Ako spoznáte mimomaternicové tehotenstvo

K mimomaternicovému tehotenstvu dochádza, ak sa oplodnené vajíčko zahniezdi mimo maternice. „Oplodnené vajíčko sa jednoducho z nejakého dôvodu nedostane v ten správny okamih do maternice a uhniezdi sa v najbližšej dobre prekrvenej sliznici. Najčastejšie je to práve vajíčkovod, ale môže to byť aj brušná dutina, prípadne sa uchytí medzi orgánmi v malej panve,“ hovorí MUDr. Lukáčová.

pani-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Mimomaternicové tehotenstvo (odb: graviditas extrauterina, GEU ) je žiaľ neudržateľné a veľmi ohrozuje život matky. Oplodnené vajíčko nemá kde rásť a preto v prípade, že sa uchytí vo vajíčkovode, jeho rastom môže dôjsť ku prasknutiu steny vajíčkovodu a žena môže následne vykrvácať do brušnej dutiny. Takéto tehotenstvo sa môže skončiť smrťou. V každom prípade je mimomaternicové tehotenstvo pre ženu veľmi vážna diagnóza.

Neexistuje žiadna prevencia takéhoto patologického tehotenstva. Postihnúť môže prvorodičky, ale aj ženy, ktoré čakajú tretie či štvrté dieťa. Zvýšené riziko možno očakávať u žien, ktoré majú zavedené vnútromaternicové teliesko, alebo častejšie trpia zápalmi ženských orgánov, prípadne majú zhoršenú priechodnosť alebo pohyblivosť vajíčkovodov. Mnohokrát sa však príčina nezistí,“ hovorí gynekologička MUDr. Eva Lukáčová.

Zvýšené riziko výskytu mimomaternicového tehotenstva majú aj ženy, ktoré v minulosti často prekonali zápalové ochorenia v malej panve, po chirurgických zákrokoch, alebo po prekonaní niektorej z pohlavne prenosných chorôb.

Príznaky mimomaternicového tehotenstva

Často sa stane, že mimomaternicové tehotenstvo zanikne bez toho, aby o tom žena vedela a takáto tehotnosť sa náhodne zistí ultrazvukovým vyšetrením. Tehotenstvo mimo maternice však prebieha do určitého týždňa gravidity rovnako ako klasické tehotenstvo, takže majú aj rovnaké príznaky – vynechanie menštruácie, ranná nevoľnosť, napätie v prsníkoch atď.

Okolo 5. – 6. týždňa tehotnosti sa však môžu objavovať prvé varovné signály, ako stupňujúce sa kŕčovité bolesti v podbrušku, alebo ako náhla bolesť v podbruší medzi 6. – 8. týždňom gravidity.

Tieto príznaky môžu byť sprevádzané aj hnedastým, alebo tmavočerveným výtokom. Pri týchto príznakoch treba urýchlene navštíviť gynekológa, ktorý pomocou ultrazvuku zistí presnú polohu oplodneného vajíčka. Ak by žena tieto príznaky ignorovala, môže dôjsť až ku vnútornému krvácaniu, kedy je potrebný okamžitý operačný zákrok, inak by žena zomrela.

Diagnostika mimomaternicového tehotenstva

Ak má žena na základe určitých indícií pocit, že je tehotná, mala by si urobiť tehotenský test. Týmto testom sa však mimomaternicové tehotenstvo zistiť nedá, takže v prípade, že test vyjde pozitívne, mala by žena navštíviť svojho gynekológa, ktorý tehotnosť buď potvrdí, alebo vylúči.

Na preukázanie tehotenstva sa používa meranie hladiny hormónu HCG, ktorý sa pri normálne prebiehajúcom tehotenstve deň za dňom prudko zvyšuje. Pri mimomaternicovom tehotenstve sa však hladina HCG zvyšuje len minimálne. Môže stagnovať alebo dokonca klesať, pokiaľ došlo k potratu takéhoto tehotenstva.

Najpresnejšia diagnostika na odhalenie mimomaternicového tehotenstva je však ultrazvukové vyšetrenie. Lekár pomocou ultrazvukového zariadenia môže už aj okolo 4. – 5. týždňa tehotenstva vidieť, či je tehotenstvo normálne alebo patologické.

Pokiaľ vzostup HCG v krvi nezodpovedá predpokladanej dĺžke tehotenstva a na ultrazvuku nie je vidieť vajíčko uhniezdené v maternici, je pravdepodobnosť, že toto tehotenstvo je mimomaternicové, veľmi vysoká.

Liečba a následky mimomaternicového tehotenstva

Všetko závisí od daného stavu. Vždy je však pacientka poslaná na presnejšiu diagnostiku a pozorovanie do nemocnice. Pri odhalení mimomaternicového tehotenstva v 5. – 7. týždni gravidity by nemalo dôjsť ku poškodeniu operovaného orgánu, po ôsmom týždni gravidity sa však toto riziko postupne zvyšuje.

Ak sa na takéto tehotenstvo príde včas, môže sa podať dokonca aj špeciálny liek, ktorý takýto zárodok v tele matky rozloží a telo ho potom vstrebe. Aj v tomto prípade sa musí zostať ešte niekoľko dní v nemocnici na pozorovaní.

V drvivej väčšine prípadov sa však na mimomaternicové tehotenstvo príde v štádiu, kedy je jedinou možnosťou na jeho ukončenie chirurgický zákrok. Pokiaľ nejde o akútny prípad, kedy už došlo ku krvácaniu do brušnej dutiny, je operácia vykonávaná šetrnou laparoskopickou metódou. Lekár sa cez dva, alebo tri malé otvory dostane do brušnej dutiny a bez poškodenia operovaného orgánu zárodok odstráni.

V neskoršej fáze tehotenstva sa nemožno vyhnúť väčšiemu výkonu na vajíčkovode, ktorý už v tom čase nemusí byť taký pružný a zhorší sa jeho funkcia. V akútnych prípadoch sa žena musí podrobiť veľkému chirurgickému zákroku – otvoreniu brušnej dutiny, pri ktorom je často nevyhnutné odstrániť celý vajíčkovod aj s príslušným vaječníkom. Žena, ktorá má za sebou mimomaternicové tehotenstvo, by mala pri každej ďalšej gravidite úzko spolupracovať s lekárom. Ak sa patologické tehotenstvo zopakuje, treba na radu lekára prestať pokúšať osud a rozhodnúť sa napríklad pre umelé oplodnenie,“ vysvetľuje odborníčka MUDr. Eva Lukáčová.

Po prekonaní mimomaternicového tehotenstva je vhodná minimálne troj až štvormesačná prestávka v plánovaní bábätka. Je taktiež zvýšené riziko opakovania sa takejto gravidity.

Na Babywebe tiež nájdete:

Čo je endometrióza
Gynekologické zápaly
Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)

6.11.2020 4:04| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist