Ako zapojiť správne svaly bábätiek

Takmer polovica všetkých dojčiat sa nevyvíja pohybovo ideálne, teda tak, ako by to pre ich neskorší vývin bolo vhodné. Zlé držanie tela, ploché nohy a ďalšie problémy by dieťa vôbec nemuselo mať. Keby…

jmeno_dite-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Keby sa bola urobila včasná a správna diagnostika… Pri bežných preventívnych prehliadkach sa u pediatra nerobí. Bábätku sa zisťujú základné parametre, pozornosť sa venuje predovšetkým množstvu pohybov, nie ich kvalite.

„Pritom už medzi štyrmi a šiestimi týždňami života sa dá spoľahlivo určiť, či svaly a svalové skupiny fungujú tak, ako by mali,“ vysvetľuje Mgr. Tomáš Rychnovský. Spolu s Mgr. Šárkou Válkovou sa zameriavajú na lepšiu koordináciu pohybov tých najmenších.

Päťmesačný Kubko leží na cvičebnom pulte a siaha po hračke. Mamička sa na látkovej bábike učí, ako presne viesť pohyby rúk a nôžok, kde držať panvu a plece, aby sa Kubovi zapojili tie správne svalové partie, ktoré potrebujú zosilnieť.

„Kubko sa otáčal iba na jednu stranu, v piatich mesiacoch jednostranne výrazne preferoval jednostranný pohyb, mamičku to znepokojilo a prišla. Teraz pracujeme na tom, aby sme zapojili ďalšie skupiny svalov, ktoré pohyb skoordinujú a vyrovnajú,“ vysvetľuje Mgr. Rychnovský.

Čo prezradia vrásky

„Deti sú z pediatrického i ortopedického hľadiska úplne zdravé, nebudú mať nijaké problémy s učením, sú fyzicky zdatné, presne podľa vývinových tabuliek, ale pomocou špeciálnej diagnostiky sa dá pozorovať, že niektoré svaly a ich skupiny sa nezapájajú tak, ako by mali. Na trojmesačnom dojčati sa dá z postavenia hlavičky, pliecok, zápästia spoznať všeličo, i keď sa zdá, že ešte mnoho pohybov nedokáže. Má päty skôr zdvihnuté nad podložkou? Pokrčenú kožu na chrbtici? Nožičky skôr natiahnuté alebo skrčené? Podľa výraznej vrásky na zadnej časti krku sa dá rozpoznať vysoká záťaž krčnej chrbtice.“

Deti ako dospelí

„Rovnakú mieru dysfunkčných svalov a svalových skupín vidím na dospelých. Rozdiel je v tom, že v prvých mesiacoch života sa dá mozog naprogramovať tak, aby začal tieto obchádzané skupiny svalov efektívne využívať, a nemusí prísť k zdravotným komplikáciám. O to nám ide. Prevažná väčšina ľudí o množstve svalov vo vlastnom tele vôbec nevie. Viete, kde máte zadnú časť bránice a ako ju máte používať?“ pýta sa Mgr. Rychnovský.

Prečo svaly neposlúchajú?

Problémy mohli nastať už v tehotenstve alebo pri pôrode: pôrod panvovým koncom, kliešťami, nevýhodná poloha plodu v maternici. To sú iba niektoré z príčin. Potom existuje rad dôvodov, ktoré vôbec nie sú známe. Úplná, totálna neznáma.

Pozorujte svoje bábätko

Rodičia by si mali všímať pohyby (hoci ešte veľmi drobné) svojho potomka. A ešte lepšie urobia, ak vo 4. až 6. týždni života navštívia odborníka na hodnotenie správneho svalového vývinu dieťatka. V prípade, že sa v rodine vyskytujú problémy s chrbticou, bolesti chrbta, obmedzená pohyblivosť, by takáto konzultácia bola celkom namieste.

„Naša práca vlastne vychádza z princípov Vojtovej metódy (ktorá sa používala len pre choré deti), ale je skvele využiteľná aj pre úplne zdravé deti, ktoré potrebujú iba posilniť niektoré svalové skupiny a skoordinovať pohyby. Bránim sa však zaškatuľkovaniu do využívania iba jednej metódy. Z radu metód si vyberáme prvky, ktoré uľahčujú pohyb a umožňujú zapojovanie svalov do pohybov. Využívame napríklad vývinovú kineziológiu, ktorú rozpracoval doc. Pavel Kolář.“

Komunikácia a pravidelnosť

Mamičky sa musia naučiť cviky správne používať a zbaviť sa obavy, že bábätku ubližujú. „Tlak na svaly a časti tela je veľmi mierny,“ tvrdí Mgr. Rychnovský a jemne mi tlačí na ruku.

„Bábätko, samozrejme, najprv plače alebo sa zlostí, pretože mu usmerňujeme pohyby – a ono chce mať voľnosť. Niežeby cítilo bolesť. Mamička sa bojí, aby mu neublížila. Po dvoch-troch návštevách (asi 45 – 60 minút) získa istotu a bude s dieťaťom cvičiť bez problémov. Tri základné cviky, ktoré majú rôzne modifikácie podľa konkrétnych ťažkostí, by mala matka cvičiť s potomkom štyrikrát denne a pritom si vybavovať konkrétne reakcie. To je otázka asi ôsmich minút za celý deň. Tým sa budú svalové skupiny dieťaťa aktivovať celý deň a tak ich bude zapájať a posilňovať.“

Na Babywebe tiež nájdete:

Cvičenie rodiča s deťmi
Plávanie s bábätkami
Balenie naširoko je už minulosťou

V hlavnej úlohe čas

U detí platí dvojnásobne, že čas je dôležitý. U štvormesačného dieťaťa sa dá pohyb preprogramovať, nacvičiť. Ročné a staršie batoľa už nespolupracuje, je s ním prakticky nemožné cvičiť presne na dané svaly.

V tomto prípade zaradíme skôr pokusy o cviky, ale dieťa, ktoré stojí a má zlé postavenie panvy, má nožičky do X a ploché chodidlá, bude náročným pacientom. Tento vek je najproblematickejší. Osem- až desaťročné deti už spolupracujú oveľa lepšie. Otázne však je, do akej miery sa ešte dajú škody napraviť. Mám na mysli okrúhly chrbát, vyčnievajúce lopatky, zhrbené držanie chrbtice…

Buďte pozorní

Sledujte preto veľmi pozorne svojho novorodenca, už v pôrodnici si môžete kadečo všimnúť: bábätko, ktoré leží na chrbte a má rozložené nožičky s kolienkami na podložke, jasne signalizuje dysfunkciu v oblasti bedier. Nie sú správne zapojené svaly v oblasti bedier a bruška. Na ultrazvuku môže byť všetko v poriadku, ale problém sa objaví o pätnásť rokov…
V prípade starších detí a dospelých už „preprogramovanie“ nie je možné, ide skôr o to, aby sa človek naučil vedome zapájať správne svalové skupiny a tým stav nezhoršoval a udržiaval.

Tieto služby zatiaľ nehradia zdravotné poisťovne, ale ak máte v rodine nejaké problémy s chrbticou a pohybom, je dobré to nepodceňovať.

31.5.2022 5:15| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist