25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Ako rodia topmanažérky?

alebo Keď sa pôrod „vymkne spod réžie“

Topmanažérky sa snažia mať svoj život vo svojich rukách naplno. Musia. Čo sa však stane, keď ich prekvapí tehotenstvo a pôrod?

Môže tento typ zamestnania nejako ovplyvniť či dokonca skomplikovať priebeh ich tehotenstva i samotný pôrod?

Únava
Tehotenstvo je obdobie prípravy na pôrod a materstvo. Vývoj plodu je prudký a žena začína byť častejšie unavená, potrebuje viac odpočinku než obyčajne. Zvýšenú únavu a v jej dôsledku aj nižšiu výkonnosť môžu niektoré ženy s náročnými povolaniami, akým je aj pozícia topmanažérky, vnímať negatívne.

Emócie
Ďalším typickým znakom tehotenstva je, že správanie žien stále viac ovplyvňujú emócie. Ženy bývajú precitlivené a sentimentálne. Intenzívnejšie emociálne prežívanie a vnímanie sveta môže ovplyvniť manažérsku činnosť, pre ktorú je typické skôr racionálne uvažovanie.

Vyššia emociálnosť v prežívaní však na druhej strane môže manažérsku prácu aj obohacovať. Nastávajúca mamička napríklad vidí problémy z inej perspektívy alebo lepšie chápe svojich spolupracovníkov a podriadených, je k nim ústretovejšia. Môžu sa tak zlepšiť vzťahy na pracovisku. Naopak, kolísanie nálad, zvýšená hladina úzkosti či depresívne stavy sa môžu prejaviť napríklad v obmedzení pracovnej výkonnosti alebo v dočasnom znížení sebadôvery.

Pôrod
Významným okamihom materstva je pôrod. Jeho priebeh je však vo veľkej miere mimo kontroly a vôle samotnej ženy. Žena, ktorá je v práci zvyknutá rozhodovať, určovať pravidlá a udávať tempo svojim podriadeným, sa dostáva do neobyčajnej pozície, keď je dianie v pôrodnej sále pod kontrolou zdravotníckeho personálu.

Ďalším úskalím môže byť v prípade ženy manažérky jej zameranie na výkon. Aj pôrod vníma ako situáciu, v ktorej sa očakáva výkon. Keď si uvedomí, že samotný proces pôrodu nemá celkom pod kontrolou, môže to u nej viesť k strachu zo zlyhania a z toho, že nepodáva dobrý výkon. Výhodou zas môže byť fakt, že je zvyknutá na vyššiu mieru stresu a vie využívať stratégiu na jeho zvládnutie.

Tehotenstvo a pôrod môže žena vo vysokej manažérskej pozícii spočiatku vnímať ako náročnú životnú etapu, ktorá si vyžaduje veľkú mieru prispôsobenia sa. Na druhej strane jej toto obdobie života prináša veľké obohatenie v jej jednostrannom životnom nastavení. Pracovný výkon už nie je tým jediným hľadiskom. Rozvíja sa emociálnosť a životný nadhľad a jej život sa dostáva do väčšej rovnováhy.

16. 10. 2008 |

Naposledy navštívené