Alergia na spermie? Častejšia, než si myslíte

Náš svet je plný alergénov. Alergií pribúda až tak, že začíname byť alergickí sami na seba. A to doslova. Zatiaľ čo s alergiou na partnerove zlozvyky sa môžete popasovať aj sama, s alergiou na jeho spermie to bez lekárskej pomoci nezvládnete. Nejedna žena má problém s alergiou na spermie svojho partnera, čo so sebou okrem nepríjemných pocitov po každom pohlavnom styku môže prinášať aj ťažkosti s otehotnením.

25-shutterstock_2072414141-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jana mávala po pohlavnom styku problémy s pálením i so svrbením, no nechávala si ich pre seba. Ani vo sne jej nenapadlo, že má alergiu na spermie. Myslela si, že ju opakovane trápia mykózy, aj keď liečba nebývala veľmi úspešná. Až keď sa s partnerom snažili o bábätko a tehotenstvo stále neprichádzalo, po sérii vyšetrení zistila, že to, čo ju roky sužovalo, je nerozpoznaná alergia na spermie.

Okrem toho, že alergia na spermie predstavuje nepríjemnú súčasť života, môže znamenať i závažný zdravotný problém. A to hlavne v prípade, že je v hre túžba po bábätku. No nie každá alergia na spermie má rovnaký pôvod a prejavy. Alergia sa ani nemusí vždy prejavovať, a napriek tomu dokáže spôsobiť problémy a brániť počatiu.

„Alergiu na spermie môžeme rozdeliť na dve skupiny. Prvú predstavuje takzvaná histamínová alergia, pri ktorej žena veľmi rýchlo po pohlavnom styku bez použitia ochrany, približne do piatich minút, pociťuje pálenie v pošve i v oblasti vonkajších rodidiel. Koža je väčšinou zapálená, svrbí, môžu sa objaviť aj vyrážky až pľuzgiere. Druhú skupinu alergií na spermie tvorí bunková imunita, keď žena vytvára protilátky proti spermiám partnera. Práve zvýšená bunková imunita môže byť príčinou poruchy plodnosti partnerov,“ vysvetľuje MUDr. Jitka Řezáčová, vedúca lekárka Centra asistovanej reprodukcie z pražského Ústavu pre starostlivosť o matku a dieťa v Podolí.

Dôležitá je správna diagnóza

Niektoré príznaky alergie na spermie sú podobné vaginálnym mykózam či infekciám. To, či skutočne môže ísť o alergiu, zistíte použitím kondómu. Ak sa príznaky po pohlavnom styku neobjavia, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o alergiu na spermie. V tom prípade čo najskôr navštívte lekára. Liečba sa však líši podľa typu alergie. „Ak ide o histamínovú alergiu, mali by byť účinné bežne dostupné antihistaminiká. Liečba tohto typu alergie patrí do rúk alergiológa,“ hovorí MUDr. Řezáčová.

„Pri poruchách bunkovej imunity treba navštíviť imunológa. Pri liečbe sa v prvom rade odporúča styk s kondómom a kortikoidné lieky pre ženu. Zatiaľ čo histamínová alergia je pomerne vzácna a vyskytuje sa približne u jednej ženy z dvesto, poruchy bunkovej imunity sa vyskytujú až u polovice párov, ktoré majú problém s počatím.“

Čítajte tiež:

Liečba patrí do rúk odborníkom

V tele alergickej ženy sa pri poruchách bunkovej imunity tvoria protilátky napádajúce spermie obsiahnuté v ejakuláte. Alergická reakcia vzniká ako odpoveď na niektorú z látok obsiahnutých v sperme. Alergizujúca zložka spermy môže byť buď jedinečná, alebo spoločná pre spermy mnohých mužov. To znamená, že nie v každom prípade pomôže zmena partnera.

Pri liečbe sa v prípade imunologickej neplodnosti, kam patrí aj alergia na spermie, v prvom rade odporúča zamedziť dráždenie imunitného systému cudzorodými látkami. Preto je na nejaký čas nutný chránený pohlavný styk s kondómom. Tým sa dočasne zamedzí styku ženiných genitálií s antigénmi mužského semena a imunitný systém ženy zabúda, že spermie sú jeho nepriateľmi. Zároveň sa imunita ženy tlmí aj podávaním liekov, ako opisuje doktorka Řezáčová.

Niekedy treba problém riešiť metódami asistovanej reprodukcie. Pri imunologickej alergii na spermu najčastejšie protilátky ženy zamedzujú spermiám vstúpiť do maternice a tým im znemožňujú stretnutie s vajíčkom. Na prekonanie bariéry je preto možné použiť vnútromaternicovú insemináciu, keď sa spermia vpraví priamo do maternice a s protilátkami tak neprídu vôbec do styku.

Imunologických problémov pri ťažkostiach s otehotnením je celý rad, to sa však už dostávame do trochu inej problematiky. Liečba imunologicky zapríčinenej alergie na spermie patrí vždy do rúk špecializovaných pracovísk, ktoré posudzujú individuálne prípady na základe predchádzajúcich vyšetrení. Tieto prekážky treba riešiť s odborníkmi, ktorí navrhnú najlepší postup. V súčasnosti existuje viac možností, ako šance na prirodzené počatie zvýšiť.

Žijeme v časoch, keď si medicína dokáže poradiť s mnohými problémami. Nebojte sa preto osloviť svojho lekára, aj keď sa alergia na spermie javí ako veľmi intímna záležitosť. Predídete tak množstvu zbytočných, ale často riešiteľných ťažkostí.

7.3.2024 5:19| autor: RNDr. Anna Mészárosová | zdroj: Redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist