26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Búrlivé reakcie na nemecký test kočíkov

Najnovšie testy kočíkov v Nemecku, ktoré server Baby-web.sk exkluzívne sprostredkoval i slovenským čitateľom, vyvolávajú búrlivé reakcie na strane predajcov, výrobcov a užívateľov kočíkov.

Nemecká organizácia Stiftung Warentest svojimi kritickými zisteniami spôsobila po celej Európe doslova poprask. V celej „Baby“ branži sa nehovorí o ničom inom, rovnako aj medzi rodičmi. Zatiaľ čo výrobcovia sú skôr zdržanliví a väčšinou podrobne študujú výsledky testov, niektorí predajcovia neskrývajú svoje rozhorčenie a obviňujú nemeckých odborníkov z amaterizmu, ktorý poškodili povesť tohto odvetvia. Napríklad holandská spoločnosť Maxi-Cosi zatiaľ odmietla komentovať výsledky s tým, že ich študuje a potom vydá vyhlásenie. Rovnako reaguje mnoho ďalších firiem.

BRIO GO: Náš kočík je bezpečný, ale i tak upravíme výrobný proces
Medzi „postihnutými“ bol aj populárny kočík BRIO GO, ktorý testami neprešiel, pretože obsahoval škodlivé látky. Obchodné zastúpenie firmy BRIO pre Nemecko, Rakúsko a Luxembursko tvrdí, že ich kočíky sú bezpečné. Ale riaditeľ firmy Christian Alsbeck dodáva: „Čo najskôr urobíme zmeny vo výrobnom procese.“
BRIO je populárny výrobca nielen detských drevených vláčikov, ale aj kočíkov, v Škandinávii patria ich kočíky k absolútnej špičke. Preto boli predstavitelia firmy verdiktom zaskočení. Nový model kočíka BRIO GO nie je na trhu ešte ani rok a aj napriek relatívnej vysokej cene sa dobre predáva. Výsledky testov donútili vedenie firmy ku krízovému zasadnutiu a zaujímavej reakcii:
„Kočík vyrábaný v Číne sa bude čo najskôr vyrábať bez jedinej škodlivej látky,“ uviedol Alsbeck. Pesný časový rámec však nespresnil. Zároveň poprel, že by tým firma priznávala svoju vinu. Kočík BRIO GO neobsahuje žiadne zakázané látky a publikované výsledky testu Stiftung Warentest považujeme za „zneistenie spotrebiteľov,“ vyhlásil zástupca firmy BRIO.

Testy neprebehli správne
U dovozcu kočíkov ABC Design k našim susedom (ich kočík bol v teste takisto vyhodnotený ako nevyhovujúci)sa dokonca vyskytli názory, že testy kočíkov vykonávané organizáciou Stiftung Warentest neprebehli správne. Podľa zástupcu tejto firmy sa obsah škodlivín v kočíkoch posudzoval podľa normy, ktorá neplatí pre detské kočíky. „ Test neprebehol správne, pretože obsah škodlivín sa porovnal so zlou normou. Kočíky podľa normy ZEK 01-08 patria do kategórie 2, teda kategórie výrobkov prichádzajúcich do styku kontaktom na dlhší čas ako 30 sekúnd, ktorá má limit škodlivosti PAK (PAH) 10 mg na kilogram. Test však kočíky porovnával s normami kategórie 1 pre výrobky prichádzajúce do styku s potravinami alebo priamym stykom s ústami, rovnako ako hračky pre deti do 36 mesiacov. Tá má, pochopiteľne, prísnejší limit, 0,2 mg na kilogram.
Pokiaľ by test prebehol podľa správnych noriem, tak napríklad kočík ABC Turbo 6S by týmto testom prešiel ako vyhovujúci a bezpečný. Všetky hodnoty PAK (PAH) sú totiž pod limitom kategórie 2, rukoväť – 5,5 mg/kg, látkový poťah 0,72 mg/kg, výplň poťahu 0,23 mg/kg, uviedol zástupca dovozcu.

Neprehľadnú situáciu okolo výsledkov testov kočíkov v Nemecku budeme i naďalej starostlivo sledovať a informovať vás.

14. 9. 2009 |

Naposledy navštívené