25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Poslíčkovia

BUDÚCA MAMIČKA KATARINA Ubehol ďalší týždeň, moje tehotenstvo prebieha učebnicovo...

Foto z ateliéru Ina Foto, www.inafoto.sk


Skoro všetko čo nachádzam napísané v knihách a na nete sa mi deje. Po veľkej radosti a eufórii že čakáme zdravé dievčatko, nastáva znova únava, a tiež sa dostavujú neurčité bolesti, pichanie v slabinách, pálenie okolo pupka atď...

Neviem to nijako zdôvodniť. Všetko robím stále rovnako, mám nastavený kludový režim už niekoľko mesiacov. V podstate od začiatku tehotenstva kedy mi hrozil potrat a začala som krvácať. To bolo niekedy okolo 6-8 týždňa už sa presne nepamätám.

Lekár mi vtedy nakázal ležať, nenamáhať sa a čo najviac sa šetriť, dostala som lieky celý prvý trimester som preležala hore nohami a s vedierkom vedľa seba pretože ma trápili ťažké nevoľnosti. Teraz, v druhom trimestri už som si trochu vydýchla, prišla úľava, začala som si tehotenstvo naozaj užívať, avšak toto obdobie je znovu preč... A veľmi rýchlo...

Som pomaly na konci 6teho mesiaca, a začína sa na mne prejavovať nadmerná únava, dýchavičnosť a teraz sa k tomu pridali rôzne bolesti a tvrdnutie bruška. Pri chôdzi ma bolia slabiny, ale až tak že sa musím na chvíľu zastaviť a sadnúť si. Nehovorím o dlhšom státí, vtedy mám závrate a nikdy nechýba veľa aby som odpadla. Najhoršie je to tvrdnutie bruška, niekoľko krát za deň mám pocit akoby sa všetky moje vnútorné ženské orgány aj s bábom stiahli do jedného klbka.  

Je to sprevádzané kŕčovitou bolesťou. Brucho mi na niekoľko sekúnd stvrdne na kameň, vtedy musím zmeniť polohu, zhlboka sa pár krát nadýchnuť a vypiť pohár vody, potom to stvrdnutie povolí. Okrem tvrdnutia bruška ma trápi ešte taká čudná bolesť akoby tlak "tam dole" vraj to je bolesť LONOVEJ SPONY (spojenie v strede lonovej kosti) a je to "VRAJ" v tomto období normálny jav kedže sa panvové dno rozťahuje, no teda nič príjemné poviem vám...  

O bolesti v krížoch ani nehovorím, nevydržím dlho v žiadnej polohe a pre úľavu ma môj drahý musí natierať takou špeciálnou vodičkou... Všetkým týmto javom, mimochodom je to všetko vraj normálne v tomto štádiu tehotenstva a dokonca "tieto javy" majú aj svoje meno. Volá sa to BRAXTON HICKSONOVE SŤAHY podomácky POSLÍČKOVIA. Sú to vlastne nepravé kontrakcie a nimi sa telo pripravuje na pôrod nie je to nič nezvyčajné a obyčajne to prejde po 1-2 minútach.

Dočítala som sa tiež že pomáha zmeniť polohu, vypiť pohár vody pretože dehydratácia tieto sťahy znásobuje, taktiež pravidelné močenie, kludový režim a hlboké pravidelné dýchanie zmierňuje tieto "sťahy". Na tieto pomocné metódy som prišla aj sama akosi podvedome, ale som rada že som sa dočítala že je to celkom normálne. Mala som totiž už dosť veľké obavy...

Samozrejme tieto "nepríjemné sprievodné javy tehotenstva tiež netreba podceňovať aj keď píšu že je to celkom normálne, sú prípady kedy sú tieto sťahy a tvrdnutie brucha alebo podobné bolesti predzvesťou predčasného pôrodu. Ak by bolo tvrdnutie alebo iné a diskomfort tehuľky častejšie ako 10krát za deň treba navštíviť neodkladne lekára.

Zatiaľ to chvála bohu nie je môj prípad, len mi je to celkom nepríjemné a obmedzuje ma to. Občas, keď sa ma môj muž pýta ako mi je a ja sa mu začnem sťažovať čo pomaly nemá konca kraja, pripadám si ako hypochonder ale ja len opisujem ako sa cítim, nič si nevymýšľam a ani nepreceňujem pocity. Je to proste tak že toto tehotenstvo znášam oveľa ťažšie ako to prvé...

Ešteže mám takého starostlivého a chápavého chlapa... :-)

No ale aj tak nič žiadne Braxton Hicksonove sťahy bolesti krížov, nadmerná únava, obmedzený pohyb, dýchavičnosť ani škaredá pleť a vypadávajúce vlasy mi nebránia tešiť sa na náš kvietok...  

Dieťa je boží dar a pre tú radosť a štastie si treba aj niečo vytrpieť a obetovať...

Vaša Katuš


Katarina je v 23. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

 

13. 10. 2015Katus
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

 • Už rastie bruško

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA Ubehol ďaľší týždeň, leto sa chýli ku koncu... Horúčavy ustali. Cítim sa celkom fajn, až na to že sa začínam krásne zaguľaťovať. Bruško sa mi už krásne ukazuje, statočne mi narástol aj zadoček. :-)) Od začiatku tehotenstva... Celý článok »
 • Výbavička

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA Bruško rastie o sto šesť, a dátum pokročil. Prišiel čas začať chystať výbavičku pre náš kvietok...  Celý článok »
 • Vyróza alebo "som tehotnáááá"

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA ...sobota 35´C a v sobášnej sieni Zichyho paláca asi 45´C nedýchateľný vzduch.Prišlo mi nevoľno práve keď sa má vysloviť to čarovné slovíčko ÁNO :) Musela som utekať na toaletu. Prúser ale stále lepšie ako keby som to mala... Celý článok »
 • Fotenie tehu

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA 17ty týždeň, čiže začal 5 mesiac. Už mám riadne bruško, cítim sa véééľmi ale veľmi tehotná. Už je to na mne aj dostatočne vidieť. Začali pomali nastupovať aj "problémy s rastúcim bruškom"... Celý článok »
 • Morfologický 3D ultrazvuk

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA Po nekonečnom čakaní nastal ten vzácny deň D. Dlho sme naň čakali. Termín na 3D ultrazvuk takzvaný MORFOLOGICKÝ sme mali určený už vyše mesiaca.  Celý článok »
 • Moje hormóny sa zbláznili

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA Pomaly prechádzam do druhého trimestra. Posledné dni cítim "tú" vysokú hladinu hormónov. Okrem silných nevoľností a občasnej zápchy som bola doteraz ako tak v poriadku. Necítila som žiadne emociálne výkyvy. Doteraz.... Celý článok »
 • Nemocnica

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA Vianoce ubehli ako voda... Už od minulého týždňa cítim poslíčkov skoro každú noc. Sú to také zvláštne bolesti v krížoch a v podbrušku ako pri menštruácii. Objavujú sa hlavne v noci a po pár minútach to samovoľne prejde... Celý článok »
 • Hniezdenie

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA Do termínu pôrodu oficiálne už len 5-7 týždňov... Začínam cítiť ľahkú nervozitu, stále rozmýšľam čo nám ešte chýba pre bábätko, čo treba dokúpiť do výbavičky atď... Celý článok »
 • Tripple test a čas sa zastavil...

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA Zdá sa mi že tento týždeň beží veľmi pomaličky... nemá konca kraja. V pondelok som absolvovala tripple test. Sú to merania a odbery krvi na zistenie vrodených vád a chorôb. Samozrejme že som sa na to aj dostatočne... Celý článok »
 • Konečne úľava

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA 13. týždeň tehotenstva prekročený, konečne prichádza druhý trimester a sním aj veľká úľava. Nový týždeň začal síce dosť ťažko, pretože hneď v pondelok som vstala veľmi unavená, išlo mi vyvaliť oči z jamiek. Celý článok »
 • Chrípka v druhom trimestri

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA Opať ubehol ďalší týždeň. Dni ubiehajú jedna radosť. Začiatok septembra sa začal úžasne, počasie bolo celkom príjemné. Zvládli sme aj všetky povinnosti spojené s týmto "magickým" časom. Celý článok »
 • Prerábka

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA Na príchod bábatka sa treba dôkladne pripraviť. Bruško už krásne narástlo a pomaly je čas nachystať všetko potrebné na príchod ďalšieho člena do rodiny. Celý článok »
 • EKO - BIO maminky

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA Týždne ubiehajú a ja od nudy surfujem na internete.Je to jeden zo spôsobov môjho oddychu.Nie, nekysnem celý deň na počítači. Okrem bežných povinností oddychujem aj aktívne samozrejme... Celý článok »
 • Vianoce

  BUDÚCA MAMIČKA KATARINA Vianočný čas je najkrajšie obdobie v roku. No tento rok to ide všetko akosi po mimo mňa... Celý článok »
 • chrípka v druhom trimestri

  Opať ubehol ďalší týždeň. Dni ubiehajú jedna radosť. Začiatok septembra sa začal úžasne, počasie bolo celkom príjemné. Zvládli sme aj všetky povinnosti spojené s týmto "magickým" časom. Myslím tým koniec prázdnin a dovolenkového obdobia...Nástup ... Celý článok »

Naposledy navštívené