Chceme dieťa obidvaja?

Partnerstvo medzi dvoma ľuďmi má istý prirodzený vývoj. Každá fáza jeho vývoja je charakterizovaná istými nárokmi na obidvoch partnerov.

Každý z vás sa vo vzťahu vyrovnáva s jednotlivými nárokmi rôzne. Neexistuje síce žiadna „cestovná mapa“ pre všetky páry, ale môžeme skúsiť nájsť niektoré spoločné prvky vzťahov, ktorých preskočenie neodporúčame. Vzhľadom na to, že je náš internet zameraný na plodenie detí, budeme sa v nasledujúcom texte najviac venovať práve tejto fáze.

Fáza zamilovanosti

Všeobecne uznávaným vstupom do partnerstva je takzvaná fáza zamilovanosti. Trvá plus mínus tri mesiace a je charakterizovaná nekritickým prijímaním druhého bez hlbšej reflexie jeho nedostatkov a záporov. V tomto období je viac než ľahké prehliadnuť niečo, čo vám bude v ďalšom vzťahu prekážať.

Ak váš partner pije pivo, šliape ľuďom po zeleninových záhradkách a nemá chvíľu pokoj, môžete to vnímať ako vlastnosť vcelku pozitívnu. A to i napriek tomu, že posudzované s chladným rozumom ho to do roly rodiča príliš neodporúča.

No a keď…

Druhou fázou je, naopak, schopnosť vnímať nedostatky a neschopnosti druhého možno silnejšie, ako treba. Teda prvé lámanie chleba. Kto vydrží prvý rok, jeho šance na udržanie dlhodobého vzťahu rastú.
Podstatným faktorom vo všetkých vzťahoch je spoločne strávený čas. Ak budeme so svojím partnerom tráviť iba nedeľné popoludnia počas desiatich rokov, môžeme síce tvrdiť, že „sme spolu už desať rokov“, ale o slabôstkach, vášňach a necnostiach toho druhého sa mnoho nedozvieme.

Finančná situácia

Ďalšou podstatnou skutočnosťou pri rozhodovaní o dieťati je vaša finančná situácia. Teda ako rodiny. Ak sa musíte každý mesiac obracať na svojich blízkych o „preklenovací úver“, z ktorého nesplatíte chronicky nič, bol by potomok závažnou investičnou chybou. Nechceme tým povedať, že musíte s dieťaťom počkať, až budete mať vlastnú vilu a mercedes v garáži. Ide len o to, aby ste obidvaja dôverovali tomu, že sa uživíte.

Náročnosť potomka na váš bankový účet možno demonštrovať jednoduchým pokusom. Požičajte si auto s veľkým motorom (autor sám použil motor s obsahom 3,5 litra). Natankujte plnú nádrž. Choďte niekam, kde vám nebudú merať rýchlosť. Zošliapnite plyn až na podlahu. Sledujte ručičku ukazovateľa hladiny benzínu v nádrži.

Teraz máte dobrú predstavu, ako rýchlo budú klesať vaše úspory. Preto do plánovania potomstva by mala hovoriť aj racionálna analýza vašich ekonomických možností. Ak nebude perspektíva zvlášť optimistická, nedeste sa. Ak máte svoje dieťa radi, bude dobre prospievať aj s málom. Aj v malom byte vychováte dieťa so šťastným detstvom.

Pocit z druhého

V neposlednom rade je podstatné zvážiť váš pocit z druhého. Je málo chvíľ, keď si dokážete predstaviť záťaž, ktorú dieťa pre vzťah znamená. Vlastne žiadna. Preto si dobre zvážte, či vydržíte s druhým aj nepríjemnosti, napätie a nedorozumenia. No a teraz k tomu, čo je v nadpise článku.

Chcete dieťa obidvaja?

Spýtajte sa. Aj tak to inak nezistíte. Ak sa chcete naozaj dozvedieť, čo si ten druhý myslí, poradíme vám, ako na to. Najprv sa posaďte do kresla a pozorne sa zadívajte na svojho partnera. A znova. Chcete s týmto človekom tráviť ďalších osemnásť rokov? Čo sa stane, ak nebudete tri noci spať, pretože váš potomok celé noci huláka ako v lese? Veríte tomu, že zvládnete všetky nepríjemnosti, ktoré vás čakajú?

Uvedomte si, že dieťa je záväzok pre troch. Teda pre vás, vášho partnera a to malé. Nemali by ste ho opúšťať len preto, že prídu problémy, alebo preto, že vám nevyhovie ten druhý.

Ak ste si istí, že na všetky otázky môžete odpovedať áno, potom ste pripravení položiť matku všetkých otázok – Mám prestať používať antikoncepciu?
Tak veľa šťastia!

5.5.2010 8:53| autor: Martin Prokeš
Viac o téme: dieťapartner

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist