26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Ako vybrať hypotéku na bývanie

Niekedy sú záujemcovia o hypotéku iniciatívni a začnú si ju vybavovať sami. Obiehajú banky a získavajú rôzne prepočty, koľko by splácali a aký by bol úrok. Keďže sa však v získaných informáciách väčšinou nevedia orientovať, stratia veľa času a nakoniec to môže byť jedno z najdrahších riešení.

Rovnako ako keď si ľudia zabezpečujú hypotéku sami, to môže dopadnúť v prípade, keď sa spoja s firmou, ktorá sa zaoberá iba hypotékami. Takúto ponuku väčšinou nájdu v developerských spoločnostiach. Tu sa klienti síce v podstate nemusia o celú záležitosť starať a hypotekárny maklér im vybaví zmluvu, no môžu si byť istí tým, že na ich záujem firma väčšinou nepozerá. Dostanú totiž ponuku zmluvného finančného ústavu, ktorá nemusí byť vždy tá najvýhodnejšia.

Nepodceňujte preto konzultáciu s finančným poradcom. Poradí vám, či vziať úver zo stavebného sporenia alebo hypotéku a v akom konkrétnom finančnom ústave. Pri konzultácii s poradcom si môžete vybrať z niekoľkých variantov, poradca s vami zostaví finančný plán šitý na mieru a vypracuje nevyhnutnú rozvahu príjmov a výdajov. Rozhodnutie, či sa vôbec zadlžiť úverom, je dnes dôležité poriadne si premyslieť. Najmä ak ide o také vysoké sumy, ako sú financie na bývanie.
Poradca vysvetlí výhody a nevýhody daného typu hypotéky a urobí prepočet, ktorý sa vzťahuje na danú situáciu v konkrétnej rodine. Pre konečné rozhodnutie treba bezpodmienečne vedieť, s akou finančnou úvahou bude musieť klient počítať, čo čím získava či stráca.

Čo možno hradiť hypotékou
Hypotékou v súčasnosti možno hradiť všetko, čo sa týka bývania, a veci spojené s bývaním, vrátane bazénov pri rodinných domoch, kozubov a podobne. Klient si dokonca môže vziať aj časť neúčelovej hypotéky, ktorej účel nemusí dokladať, za rovnakú úrokovú sadzbu, ako je účelová časť. V tomto prípade je dôležité dať si pozor na to, koľko peňazí si môže dotyčný neúčelovo vyčerpať a koľko zaplatí za vybavenie takejto kombinácie.

Hypotéky s prívlastkom
Na finančnom trhu v súčasnosti existuje nepreberné množstvo hypoték. Sú určené na rôzne časové obdobia a líšia sa podľa toho, aké vysoké je zabezpečenie nehnuteľnosti. Čím vyššia je hodnota zastavovanej nehnuteľnosti, tým lepší úrok môže klient získať. Ďalším rozhodujúcim faktorom sú príjmy rodiny. V prípade niektorých bánk môže klient dostať lepšie hodnotenie podľa výšky príjmov, a to sa odráža na výške úrokov. Klienta by okrem toho, koľko preplatí, malo zaujímať aj to, aké sú podmienky čerpania, či pribudnú nejaké ďalšie poplatky.

Okrem klasických hypoték s anuitným splácaním je možné využiť aj hypotéku v kombinácii so stavebným sporením, s kapitálovým životným poistením a teraz dokonca aj s veľmi moderným investičným životným poistením.

17. 9. 2010 |

Naposledy navštívené