Bábätko je na svete. Čo by vás mohlo prekvapiť?

Máte už svoje vytúžené bábätko a s ním aj mnoho otázok? Možno tu nájdete odpoveď.

shutterstock_548915083-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Prvé močenie

Prvé močenie zaznamenávame väčšinou počas pôrodu alebo tesne po ňom, ďalšie prichádza najneskôr do dvadsiatich štyroch alebo štyridsiatich ôsmich hodín.
V prvých dvoch až troch dňoch môžete nájsť na pocikanej plienke škvrny tehlovej farby. Nie je to krv, ako by sa mohlo zdať. Škvrny sú spôsobené soľami kyseliny močovej, ktorých vylučovanie je v tomto čase normálne.

Prvá stolica

Ako dieťa začína prijímať potravu ústami, rozvíja sa činnosť čriev. Počas prvého dňa, najneskôr do 48 hodín po pôrode, odchádza prvá stolica, smolka, nazbieraná v čreve počas pobytu plodu v maternici. Obsahuje rozpadnuté bunky a prehltnutú plodovú vodu. Počas prvého týždňa sa čierna mazľavá smolka postupne mení na normálnu žltkastú stolicu dojčeného dieťaťa, pripomínajúcu miešané vajíčka.

Vracanie plodovej vody

Po pôrode je vracanie plodovej vody pomerne bežný jav. Ak sa stupňuje, upozornite na to sestru alebo lekára, zvlášť ak je prítomná krv, žlč alebo iná prímes.

Novorodenecká žihľavka

Na druhý deň sa často objavujú vyrážky, ktoré majú charakter začervenaných drobných kruhových škvŕn veľkosti šošovičky so žltkastou čiapočkou uprostred. Najčastejšie býva tam, kde sa košieľka a dupačky otierajú o ruky, nôžky a chrbátik, výnimočne aj o tvár. Vyrážky môžu zmiznúť veľmi rýchlo, ale niekedy to trvá aj týždeň. Predpokladá sa, že ide o reakciu citlivej kože novorodenca na prvý kontakt s prostredím mimo matkinho lôžka. Väčšinou nevyžaduje liečenie.

Potničky

Občas sa v tomto období alebo aj neskôr môžu na koži objaviť belavé pľuzgieriky veľkosti špendlíkovej hlavičky, ľudovo nazývané potničky. Vzniknú jednoducho prehriatim a spotením kože, a preto ich najčastejšie nachádzame v podpazuší, na chrbte alebo v oblasti slabín. Možno ich mechanicky zotrieť štvorčekom namočeným v dezinfekčnom roztoku, ale pozor: koža novorodenca je veľmi citlivá, treba postupovať opatrne. Na tvári sa skôr odporúča kožu mechanickým odstraňovaním potničiek nedráždiť. Nie je vhodné ani používať tekutý púder.

Hmotnostný úbytok

Strata približne 10 % pôrodnej hmotnosti počas prvých 3-4 dní života je pokladaná za normálnu a je bežná u väčšiny novorodencov. U nedonosených detí trvá úbytok dlhšie a býva hlbší. Príčinou hmotnostného úbytku je prestavba krvného obehu plodu na krvný obeh nezávislý od placenty. Novorodenec sa zbavuje relatívneho nadbytku telesnej vody. K strate hmotnosti po pôrode prispieva aj odchod smolky, moču, strata mázku, zaschnutie pupočného pahýľa. Keď budeme v tomto kritickom období podávať novorodencovi čaj alebo ho dokŕmime mliekom, možno síce zmiernime hmotnostný úbytok, ale dieťa stratí pocit hladu, nebude mať záujem cicať z prsníkov a nebude teda dostatočne stimulovať prsné žľazy na tvorbu mlieka.

Pôrodnú hmotnosť dosahuje zdravý novorodenec do 10. – 14. dňa života.

Novorodenecká žltačka

Objavuje sa obvykle tretí až štvrtý deň po pôrode, u niektorých detí aj skôr. Prejaví sa žltým sfarbením kože a očného bielka. Novorodenec býva unavenejší a pri pití zaspáva.
Novorodenecká žltačka sa vyvíja približne u polovice všetkých zdravých novorodencov. Vzniká rozpadom nadbytočných červených krviniek, ktorých veľké množstvo potreboval plod na svoj život v maternici.

Tieto „nadbytočné“ krvinky boli okrem iného príčinou, že koža novorodenca bola po pôrode sýtoružová až červená. Z rozpadnutých krviniek sa uvoľňuje krvné farbivo. O jeho vylúčenie z tela sa stará pečeň, odtiaľ sa potom rozpadnuté produkty odvádzajú žlčou ďalej do čreva. Nezrelá novorodenecká pečeň nestačí všetko farbivo vylúčiť, a tak sa časť dostáva krvou do tkaniva, teda aj do kože, a sfarbuje sa dožlta. Prevenciou žltačky je časté neobmedzené dojčenie.

