Ako správne obliekať bábätko

Topánočky naopak, svetrík naruby, čiapka narazená do čela tak, že dieťa musí zakláňať hlavu, aby aspoň niečo videlo. To sú omyly neskúsených mamičiek, ktoré pôsobia skôr úsmevne. Oveľa dôležitejšia je otázka, ako obliecť dieťa vzhľadom na premenlivé počasie alebo ako sa vyznať v textilných materiáloch vhodných na citlivú detskú pokožku.

Počasie je v našich končinách nestále a sami občas tápeme, čo si obliecť, aby nám nebolo príliš teplo alebo príliš zima. A čo si počať s dieťaťom? Už by niekto mohol vynájsť teplomer, ktorý by nám spolu s vonkajšou teplotou oznámil, čo vytiahnuť zo skrine!

Cibuľový princíp

Zlaté pravidlo radí – dávajte bábätku o jednu vrstvu viac, ako si obliekate sami. Tým sa to však nekončí. Predsa len, aj každému dospelému vyhovuje niečo iné a rovnako je to aj u detí.

Predovšetkým v zimných mesiacoch musíme kontrolovať, aby dieťatko neprechladlo. Mamičky s obľubou testujú teplotu svojho dieťaťa dotykom – na ručičkách, nosíku, krku alebo chrbátiku, odborníci sa zhodujú na tom, že spoľahlivým senzorom teploty je práve zátylok, má byť teplý a suchý.

Podceňovať by sme nemali prehriatie. V tomto prípade je jasným signálom nepohodlia dieťaťa pot. Prepotené kúsky oblečenia vtedy treba vymeniť za suché.

Odporúča sa radšej zvoliť viac tenších vrstiev než jednu hrubú, predstavte si plášte cibule. Čím je dieťa staršie, tým je mobilnejšie a môže byť zložitejšie navliecť naň niekoľko vrstiev oblečenia. Mnohí rodičia tak volia kúsky, ktoré sú jednoduché a ľahko sa obliekajú.

Ako obliecť dieťa podľa ročných období

Rovnako ako vy na seba v zime navlečiete tielko, tričko, sveter, bundu, šál a čiapku, to isté potrebuje aj vaše bábätko. Ubezpečte sa preto, že máte vo výbave kvalitnú čiapočku, ktorá dieťaťu perfektne sedí, hlavou totiž odchádza z tela až tretina telesného tepla. Dôležité sú aj teplé rukavice. Ak zostanú hlava a ruky v teple, zahreje sa aj zvyšok tela. Tiež treba mať poruke hrejivú prikrývku, ktorá spoľahlivo ochráni dieťa pred vetrom.

Nikdy neobväzujte dieťaťu (nech je v akomkoľvek veku) ústočká šálom či šatkou, zrážajúca sa „para z úst“ zachytená na šatke by mu mohla spôsobiť omrzliny!

Niekedy je problematické dodržiavať odporúčania o každodennom niekoľkohodinovom pobytu vonku vo veľkých mestách preto, že v zime sa v nich často drží smog. Keď je inverzia, je lepšie ostať s dieťaťom doma, pretože takéto počasie malému detskému organizmu škodí viac ako samotné mrazy.

Ako dieťa obliekať v teple a ako ho chrániť pred slnkom

Letné oblečenie pre deti vyberajte vo svetlých farbách, ideálna je biela, ktorá dobre odráža slnečné lúče. Je dôležité myslieť na to, aby oblečenie pre deti bolo z kvalitného materiálu, ktorý zabraňuje poteniu dieťatka. Už aj na našom trhu sa objavuje detské oblečenie s UV ochranou až 50+, ktoré dieťatko chráni rovnako ako opaľovacie krémy s ochranným faktorom, ale s tým rozdielom, že nestráca účinnosť ani vo vode. Nezabúdajte na klobúčik (ideálne s UV).

Skúsené matky v internetových diskusiách radia novopečeným mamičkám, že bábätko treba z kočiarika pri akejkoľvek príležitosti vybrať, položiť do tieňa a vyzliecť. Bábätká skrátka väčšinou milujú naťahovanie, keď sú nahé. Reguláciu teploty bábätku v kočiariku pomôžu uľahčiť aj odvetrávacie matrace a odvetrávacia korba.

Nesprávne oblečené bábätko spoznáte tak, že je spotené, má mokré záhlavie, hlavičku i telíčko. Overiť si to navyše môžete aj hmatom – oblečenie býva vlhké. Pri miernom prehriatí dieťatko ochladíte a osviežite umytím zátylku, nožičiek a ručičiek.

Materiály a ich (ne)výhody

Keď vyberáme oblečenie pre bábätko, často zapájame všetky svoje zmysly, aby sme odhalili, či materiál nie je pre dieťa nebezpečný. Pohľadom ľahko zhodnotíme stav gombíkov, ktoré by dieťa mohlo prehltnúť. Pomocou čuchu môžeme odhadnúť, či oblečenie nemá nepríjemný pach. Existujú však nástrahy, ktoré neodhalíme tak ľahko.

Pri výrobe textílií sa používajú rôzne chemikálie, ktoré majú za úlohu zlepšiť odolnosť, stálosť farby a nekrčivosť materiálov. Ide o toxické látky, ktorými je oblečenie napustené.

Také oblečenie môže byť spúšťačom alergií, ekzémov, rôznych kožných ochorení atď. „Pre deti s atopickým ekzémom alebo s inými kožnými problémami je najvhodnejším materiálom bavlna. Predovšetkým spodná bielizeň a oblečenie, ktoré príde od priameho kontaktu s pokožkou, by malo byť bavlnené. Pre deti s kožnými problémami rozhodne neodporúčam oblečenie z umelých vlákien,“ hovorí dermatológ MUDr. Miloš Kracív.

Čítajte tiež:

Funkčné materiály

Moderné, takzvané funkčné materiály sú vhodné pre bábätká, ktoré netrpia citlivou pokožkou alebo atopickým ekzémom (pre tie stále platí obliekanie do prírodných materiálov). Naopak, bábätká so zdravou pokožkou najčastejšie trápia potničky. Funkčné materiály odvedú pot od tela, a tak koža bábätka zostáva suchá. Platí to nielen pre obliekanie v lete, keď sa deti potia od tepla, ale aj v zimnom období, keď je často oblečené viac, ako je nutné, a potí sa.

Šetrné pranie

Každé nové oblečenie treba po kúpe vyprať, môže obsahovať škodliviny z výroby. Na trhu je celý rad pracích prostriedkov určených priamo na detské oblečenie. Nezabudnite študovať štítky na oblečení. Všeobecne sa neodporúčajú používať aviváže, detská pokožka je veľmi jemná a aviváž by ju mohla podráždiť.

„Dôležitou zásadou prania detského oblečenia je aj opakované plákanie, aby na bielizni nezostali žiadne látky z pracích prostriedkov. Na trhu je celý rad špeciálnych pracích prostriedkov, záleží potom na matke dieťaťa, aby prací prášok otestovala, či detskú pokožku nedráždi,“ hovorí MUDr. Miloš Kracív.

Asi od šiesteho mesiaca veku môžete začať detské oblečenie prať spoločne s ďalšou bielizňou aj s použitím aviváže. Pozorne však sledujte detskú pokožku, či nedochádza k alergickej reakcii.

10.10.2018 12:30| autor: Eva Kouřimová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist