23. 10. 2016  |  Meniny: Alojzia

Ako obliecť batoľa do zimy?

Tak, aby mu bolo teplo, ale pritom mu nič nebránilo v tom, aby si mohlo pobyt vonku dosýta užiť. V nečase a snehu je však potrebné počítať s tým, že malý všetečník občas spadne, a je teda dobré, keď je jeho oblečenie vodoodolné. Obzvlášť to platí pri skvelých zimných aktivitách, akými sú guľovačky, stavanie snehuliakov a bobovanie.

Zlatá jar a leto! Stačí si obliecť nohavice a tričko, nanajvýš ešte bundu a hurá na prechádzku. Teraz na jeseň a v zime, to je výprava... Je potrebné dieťatko zabaliť do niekoľkých vrstiev ako cibuľku. Na telíčku by malo mať nepriedušné a príjemné materiály, navrchu zase tie, čo nedajú zime či snehu šancu, aby ho nejakým spôsobom trápili. A uprostred radšej viac vrstiev (napr. tričko s dlhými rukávmi, rolák, mikinu) ako jeden hrubý sveter, ktorý nemusí byť pre dieťatko práve najpríjemnejší.

Dobré rady na úvod
My, mamičky, máme tendenciu obliekať dieťa vždy o trochu viac, ako je potrebné, preto sme poprosili detského lekára MUDr. Martina Gregora o pár „obliekacích tipov“.
* Dieťa, ktoré už nie je v kočíku, ale ide väčšinu vychádzky vedľa mamičky, stačí obliekať primerane, tak, ako by mamička obliekla seba.
* Keď je dieťa v kočíku, je dôležité dbať na to, aby malo teplo od nôh a odspodu.
* Pokrývka hlavy je u malého dieťaťa omnoho dôležitejšia ako u dospelého. Jeho hlava je totiž pokrytá tenkými alebo takmer žiadnymi vláskami a je to teda veľká plocha, kde dochádza k stratám telesného tepla. Čím menšie dieťa, tým sú straty väčšie a pre organizmus závažnejšie.
* Prechádzky vonku sú pre vývoj dieťaťa dôležité, okrem iného zlepšujú i jeho chuť do jedla, ale malé dieťa by pri mraze pod –5 °C vonku byť nemalo. Nevyhnutná krátka cesta neprekáža, ale s prechádzkou by sa malo počkať na teplejšie počasie.

Ako v bavlnke
Prírodné materiály sú pre detskú pokožku najvhodnejšie. Bielizeň z bavlny či biobavlny je dostatočne jemná, mäkká a priedušná, navyše sa dá dobre udržovať v čistote. V šatníku pre zimné obdobie by nemali chýbať pančušky a roláky. V chladnom počasí sa dieťa neobíde bez pančúch. Dnešný trh ponúka pančuchy bavlnené i zo zmesových materiálov, ktoré lepšie držia tvar, ďalej tiež termopančuchy s hrejivou vrstvou froté vnútri, froté pančuchy, pančuchy s protisklzovou vrstvou na chodidle atď. Vďaka veľkému výberu už rodičia nemusia deti na nosenie pančúch natoľko prehovárať. Zvlášť dievčatká môžu s pestrofarebnými pančuškami vykúzliť veľa parády (nie ako s klasickými hnedými rozťahanými, ktoré si pamätáme zo svojho detstva...).
Bavlnený rolák zahreje dieťatku krk, keď sa bundička nedá zapnúť až úplne nahor alebo by nepríjemne škrtila. Len pozor na to, aby sa rolák dieťatu dobre preťahoval cez hlavu, inak bude mať pri obliekaní nepríjemný pocit a nebude ho chcieť nosiť (to platí i pre tričká a mikiny).

Do dažďa a snehu termooblečenie
Či už do mrazu vyberiete nohavice a bundu, alebo nohavice s náprsenkou či overal, ktorý síce pri cikaní nie je príliš praktický, ale zase má tú výhodu, že má dieťa za každých okolností zakrytý chrbát, sú pre vaše dieťatko najlepšie termoodevy. Odpudzujú vodu a skvele hrejú. Pri nohaviciach je ideálne, keď majú na lemy so zipsom a ochranou proti snehu. Bundička by mala mať zapínanie na zips zakrytý záklopkou na suché zipsy a kapucňu, ktorá sa dá podľa potreby stiahnuť šnúrkou.

Hlava, krk a ruky
Teda čiapka, šál a rukavice. Do prvých jesenných nečasov stačí tenšia bavlnená čiapka, ale do skutočnej zimy sú vhodnejšie teplé, mäkké a príjemné čapice. Najlepšie sú tie, ktoré sú predĺžené na uši (majú takzvané klapky) a máme pri nich istotu, že deťom nebude fúkať do ušiek. Dôležité je, aby čapice deti „nehrýzli“ a boli vyrobené z kvalitnej mäkkej pleteniny alebo flísu. Na bežné prechádzky postačia pletené alebo flísové rukavice, pri snehových hrách sú vhodnejšie termorukavice, ktoré neprepustia vlhko k prštekom. V šále sa dieťa stáva už tak trochu „nehybným“, ale zvlášť pri prudšom studenom vetre s dažďom či so snehom je dobré šálom prekryť ústa a nos.

A nohy v teple
Oblečenie môže mať vaše batoľa zdedené po súrodencoch alebo zo secondhandu, ale topánky by mali byť vždy nové a kvalitné. Do zimy a vlhka určite nepremokavé a s teplou vložkou vnútri, takže udrží nôžky v teple. Navrchu by mali byť pogumované alebo zabezpečené šnúrkou na sťahovanie, aby si do nich dieťatko nenabralo sneh. Dobre si tiež prezrite podrážku, či je odolná a nešmykľavá.

Na Babywebe tiež nájdete:
Reklamácia – to nie sú žiadne žarty
Nakupujete radi?
Oblečenie, topánočky a pobyt vonku
Lyžovanie s bábätkom

3. 1. 2013 | Monika Langrová

Naposledy navštívené