Chcete sebavedomé a šikovné dieťa? Čítajte mu!

Chcete, aby vaše dieťa dobre hovorilo, bolo tvorivé a sebavedomé? Môžete to ovplyvniť, ak budete deťom od najútlejšieho veku čítať knižky.

Hlasné predčítanie učí dieťa jazyk a myslenie, rozvíja jeho pamäť, obrazotvornosť a schopnosť sústredenia, obohacuje ho o vedomosti a vzorce morálneho správania, posilňuje jeho sebavedomie. Navyše, deti, ktorým sa čítava, budú samy v dospelosti knihy vyhľadávať.

Deťom číta knižky len 16 % rodičov. Škola síce naučí dieťa zvládať techniku čítania, ale to neznamená, že si dieťa samo vybuduje potrebu čítať.

Čítanie nie je pre deti prirodzená vec, a preto je dôležité, aby sme ich k tomu viedli, a to aj vlastným príkladom. Školákom môžete stokrát hovoriť, že sa majú odlepiť od televízora a radšej si čítať, ale ak sama knihu otvoríte len pri príprave bábovky, dieťa si právom povie, že to je prežitok.

Vzory priťahujú, a keď si večer namiesto vysedávania pri televízore čítame, deti to prirodzene zaujme tiež. „Veľa čítame, náš syn nás napodobňuje. Berie si anglický slovník a zalezie si s ním pod perinu,“ potvrdzuje starú pravdu mamička štvorročného chlapca.

Prečo predčítať?

Spoločné chvíle pri čítaní posilňujú pozitívne citové väzby. Čas strávený čítaním patrí len dieťaťu, nie „prevádzkovým záležitostiam“. Pri „návšteve“ čarovnej záhrady či temného lesa vzniká pocit spolupatričnosti.

Čítanie rozširuje slovnú zásobu. Pri čítaní rozprávky natrafíme na menej známe slovíčka, ktoré treba vysvetliť. Dieťa sa zároveň učí pýtať na to, čomu nerozumie. Za každú otázku by sme mali dieťa pochváliť, pretože zvedavosťou sa najviac naučí.

Čítanie stimuluje fantáziu a tvorivosť. Kratučká rozprávka sa vďaka všetečným otázkam malých zvedavcov môže pretiahnuť o štvrť hodiny a dej sa môže posunúť úplne inde. Keď predškolákom čítame aspoň 15 – 30 minút denne, posilňujeme ich schopnosť sústrediť sa.

Čítanie prináša rad vedomostí, ktoré by inak dieťa nezískalo, cibrí aj poslucháčske a analytické zručnosti, rozvíja myslenie a pamäť. U dieťaťa, ktorému sa predčíta, je vysoká pravdepodobnosť, že bude sebavedomejšie, bude mať v škole dobré známky a knihy bude čítať rado a bez donútenia. Malí čitatelia nájdu v postavách svojich kamarátov, identifikujú sa s hlavným hrdinom a spolu s ním prekonávajú životné prekážky.

Pravidelnosť

Vytvorte si z každodenného čítania rodinný rituál, pomôže to vám aj vášmu dieťaťu. Vy si „odbehnete“ od každodenných starostí, ponoríte sa do rozprávkového sveta fantázie, omladnete pri návrate do detských liet s obľúbenou rozprávkou. Budete sa tešiť na spoločný čas, keď sa venujete naozaj len sebe navzájom. A navyše budete kultivovať hlasné čítanie, prácu s hlasom a herectvo. Hlavné je, aby vás to obidvoch bavilo. Nebojte sa dramatických páuz, smiešnych zvukov, grimás, gestikulácie, maňušiek.

Dôležitá je predovšetkým pravidelnosť, stačí dvadsať minút denne, pokiaľ možno v rovnakom čase. Rozprávka pred spaním je rokmi overený recept.

Na Baby-webe nájdete aj:

Kedy a ako začať čítať deťom?

19.10.2010 1:04| autor: Jana Paduánová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist