27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

BIOpotraviny

Aj v tomto prípade poslúži obyčajný sedliacky rozum.

Pri výbere potravín si treba uvedomiť niekoľko faktov:

1) Čo je to normálna strava? Je normálne mať v základe jedálneho lístka polotovary, instantné výrobky, niekoľkokrát v týždni fast food, „čínu“, „pizzu do domu“, údeniny, presolené potraviny s pikantnou chuťou, sladké pečivo, sladené minerálky, prázdne kalórie v pochutinách atď.?

2) Žiadna potravina na trhu nesmie byť akokoľvek kontaminovaná. Na to dohliada rad špecializovaných odborných pracovísk. Či ide o rastové hormóny, antibiotiká, farbivá, plesne alebo čokoľvek iné.

3) Podpora ekopoľnohospodárstva, humánnejšieho zaobchádzania so zvieratami a s krajinou, je rozhodne pozitívna činnosť.

4) Je však rozdiel medzi biopotravinou a biosurovinou, z ktorej sa táto vyrába. Nie vždy sa vie, že biopotravina má mať základnú biosurovinu, ale môže obsahovať až 1/3 ďalších surovín a prísad ne-bio.

5) Skutočne veľké, faktmi podložené štúdie porovnávajúce charakter bio a ne-bio potravín ukazujú, že všetko má svoje za a proti. Biomlieko a listová biozelenina sa zdajú skutočne o niečo zdravšie než „normálne“, naopak, biokurčatá obsahujú viac cholesterolu než obyčajné, niektoré často alergizujúce druhy zeleniny (napr. zeler) obsahujú viac agresívnych látok než ich ne-bio súrodenci a pod.

6) Do úvahy treba vziať aj financie verzus zdravie. Čo je lepšie – mať dostatok ovocia a zeleniny z ne-bio zdrojov alebo ich nedostatok z drahších biozdrojov?

7) Zdravý rozum. Rovnako ako nie je normálne a zdravé zloženie jedálneho lístka v prvom bode, nie je východiskom ani konzumácia iba biopotravín. Aj tu platí pravidlo zlatej strednej cesty a zdravého sedliackeho rozumu. Či už v tehotenstve, pri dojčení alebo výžive novopečených oteckov.

8) Striedmo, pestro, pravidelne, všetko.

13. 8. 2009 |

Naposledy navštívené