Žltačka objavujúca sa do dvadsiatich štyroch hodín po pôrode, alebo, naopak, trvajúca dlhšie, môže byť spôsobená zvýšeným rozpadom červených krviniek pri rozdielnosti krvných skupín matky a dieťaťa, môže byť príznakom infekcie, vrodenej chyby tráviaceho systému, vrodenej poruchy štítnej žľazy, poruchy látkovej premeny a enzýmovej poruchy v pečeni.

Rozdielnosť krvných skupín a podskupín rodičov a riziká pre dieťa

Pri rozdielnosti krvných skupín či podskupín a tzv. Rh faktora matky a dieťaťa môže nastať zvýšený rozpad červených krviniek. Ten sa prejaví málokrvnosťou dieťaťa a rôznym stupňom novorodeneckej žltačky. Ak sú krvinky budúcej mamičky Rh negatívne a otec má, naopak, krv Rh pozitívnu, môže plod zdediť krvinky po svojom Rh pozitívnom otcovi. Krvinky plodu, ktoré sa počas tehotenstva dostali placentou do krvného obehu matky, môžu vyvolať tvorbu protilátok v matkinej krvi a tie potom po prejdení placentou spôsobia rozpad červených krviniek plodu, a tým už spomínanú žltačku a málokrvnosť novorodenca. Pri prvom tehotenstve býva v matkinej krvi len malé množstvo týchto protilátok.

Pri ďalšom tehotenstve však v matkinom tele tvorba protilátok proti Rh pozitívnej krvi plodu výrazne stúpa a ohrozuje silným rozpadom krviniek a ťažkou žltačkou nielen zdravie novorodenca, ale vôbec i prežívanie plodu samotného. Aby k tomu nedošlo, dostáva Rh negatívna matka ihneď po pôrode dieťaťa s Rh pozitívnym faktorom injekciu s účinnou látkou. Tá z jej krvného obehu odstráni krvinky dieťaťa, ktoré tam prenikli počas pôrodu. Tak sa zabráni vystupňovanej tvorbe protilátok pri prípadnom ďalšom tehotenstve.

Čítajte tiež:

Ako sa lieči novorodenecká žltačka?

Novorodenecká žltačka sa objavuje u veľkého percenta detí, ale len u niektorých vyžaduje liečbu. Závisí to od výšky hladiny farbiva z rozpadnutých krviniek – bilirubínu. Tá sa orientačne zisťuje z intenzity sfarbenia kože alebo presnejšie z krvnej vzorky. Pri vyšších hladinách bilirubínu by mohlo dôjsť k poškodeniu mozgových buniek dieťaťa. Vtedy sa uplatňuje liečba fototerapiou.

Fototerapia je liečba novorodeneckej žltačky „modrým“ svetlom s nízkou vlnovou dĺžkou. Je pre dieťa nebolestivá a niekedy ani nevyžaduje oddelenie matky od dieťaťa, pretože ju možno vykonať priamo v postieľke pri matkinom lôžku. Modré svetlo rozkladá žlté farbivo bilirubín na netoxický, vo vode rozpustný produkt, ktorý sa vylučuje žlčou a močom.

Starostlivosť o pupok

Pupočná jazva ošetrená po pôrode podviazaním alebo svorkou postupne v prvých dňoch života zasychá. Okolo 3.-4. dňa je možné pupočný pahýľ odstrániť. Dieťa to nebolí. Vždy si treba pamätať, že pahýľ je možným zdrojom a bránou infekcie. Najčastejšie sa na ošetrovanie pupka odporúča dezinfekčný prostriedok (lieh), ktorým sa šetrne raz denne hojaca sa jazvička čistí.

Zápal spojiviek

Po pôrode bývajú očné viečka presiaknuté. To sa samo pozvoľna upraví. U niektorých novorodencov môže zdurenie viečok pretrvávať a objaví sa výtok z očí spôsobený zápalom spojivkového vaku. Základom liečby sú vhodne zvolené očné kvapky.

Príčinou opakovania zápalu spojiviek môže byť slzný kanálik

Slzné kanáliky novorodenca nebývajú po pôrode úplne vyvinuté a ich vývoj potom pokračuje v nasledujúcich dvoch až troch mesiacoch života. Spojivkový vak je teda vplyvom horšej drenáže náchylnejší na infekciu a tak sa po prepustení z pôrodnice môže zápal zopakovať.

Vzácne nie sú ani novorodenecké zápaly spojiviek spôsobené infekciou z rodidiel matky, ktoré vyžadujú aj celkovú antibiotickú liečbu.

Preplach slzných kanálikov

Preplachovanie slzných kanálikov väčšinou nie je nutné. Stačí masáž vnútorného očného kútika pri koreni nosa prstom.

12.4.2023 2:15| autor: Martin Gregora | zdroj: Mudr. Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist