27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

Ako sa lieči nezostúpený semenník?

OTÁZKA TÝŽDŇA Máme 14-mesačného chlapčeka a má nezostúpený jeden semenník. Boli sme s ním na detskej chirurgii a urobili mu ultrazvuk, podľa ktorého lekár skonštatoval, že semenník nevidí. Potom naplánovali operáciu so správou, že hospitalizácia bude trvať 7 dní a že mu urobia laparoskopiu, kedy musia najprv semenník v brušku objaviť, potom ho buď odstrániť (ak nebude funkčný) alebo stiahnuť dole. Manžel mal rovnaký problém, s tým, že mal práve pruh, a preto nemohol semenník zostúpiť. Chcem sa opýtať, či je postup lekára správny, viem, že asi áno, ale mám jednoducho o malého strach. Ďakujem za odpoveď.
foto: istock.com

Názor odborníka: 

Postup je správny. Väčšinou ale nie je nutná tak dlhá hospitalizácia. Semenník môže byť aj v slabine. Sám robím ultrazvukové vyšetrenie v prípade, ako je váš a viem, že v slabinách ho nemusí ultrazvuk objaviť. Ak bude naozaj v brušnej dutine, je hojenie po operácii dlhšie, ale často stačí 3 – 5 dní. Prajem, aby všetko dobre dopadlo a semenník bol funkčný.

Nezostúpený semenník trápi asi 4 až 5 percent narodených chlapcov a asi 20 percent nedonosencov. Semenník sa počas tehotenstva zakladá vysoko v bruchu mužského plodu a postupne zostupuje. Tento zostup do miešku trvá aj po narodení, najneskôr asi do 6 mesiacov. Ak sa tak nestane do 12 mesiacov po narodení, je potrebné riešiť problém hormonálne alebo operatívne. Inak hrozí poškodenie zárodočných buniek a neplodnosť.


Odpovedal: MUDr. Martin Gregora

18. 7. 2016 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk

Naposledy navštívené