23. 10. 2016  |  Meniny: Alojzia

Au pair u vás doma?

Pojem au pair je pôvodom francúzsky výraz a znamená „na rovnakej úrovni“. Označuje mladého človeka, ktorý žije v rovnakých podmienkach ako členovia hostiteľskej rodiny.

Au pair pomáha so starostlivosťou o deti a o domácnosť (niekedy iba s deťmi), za čo týždenne či mesačne dostáva od rodiny vreckové. Au pair býva spravidla dievča, ktoré sa stáva priateľkou dieťaťa a pomocnou rukou matky. Ak pracuje v cudzom štáte, spoznáva pri svojom pobyte jazyk, zvyklosti a kultúru krajiny. Je platená za 25-30 hodín týždenne podľa dohody a štandardne má jeden a pol týždňa (spravidla víkend) voľný. Jeden víkend mesačne je celý voľný. Priemerné vreckové au pair v zahraničí je 300 eur, ubytovanie, strava, poistenie, cesta a školné (či iné kurzy) hradí rodina.
Skúsenosti a zážitky au pair sa do veľkej miery líšia, ale väčšinou ide o pozitívne spomienky. „Bola som au pair vo dvoch rodinách. V tej prvej som niekedy celé noci preplakala a odišla som z nej po štvrťroku. So svojou druhou rodinou sa navštevujeme dodnes ako veľmi blízki priatelia, deti ma poznajú ako tetu a s ich mamou sme sa stali najlepšími priateľkami,“ tvrdí dvadsaťdvaročná Marcela.

A v našich končinách?
„Nie je to o tom, žeby žena deti nezvládala. Ak jej však môžem pomôcť prejsť týmto hektickým obdobím a odbremeniť za dvestopäťdesiat eur mesačne, tak to urobím. Obaja sme oveľa viac v pohode, keď máme viac času na seba a na starosti okolo rodiny. Navyše deti našu au pairku Lenku milujú,“ smeje sa David, tridsaťšesťročný dizajnér webových stránok z Prahy, jedna z „prvých lastovičiek“, ktorá neváhala zabezpečiť svojim deťom au pair aj v susednom Česku. Idea au pair sa začína postupne udomácňovať aj tam. Pred 10 rokmi, keď som s týmto podnikaním začínala, sme mali iba zahraničné rodiny, ktoré požadovali au pair. Teraz je pomer dopytu po au pair okolo 80 percent z českých rodín a 20 percent zo zahraničných,“ konštatuje Petra Malaníková z českej agentúry Melanie person, ktorá sa umiestňovaním dievčat zaoberá.

Cena za pohodu
V Českej republike vyjde mladá výpomoc na 5 – 20-tisíc českých korún, podľa času stráveného v rodine a náročnosti práce. Keďže je toto „vreckové“ nemalou zaťažovacou položkou pre priemernú českú domácnosť, pracujú au pair v českých rodinách aj formou „part-time“, teda vypomôžu iba vo vopred dohodnutom čase. Je to výhodné ako pre rodinu, tak pre au pair, ktorá môže počas práce napríklad študovať na vysokej škole.
„Rodiny, ktoré sa u nás zaujímajú o au pair, bývajú spravidla rodinami, ktoré sú buď zmiešané – jeden z rodičov je cudzinec –, alebo z rodín, kde matka buď podniká, alebo sa chce naďalej venovať náročnejšiemu povolaniu. Teda napríklad lekárky či advokátky,“ dodáva Petra Malaníková.
Prečo si vybrať au pair:
- Deti ju väčšinou nepovažujú za dozor, ale za staršieho súrodenca či kamaráta.
- Nemusíte neustále hľadať opatrovateľskú agentúru, au pair bude poruke vždy, keď ju požiadate.
- Ak si vyberiete dievča z cudzej krajiny, spoznáte novú kultúru, kuchyňu a jazyk.
- Au pair nebude v rodine len pre deti. Aj vy oceníte čas, ktorý s ňou strávite.
- Pomôže vám v domácnosti.

Ako nájdem svoju au pair?
Ak sa rozhodnete pre au pair, máte niekoľko spôsobov, ako ju nájsť:
- tým prvým je kontaktovať agentúru, ktorá sa zaoberá sprostredkovávaním au pair pobytov. Agentúra si spravidla účtuje poplatok za sprostredkovanie, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od 17 do 330 eur. Jej pozitívnou stránkou je, že k vám umiestnia nimi poverenú au pair, s ktorou bude všetko oficiálne podpísané a právne ošetrené. Väčšina agentúr tiež umožňuje výmenu au pair, ak s ňou nie ste spokojní – a vy sa nemusíte púšťať do ďalšieho zbytočného hľadania.
- Druhou možnosťou, ak ovládate angličtinu či nemčinu, sú špecializované stránky venované au pair. „Všetky naše au pair sme našli cez internetové stránky. So všetkými sme boli spokojní. Pre niekoho to môže znieť odvážne, hľadať dievča k vlastným deťom cez internet, je to vlastne to isté, ako keby ste s nimi mali jeden rozhovor cez telefón, ako sa to robí v agentúre,“ konštatoval Thomas Lyce z Prahy, ktorého rodina má už štvrtú au pair. Vo svete existuje niekoľko internetových stránok, ktoré sa priamo špecializujú na zoznamovanie au pair s rodinami. Výhodou týchto „zoznamiek“ je, že si na nich môžete vytvoriť profil svojej rodiny, a nie ste to teda len vy, kto hľadá, ale ste tiež kontaktovaní ľuďmi, ktorí by mali záujem u vás ako au pair pracovať. Nevýhodou týchto stránok je, že si danú osobu nikdy stopercentne neoveríte. Na väčšine stránok sa za členstvo (a teda nahliadnutie do úplných kontaktných informácií registrovaných au pair) platí členský poplatok.

Skôr než sa rozhodnete pre au pair, zodpovedzte si tieto otázky:
- Chcem, aby so mnou žila v dome?
- Aké hranice bude mať au pair vymedzené pri výchove detí?
- Nenaruší prítomnosť mladého dievčaťa v domácnosti harmóniu môjho partnerského vzťahu?
- Máme dostatok financií, aby sme si mohli takúto výpomoc dovoliť?
- Nebudem sa cítiť menejcenne, že nezvládam vlastnú rodinu a potrebujem pomoc?
- Sme schopní poskytnúť au pair príjemné prostredie na spolužitie, štúdium a poznávanie našej kultúry?

Viac informácií o au pair
Slovenské agentúry a webové stránky umiestňujúce au pair na Slovensku:

www.aupaircentrum.sk
www.olx.sk

Zahraničné stránky zoznamujúce rodiny a au pair:

www.aupair-world.net
www.greataupair.com
http://www.aupaircare.com/
http://www.easyaupair.com
www.sunnyaupairs.com

Autor: Michaela Mazancová

18. 9. 2010 |

Naposledy navštívené