prostriedkom na uľahčenie pôrodu.

Cukor
Potraviny obsahujúce cukor, napríklad koláče, zákusky, keksy, džem a šumivé nápoje, majú málo výživných látok a môžete od nich priveľmi pribrať. Energiu získavajte radšej zo škrobových glycidov (cukrov), napríklad z hrubozrnného chleba. Obmedzte spotrebu sladkostí.obsahovať ortuť. Orechy, semienka, potraviny z hrubozrnných obilnín a tmavozelená listová zelenina sú ich ďalšími zdrojmi.

Geneticky modifikované potraviny
V súčasnosti neexistuje dostatok dôkazov, vďaka ktorým by sme si mohli byť istí, že geneticky modifikované potraviny sú bezpečné. Niet však dosť ani takých, ktoré by svedčili o ich škodlivosti pre vás a pre vaše dieťa. Génové inžinierstvo nie je exaktným procesom. Nik si nemôže byť istý, či vložený gén nebude vzájomne reagovať s inými génmi alebo či sa bude správať presne a výlučne tak, ako sa to predpokladá. Napríklad nejeden druh zeleniny vrátane zemiakov a paradajok má jedovatých predkov. Skutočnosť, že súčasný zemiak nie je jedovatý, neznamená, že stratil toxický gén, iba že tento toxický gén sa v súčasnosti neprejavuje. Existuje aspoň teoretická možnosť, že génové inžinierstvo by mohlo opätovne zaktivizovať v zemiaku jeho zdedený, ale spiaci toxický gén. Uplynie ešte istý čas, kým sa potvrdí alebo vyvráti, že geneticky modifikované potraviny sú bezpečné, takže ak máte akékoľvek obavy, vyhnite sa týmto potravinám.

Na babywebe tiež nájdete:
Jedálny lístok pre tehotné
Výživa v tehotenstve
Drogy a alkohol počas tehotenstva

22. 11. 2011 |

Naposledy navštívené