25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Zúbky

MAMIČKA ANDREA Sedem a pol mesiaca má to moje malé zlatíčko a mňa pomaličky chytá depka z toho, že už to nie je také malinké novorodeniatko, ako sme si ho v lete doniesli domov.

Dokonca mi chýba to moje megabruško. Teda lepšie povedané, ten pocit jemnučkých kopančekov, ktoré už asi nikdy cítiť nebudem.

S Lucinkou chodíme na kurz plávania a celkom sa jej tam páči. Síce len kým jej nikto nepolieva hlavičku vodou. :-D to už vopred začne „skákať", aby dala jasne najavo, že s tým máme konečne prestať. Najviac sa jej ale nepáči, keď ju vo vode položím na chrbátik a namočia sa jej ušká. To už sa pridá aj hlasový prejav. No nič, musí si zvyknúť. Nechcem, aby z nej bol taký bojko ako je Tomáško. Ten doteraz neznesie vodu na hlave, pritom v bazéne by vydržal aj pol dňa.

Keby tie kurzy toľko nestáli, určite by sme chodili s obidvomi deťmi až kým sa nenaučia plávať, ale dať 90 eur (na jedno dieťa) mesačne z dvesto eurového rodičáku teda nie je malina. Toto dostali pod stromček a ak nevyhrám prvú cenu v športke, asi tak skoro na druhý kurz nepôjdu.

S Tomáškom som začala chodiť aj na gymnastiku. Celkom sa mu tam páči, ibaže aj to sú dosť vysoké finančné náklady navyše. Veď len cesta do Mikuláša a späť čo to stojí, plus vstupné... Ale dnes je všetko drahé. Toto beriem len ako alternatívu vzhľadom za nepriaznivé počasie, keď máme celý deň riadnu čľapkanicu, ktorá noc čo noc zamrzne. Snehu je na sánkovanie málo a keď je o pol piatej vonka tma, je ťažké vymyslieť nejakú dobrú aktivitu.

Tomáška sme po Novom roku presťahovali do detskej izby, ale stále tam nespáva úplne sám. Palo spí na vedľajšej posteli, pretože Tomi sa stále v noci budí a kontroluje, či nie je sám. Ale úspech je aj to, že nemal problém s tým, že už nebude s nami v spálni. Ráno keď Palo odíde do roboty, nechá otvorené dvere, aby som ho počula, keď bude na mňa ráno kričať, aby som ho prišla hľadať. Je to jeho obľúbená hra. Skryje sa pod paplón, a síce mu nohy trčia, tvári sa, že je priesvitný a ja ho hľadám po celej izbe. Pritom sa rehoce a keď sa náhodou opýtam „Kde siii?" spod paplóna zakričí „Tuuuuuuuu!" :-D Aké je to detstvo nádherné...

Lucinka posledné noci strašne zle spávala. Dôvod bol jasný. Zúbky. Spodné ďasienka jej navreli ešte v decembri, no po pár dňoch odpuchli a po zúbku ani chýru, ani slychu. Zato som si všimla, že sa jej tlačia hore štyri zúbky. Do úst mi nedovolila len tak pozrieť a tak som sa každý deň snažila nahmatať prstom, či sa už prerezal aspoň jeden, alebo nie. Už už to vyzeralo, že je prerezaný, keď u zrazu zacítim zúbok dole. Potvora jedna :-D z ničoho nič sa tam zjavil. Na druhý deň sa jej prerezal aj horný a o tri dni na to aj druhý dolný. Čiže za päť dní jej vyšli tri zúbky a ďalšie tri sú na ceste. Očakávala by som, že druhá horná jednotka, ale nieee, tlačí sa jej horná dvojka vedľa tej jednotky, ktorú už má von. To, že sú s Tomáškom súrodenci nezaprie. Spodné dva zúbky má presne tak isto krivé, ako narástli jemu. Ibaže jej rastú krivo aj tie horné. Ešte nech jej bradavica na nose narastie a bude z nej dokonalá „bosorka". :-D

Lucinka sa už pár týždňov stavia na štyri a hojdá sa na nich, no loziť sa vôbec nechystá. Bruško má stále slabé, a síce sa na štyri zodvihne, chrbátik má úplne prehnutý nadol. Takže ešte si pár týždňov počkáme, kým sa trochu spevní, aby mohla začať loziť. Zato plazenie jej ide stále lepšie a lepšie a už sa nepohybuje len v malom okruhu, ale chodí snoriť po všetkých izbách. Musím ju mať stále na očiach, inak pchá do úst všetko čo nájde, a po Tomáškovi toho na zemi ostane stále neúrekom. Aj dnes sa dusila odhryznutým kúskom z nejakej krabice.

Pomaličky ju učím ukázať, aká veľká sa naspinkala. Ukázať pá pá a ťap ťap ťapušky už vie, tak musíme pridať niečo nové. A podarilo sa jej zopakovať prvé slovíčko: "Mňam." :-D Okrem toho vie povedať „Dde je" a „Daj" ale ani jedno nehovorí cielene, len ich vie vysloviť. Žiadne ma-ma, ta-ta, da-da, ba-ba... To sa jej nedarí. Dúfam, že sa jej čoskoro rozviaže jazýček. :-)

21. 1. 2015sekanka
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

 • Prípravy na operáciu

  MAMIČKA ANDREA Ahojte milí čitatelia. Po dlhšej dobe sa s Lucinkou opäť hlásime z najkrajšieho kúta Slovenska, zasneženého Liptova. Ani sme sa nenazdali a prvý pol rôčik už máme za sebou. Lucinka sa začala po zemi plaziť, ale zatiaľ jej to ide... Celý článok »
 • Do formy!

  MAMIČKA ANDREA Deväť mesiacov bola v brušku a už je deväť mesiacov na svete. Páni, veď mi pomaly treba chystať prvú narodeninovú oslavu! To už je vážne marec? Ani neviem, či mi zima niekedy tak rýchlo zbehla. Celkovo mi teraz ten čas akosi ubieha... Celý článok »
 • Prečo?

  MAMIČKA ANDREA Perinbabka sa prebudila a snaží sa dohnať to, čo počas celej zimy nestihla. Zo dňa na deň napadlo toľko snehu, že na väčšine územia Slovenska nastali kalamity. Ale aspoň deti majú konečne „Vianoce". Celý článok »
 • Malý hrdina

  MAMIČKA ANDREA Tomáško zvládol operáciu na jednotku. Je to môj malý hrdina. Asi je to naozaj tak, že my dospelí také veci znášame oveľa horšie ako deti. Celý článok »
 • Valentín vo štvorici

  MAMIČKA ANDREA Žeby prišla jar? Takéto krásne a teplé počasie vo februári býva na Liptove skôr ojedinele. Celkom by mi vyhovovalo, keby sa už len takto krásne otepľovalo a skutočná jar by zaklopala na dvere. Celý článok »
 • Nespavec

  MAMIČKA ANDREA Nekonečná zima nie a nie zbaliť kufre a rozlúčiť sa s nami a tak sa posledné dni ráno čo ráno pozerám z okna na čerstvo napadnutý sneh. Počas dňa sa síce stopí, ale aj tak mi to radosť nerobí. Vždy keď prídem po Tomáška do škôlky,... Celý článok »
 • Veľkonočná guľovačka

  MAMIČKA ANDREA Toto nie je prvý apríl! Toľko snehu sme nemali ani v decembri. Naozaj neviem či by sa nemali sviatky trochu poposúvať, lebo na Vianoce sme bez snehu, zato na Veľkú noc si môžeme stavať snehuliakov. Pevne verím, že je to už posledný... Celý článok »
 • Beťárka!

  MAMIČKA ANDREA To je asi najvýstižnejšie označenie pre naše bábätko. Vlastne to už dávno nie je bábätko. Je to malá slečna, ktorá chce všetko vidieť, všetko počuť, všade byť a všetko skúsiť (zjesť). Teda okrem normálneho jedla. Tomu sa úspešne... Celý článok »
 • Anémia alebo skrytý talent?

  MAMIČKA ANDREA Bola sobota pred Veľkou nocou, vonka sme si užívali riadnu snehovú nádielku a spoločne rozmýšľali, ako budeme ozdobovať doma kraslice. Keď sme vonka riadne vymrzli, utekali sme domov na obed. Celý článok »
 • Som stará?

  MAMIČKA ANDREA Lucinka nedávno oslávila prvý rôčik a nás čaká ďalšia veľká oslava. Tentoraz moja. Oslavujem svoje tridsiate narodeniny a tak ako mnohí ľudia, bilancujem čo všetko som doteraz zo svojich plánov stihla skutočne naplniť a čo nie.... Celý článok »
 • Babie leto

  MAMIČKA ANDREA Ahojte milí čitatelia, po dlhšom odmlčaní som opäť tu. Leto zbehlo ako vždy, veľmi rýchlo. Poriadne sme ani doma neboli. Týždeň u našich, týždeň u svokrovcov, znova týždeň u našich. Domov sme chodili len poliať kvety a nachovať... Celý článok »

Naposledy navštívené