25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Chlamýdie

Chlamýdiová infekcia je jedným z najčastejších sexuálne prenosných ochorení, veľmi ľahko sa prenáša pri pohlavnom styku. Zároveň je i strašiakom mnohých žien snažiacich sa otehotnieť.
foto: istock.com

Chlamýdie sú parazity na bunkách, žijú vnútri buniek a po rozmnožení napádajú ďalšie bunky. Poznáme dva typy chlamýdií, a to pľúcna chlamydia pneumoniae a močovopohlavná chlamydia trachomatis. V populácii je dosť vysoký výskyt chlamýdiových infekcií. Pľúcne chlamýdie sa prenášajú kvapôčkovou infekciou a chlamydia trachomatis rôznymi spôsobmi pri pohlavnom styku. Nakazenie inou cestou je veľmi zriedkavé.

Postihnutý jedinec vôbec nemusí vedieť, že je infikovaný. Prejavy ochorenia sú od žiadnych cez ťažkosti pri močení, pálenie alebo nejaký výtok, po chronický výtok z pošvy, zápal krčka maternice, neurčité pobolievanie podbruška. Nákaza môže prejsť z pošvy cez krčok maternice až na dutinu maternice, vajíčkovody a dostať sa do dutiny brušnej. Znakom chronickej infekcie je vytváranie zrastov v brušnej dutine, v okolí vaječníkov, vajíčkovodov, ale aj vnútri vajíčkovodov, dokonca ich uzatváranie. Preto sa obávame chronických chlamýdiových infekcií a ich vplyvu na plodnosť. Po vytvorení zrastov a uzatvorení vajíčkovodov je proces aj po vyliečení chlamýdií nezvratný a žena ostáva neplodná.

Kedy myslieť na chlamýdie?

Vyšetrovať prítomnosť chlamýdií nemá zmysel u každej ženy. Na infekciu je vhodné myslieť pri chronických výtokoch z pošvy, močovej rúry, pri pobolievaní podbruška a, samozrejme, toto vyšetrenie je jedným zo základných pri diagnostike a liečbe neplodnosti. Stanovenie prítomnosti chlamýdií nie je bežnou súčasťou gynekologického vyšetrenia. Chlamýdiu trachomatis možno určiť priamym sterom z krčka maternice alebo močovej rúry alebo serologicky z krvi. Vyšetrenie z krčka je presnejšie, na druhej strane vyšetrenie serologické nás informuje aj o infekcii prekonanej v minulosti.

Čítajte tiež:

Ako sa dá chlamýdiová infekcia liečiť?

Lieči sa antibiotikami, avšak chlamýdie nie sú citlivé na všetky antibiotiká. Do liečby treba zapojiť aj partnera a počas nej nemať alebo mať chránený pohlavný styk kondómom. Obdobie pohlavnej abstinencie závisí od dĺžky liečby, ale malo by to byť aspoň 10 dní. Po skončení terapie možno po nejakom čase skontrolovať účinnosť liečby a zrealizovať testy na chlamýdie.

Ako sa chrániť a na čo si dávať pozor?

Čím je sexuálnych kontaktov viac, tým sa riziko nákazy chlamýdiovou infekciou zvyšuje. Prevencia je používanie kondómu. U žien so snahou otehotnieť je po prekonaní tejto nákazy vhodné skontrolovať priechodnosť vajíčkovodov.
Chlamýdiová infekcia sa môže počas života opakovať a jednorazová preliečená infekcia neznamená, že sme proti tejto nákaze do budúcnosti odolní.

16. 8. 2016 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázok používateľa

Zdravím milé mamičky,
u mňa trvalo 5 mesiacov kým mi nakoniec diagnostikovali chlamýdie. Bola som z toho psychycky dost na dne. Prve antibiotika, ktoré mi lekár predpísal mi nezabrali. Na internete som našla liek wobenzym a zaujal ma svojimi účinkami a odporúčaním ľudí. Po konzultácii s lekárom som sa ho rozhodla vyskúšať a nebanovala som. Sú to prírodné enzými, podporujú účinok antibiotík a aj vašu imunitu po liečbe, pretože sa berú dlhšie. Po liečbe som už našťastie nemala žaidne problémy.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené