27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

Ako použiť tehotenský test

Tehotenské testy zisťujú v moči prítomnosť hormónu ľudského choriového gonadotropínu (hCG), ktorý produkuje placenta.

Môžeme voliť medzi rôzne drahými, a teda aj rôzne kvalitnými testami. Tie drahšie bývajú citlivejšie a ich výsledok je spoľahlivejší. Na potvrdenie alebo vylúčenie tehotenstva sa podľa výrobcov test nemá používať skôr ako prvý deň, keď sa nedostavila menštruácia, čo zodpovedá asi štrnástim dňom po otehotnení.

Návody na použitie tehotenských testov sa vzájomne líšia, napríklad časom, po uplynutí ktorého má byť výsledok známy. Pred použitím každého testu si preštudujte návod.

V zásade test prebieha takto:

  1.  odoberiete moč do suchej, čistej nádobky
  2. na odporúčaný čas ponoríte označený koniec testu do moču
  3. po predpísanom čase odrátate výsledok testu

Ak test prebehol v poriadku a nie ste tehotná, objaví sa na ňom jeden priečny farebný prúžok, a to vo vzdialenejšom mieste od konca ponoreného do moču. Ak ste tehotná, budú na teste vyznačené dva prúžky, čo znamená, že test prebehol v poriadku (viď vyššie) a v moči sa nachádza hCG. Test nie je platný, ak sa neobjaví prúžok vzdialenejší od ponoreného konca testu.

Hoci sú testy väčšinou dostatočne citlivé, výsledok nie je vždy stopercentne spoľahlivý. Ak si nie ste jeho výsledkom istá, skúste o niekoľko dní vyšetrenie opakovať znova, napríklad s inou značkou testu alebo sa poraďte s gynekológom.

Výsledok testu môže byť pozitívny, hoci nie ste tehotná. Stáva sa to pri užívaní niektorých liekov (Pregnyl, Profasi, Pergonal, APL), pri cyste na vaječníku a mimomaternicovom tehotenstve.

Testy sú určené na jednorazové použitie.

12. 5. 2009 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázok používateľa

Doporucuji. I kdyz mi vysly ostatni testy negativni, tak Predictor Early mi vysel uz ve 4 tt pozitivni.

Obrázok používateľa

Ahojky, snažíme se s manželem o miminko a vnejbližší době si chci zkusit udělat těhotenský test. Dle info od kamarádky si chci koupit těhotenský test Predictor Early...je prý extrémně citlivý a měl by těhotenství ukázat již 4 dny před očekávanou menstruací. Kdo ho vyzkoušel?

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené