24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Cena umelého oplodnenia

Hoci je liečba umelým oplodnením na Slovensku finančne pomerne náročná, naše zdravotné poisťovne tento zákrok hradia. Teda v prípade, že spĺňate stanovené podmienky. Základnou podmienkou je vek – žena nesmie mať viac než 39. rokov.

Kedy a čo zaplatí poisťovňa?
Podľa nariadenia vlády č. 777/2004 Z. z. slovenské zdravotné poisťovne v súčasnosti pacientkam hradia mimotelové otehotnenie do 39. roku života. Liečbu na návrh centra asistovanej reprodukcie najskôr schvaľuje zdravotná poisťovňa, takisto sa schvaľujú aj lieky na stimuláciu.

V akých prípadoch vám zdravotná poisťovňa uhradí cyklus asistovanej reprodukcie?
1. pri endometrióze (výskyt maternicovej sliznice mimo maternice)
2. pri chýbajúcich alebo poškodených vajíčkovodoch
3. pri chýbaní alebo poškodení vaječníkov
4. pri sterilite z imunitných, endokrinologických alebo z nezistených príčin
5. pri dedičných ochoreniach
6. pri zlej kvalite spermií partnera

Ak sa však rozhodnete pre umelé oplodnenie, s istými nákladmi predsa len musíte počítať.
Mimo základného cyklu si pár túžiaci po dieťati hradí predĺženú kultiváciu, ICSI, uskladnenie reprodukčných buniek, kryocyklus, predimplantačnú genetickú diagnostiku a iné vyšetrenia a zákroky nad rámec základného cyklu.
Vzhľadom na finančne nákladnú liečbu zdravotné poisťovne limitujú počet realizovaných výkonov, preto v niektorých centrách vznikajú poradovníky na terapiu pomocou IVF.
Zo zákonného zdravotného poistenia sa uhrádzajú dva až tri cykly výkonov asistovanej reprodukcie.

Aké sú vaše skúsenosti s cenou a prístupom v zariadeniach asistovanej reprodukcie? S akým prístupom ste sa stretli a koľko ste zaplatili?

Peniaze, peniaze, peniaze
V prípade, že spermiogram je výrazne patologický, lekári väčšinou pristupujú k metóde ICSI – intracytoplasmatická injekcia spermie. Túto metódu však poisťovne takisto nehradia. Platba za ICSI je individuálna v každom centre.
Cena sa väčšinou navyšuje v závislosti od množstva oplodňovaných oocytov (vajcová bunka). Za 4 až 8 oocytov zaplatí klient v centrách asistovanej reprodukcie okolo 300 eur.

Cykly s mrazenými embryami
Vzhľadom na to, že cykly s mrazenými embryami – IVF cykly, nie sú zahrnuté do platieb zdravotných poisťovní, počet mrazených embryí nie je obmedzený. Stanovuje sa podľa kvality embryí a voľby konkrétnej pacientky. Ani výsledky spermiogramu cenu neovplyvňujú. V závislosti od druhu a ceny potrebných liekov a spôsobu mrazenia sa stanovuje aj celková cena zákroku, ktorá sa líši v jednotlivých centrách asistovanej reprodukcie.

Poisťovne nehradia ani asistovaný zonálny hatching.
(Asistovaný hatching je mikromanipulácia s embryom tesne pred jeho prenosom do maternice, pri ktorej sa umelo naruší obal embrya v snahe zvýšiť jeho šancu na uhniezdenie v sliznici maternice)

Platba úverom
Ak nemáte práve našetrené peniaze na uhradenie mimotelového oplodnenia, môžete využiť ponuky niektorých bánk a zobrať si spotrebiteľský úver. Väčšina bánk ponúka bezúčelové spotrebné úvery, liečbu je možné hradiť aj cez lízingové spoločnosti.

Pozrite sa na ceny v jednotlivých zariadeniach na Slovensku:
novedieta.sk
iscare.sk
dralexander.sk

Bude sa vám hodiť - Skratky a termíny v asistovanej reprodukcii

28. 9. 2010 |

Naposledy navštívené