Ako spoznáme dobrý klub pre plávanie s bábätkami

Je to jednoduché. Všetko záleží na ľuďoch. Všímajte si, ako sa s vami baví personál pri zápise, ale veľa vám napovie, akým spôsobom sú lekcie vedené a či vám a hlavne vášmu dieťaťu vyhovujú.

Akým prístupom sa vyhnúť?

Predovšetkým je to výučba tréningom. Spoznáte ju tak, že sa na deti kladú prehnané nároky. Už rokapolročné deti nacvičujú prsné paže, kraulové nohy a všetko je zamerané na výkon. Takýto spôsob výučby môže vyhovovať ambicióznym rodičom, lebo si myslia, že ich dieťa bude čoskoro výborne plávať. Jediné, čo tak docielia, je návyk zlých pohybových stereotypov, ktoré neskôr budú musieť prácne odbúravať.

Ďalšia metóda je tzv. delfínkovanie. Tu by som bola veľmi opatrná. Je to metóda, ktorá sa k nám dostala z Ruska. Je to riadené a záťažové potápanie. Podľa odborníkov môže ísť až o tréning v hypoxii, a to aj u dojčiat. S touto metódou zásadne nesúhlasím a musím vás pred ňou varovať.

Mohlo by vás zaujímať:

• Plávanie malých detí nie je žiadna veda

Aký postup možno odporučiť?

Určite je to zážitkový postup výuky s plaveckou nadväznosťou. Pri tejto metóde deti i rodičia vo vode prežívajú príjemné zážitky, majú z pobytu vo vode radosť. Deti sa prostredníctvom hry, pesničiek a básničiek zoznamujú s fyzikálnymi zákonitosťami vody a učia sa základné plavecké zručnosti.
Táto metóda podporuje prirodzený pohyb dieťaťa vo vode, ako je šliapanie vody, hrabanie. Na tieto zručnosti získané hrou nadväzuje nácvik plaveckej lokomócie.

Pomôže tento nácvik aj pri páde dieťaťa do vody?

Áno, ak sa nacvičuje sebazáchrana po páde do vody. Niektoré kluby už tieto prvky sebazáchrany zaradzujú do svojich metodických postupov. So základnými prvkami, ako je nácvik zachytenia okraja bazéna, sa dá začať veľmi skoro, a to už okolo 16. mesiaca. V súčasnosti, keď rastie počet rodín s bazénom, je tento nácvik veľmi dôležitý.

Ako je to s používaním nadľahčovacích pomôcok?

Mnoho rodičov starších detí často tlačí na inštruktorku, aby deti plávali bez nadľahčovacích pomôcok. Ale ich používanie je veľmi dobré. Deti ešte plávajú veľmi pomaly, a tak majú problém s udržaním správnej splývavej polohy. Keď nemajú správne nadľahčenie, sústreďujú sa neustále na vyrovnávanie polohy namiesto na zadanú úlohu a nevnímajú pokyny inštruktora.

Aké nadľahčovacie pomôcky je dobré používať?

Musíme zvážiť, na čo má nadľahčovacia pomôcka slúžiť. Tu iba na zabezpečenie dieťaťa pri pobyte pri vode alebo na nácvik plaveckej lokomócie. Ak majú nadľahčovacie pomôcky slúžiť na nácvik plaveckej lokomócie, musí byť nadľahčovací pás upevnený do oblasti bedier.

Ak nacvičujeme iba prácu dolných končatín, pridáme do ruky ešte plávaciu doštičku primeranej veľkosti. Ak chcete zaistiť bezpečie dieťaťa pri vode, odporúčam nadľahčovacie rukáviky. Rukáviky majú mať dvojité istenie. A keď prasknú, udržia dieťa na hladine. Za nevhodné pokladám plávajúce kruhy v akomkoľvek variante.

Na Babywebe tiež nájdete:

Ako zapojiť správne svaly bábätiek
Používať alebo nepoužívať pri plávaní tampón?
Ako s bruškom prežiť leto?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist