Bábätko úplne horí! Čo teraz?

Predovšetkým treba povedať, že horúčka nie je choroba. Ide o reakciu organizmu, a to buď na chorobu, alebo okolité vplyvy. Normálna telesná teplota sa u detí pohybuje od 36,5 do 37 °C a počas dňa prirodzene klesá – ráno býva najnižšia, večer zasa najvyššia. Keď horúčka postihne dieťa do troch mesiacov veku,považuje sa za veľmi nebezpečnú a treba vždy vyhľadať lekára.

U malých detí sa za horúčku pokladá teplota vyššia ako 38 °C (rizikový stupeň teploty je nad 41 °C, keď už hrozia vážne komplikácie). Zvýšená teplota je v rozmedzí od 37 do 38 °C.

Na deťoch väčšinou obyčajným pohľadom alebo dotykomspozorujete, že ich trápi horúčka – sú plačlivé, unavené, majú červené líca, sála z nich teplo, lesknú sa im oči. V prípade, že malé dieťa odmieta piť alebo sa u bábätka začnú prejavovať niektoré príznaky začínajúcej choroby (nádcha, kašeľ, vracanie, hnačka, nápadný útlm aktivity a podobne), väčšinou zisťujeme, či nemá zvýšenú teplotu alebo horúčku.

U novorodenca môže byť zvýšená teplota jediným prejavom začínajúcej choroby.

Ak sa objaví horúčka, kontaktujte čo najskôr lekára. Choroba u bábätiek mladších ako tri mesiace si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Príznaky môžu byť nejednoznačné alebo sa môžu prejavovať iba v ľahkých náznakoch. „Väčšinou však aj na takto malom dieťati matka okamžite spozoruje, že má horúčku. Dieťa je rozpálené, unavené, malátne, spavé, nechce piť. Vysoká horúčka môže byť spojená s vyklenutím fontanely,“ vysvetľuje MUDr. Martin Gregora.

Čo môže spôsobovať horúčku

Ak má dieťazvýšenú teplotu, vyzlečte mu jednu vrstvu oblečenia a o 15 až 20 minút skontrolujte teplotu znova. U veľmi malých dojčiat zvykne horúčku niekedy spôsobovať príliš teplé oblečenie, nie choroba. Ak ani po vyzlečení nie je teplota normálna, začnite konať.

Horúčka u bábätiek však môže byť aj reakciou na očkovanie, alebo ide najčastejšie o prejav infekcie v tele, ktorá väčšinou postihuje dýchaciu sústavu. Túto infekciu spôsobujú prevažne vírusy. Horúčka môže sprevádzať aj infekcie, ktoré postihujú obličky a močové cesty, tráviacu sústavu alebo centrálny nervový systém.

U detí môže vysoká horúčka vyvolať rozvoj tzv. febrilných (horúčkových) kŕčov. Ak sa u bábätka objavia prvýkrát, je nutné vyhľadať lekársku pomoc. V prípade opakovaných kŕčov sa dá situácia zvládnuť v domácom prostredí.

Bábätku môžete odmerať teplotu viacerými spôsobmi: v ústach, ušku, na čele alebo v konečníku, a to tzv. rýchlobežkou, digitálnym teplomerom, ktorým možno merať teplotu na čele alebo v ušku, alebo teplomerom v špeciálnom cumlíku.

Treba dbať na maximálnu opatrnosť, aby ste bábätku neublížili, obzvlášť pri meraní v konečníku. Špičku teplomera je potrebné natrieť masťou, aby sa ľahko zavádzal. Najlepšia je taká, ktorou dieťatko natierate pri prebaľovaní. Rektálny teplomer samozrejme nezamieňame s tým do úst, ideálne je mať v lekárničke dva teplomery.

Pri vysokých teplotách sa odporúča orientačne vyšetriť pohyblivosť hlavy. Ak je pohyb hlavy výrazne obmedzený alebo dieťa reaguje bolestivo, prípadne vracia a je svetloplaché, musíte urýchlene vyhľadať lekársku pomoc. Môže ísť o zápal mozgových blán (meningitídu).

U novorodencov od nameranej teploty nič neodčítavame, u detí od šiestich týždňov veku pri meraní v konečníku odčítame 0,5 °C.

Čítajte tiež:

Aké lieky a ako ich novorodencom podávať

Zvýšenie telesnej teploty podporuje a urýchľuje reakcie obranného systému organizmu. Horúčka je vtedy nielen príznakom choroby, ale aj toho, že už začal pracovať imunitný systém – bojuje s chorobou. Preto zvýšenú teplotu do 38 °C neovplyvňujeme liekmi. Teplota nad 38 °C je už pre organizmus zaťažujúca a treba ju znižovať. V závislosti od veku a hmotnosti dieťaťa je dobré podať liek na zníženie horúčky ešte predtým, ako sa vyberiete k lekárovi.

Najmenším bábätkám je najšetrnejšie podávať lieky na zníženie horúčky vo forme čapíkov do konečníka. Vždy však musíte dbať na hmotnosť dieťaťa a podľa nej upraviť množstvo lieku. Väčším deťom možno podávať liek vo forme sirupu, tablety alebo čapíka.

Lieky na zníženie horúčky u detí sú buď na báze paracetamolu (Paralen, Panadol) alebo ibuprofenu (Ibalgin, Nurofen), pričom platí, že sa začína s podávaním antipyretík s paracetamolom a ak ten nezaberie, môžeme ho vystriedať za liek s ibuprofenom.

Pozor! Ibuprofen sa nesmie dávať deťom do troch mesiacov!

Pediater Gregora k podávaniu liekov dodáva: „Pozorne si pred podaním preštudujte príbalový leták. Je možná aj kombinácia paracetamolu s ibuprofenom. Paracetamol má rýchlejší začiatok účinku, zatiaľ čo ibuprofen dokáže znižovať horúčku dlhší čas, ale nástup účinku býva o niečo dlhší. V každom prípade nemá cenu merať dieťaťu teplotu do hodiny po podaní akéhokoľvek antipyretika, pretože v tom čase môžeme ešte len očakávať nástup účinku lieku. Obvykle sa odporúča zmerať dieťaťu teplotu znova o dve hodiny a ak horúčka pretrváva, najskôr o tri hodiny od podania lieku možno aplikovať ďalšiu dávku. Pri podávaní lieku sa riadime aktuálnou horúčkou. Keď je dieťa bez teploty, zvyčajne lieky ďalej nedávame. Nie je teda potrebné automaticky opakovať podanie lieku po 6 hodinách, ako to mnohí rodičia robia.

Kedy použiť zábal

Teplotu dieťaťa sa môžete pokúsiť znížiť aj zábalmi alebo sprchovaním (teplota vody by mala byť okolo 25-30 °C), prípadne dieťa osviežiť mokrou špongiou. Môžete skúsiť aj prikladanie mokrej špongie na zápästia alebo členky.

MUDr. Martin Gregor upozorňuje: „Zábal nerobíme, keď má dieťa zimnicu a mramorovú kožu. Robíme ho, len keď je dieťa rozpálené, horúce. Iba vtedy má zábal nádej na úspech, pretože odoberie teplo z povrchu tela.“

Nezabudnite

Počas choroby sprevádzanej teplotou alebo horúčkou potrebuje maťdieťa dostatočný prísun tekutín, čo znamená zvýšené množstvo oproti normálu, a to asi o 15 % pri zvýšení teploty o 1 °C. Dostatok tekutín si overíte na množstve mokrých plienok. Dojčatá sa snažte čo najviac dojčiť, nedojčeným deťom skúšajte podávať dojčenskú vodu.

„Problém je, že choré dieťa nie vždy ochotne pije požadované množstvo tekutín. Často začne piť viac, až keď horúčka vplyvom liečby klesne. Nútiť dieťa piť nemá veľký efekt. V prípade straty tekutín pri súčasne prebiehajúcom ochorení tráviaceho traktu (vracanie a hnačka) neodkladajte návštevu lekára. Hrozí riziko odvodnenia organizmu,“ zdôrazňuje pediater Gregora.

Ako zvládnuť noc

Dieťatko uložte do dobre vyvetranej miestnosti, v zime dbajte na to, aby nebola prekúrená. Bábätko prikryte iba tenším paplónom, ktorý ho nebude zbytočne ešte viac zahrievať. Snažte sa ho kontrolovať celú noc, môžete sa striedať s partnerom.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist