27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

Ako mám ročného syna pripraviť na príchod ďalšieho súrodenca?

VAŠA OTÁZKA Mám 12,5-mesačného syna a ďalší plánovaný pôrod v máji, kedy bude mať syn 17 mesiacov. Ako ho môžem už dnes začať pripravovať na príchod druhého bračeka? Podľa mňa na rozprávanie o bábätku je ešte malý a okrem toho sa snažíme väčšinu úloh preniesť na manžela, ktorý bude v čase mojej neprítomnosti doma s ním. Starší syn je dosť na mňa naviazaný a neradi by sme mu s manželom spôsobili traumu, či už odchodom do pôrodnice alebo pri príchode domov so súrodencom.
foto: istock.com

Odpovedá psychologička Jitka Prevendárová:

Som presvedčená, že ročné dieťa je už dosť veľké na to, aby pochopilo, že v maminkinom brušku sa deje niečo významné. Odporúčam napr. zaviesť každé ráno rituál spoločného pozdravenia bábätka a pohladkania. Prihovárať sa mu možno vždy, keď sa syn príde pritúliť, takže mu pripomeniete, že keď on má rád pohladkanie, pritúlenie, aj jeho bratček alebo sestrička to potrebuje. Dovoľte mu kedykoľvek je to možné popočúvať a pohladkať bruško.... A spievajte maličkému spoločne, to je výborné!

Taktiež syna treba jemne učiť, ako sa treba džentlmensky správať, čiže byť ohľaduplný, napr. keď chce ísť na ruky, alebo sa vám tíska do lona. Presne to sú situácie, ktoré treba výchovne využiť:

  • aby syn získal pocit dôležitosti nielen po narodení, ale už v tomto procese čakania (je dôležité, aby bračeka /sestričku hladkal, aby mu/jej dal najavo lásku, lebo AJ OD NEHO závisí, či sa maličkému bude dobre dariť...)
  • aby získal cit úcty a ohľaduplnosti k mamičke (a budúcim mamičkám všeobecne)
  • aby sa dokázal tešiť (preto mu často rozprávajte, čo všetko budete spolu robiť, keď sa braček/sestrička narodí).

Povedala by som, že teraz je pre syna najvyšší čas oznámiť mu túto novinu, aby nebol outsiderom vo vlastnej rodine a nedozvedel sa to - nebodaj - až po pôrode! To by bola obrovská chyba.

Ešte pár slov k téme súrodenenckej žiarlivosti. Najviac sú ňou ohrozené prvorodené detí, ktorých nik nepripravil na narodenie súrodenca. Najcitlivejšie na to reagujú deti vo veku okolo 3 rokov rovnako chlapci aj dievčatá. Ohrozené sú aj deti, ktorých rodičia po narodení skutočne zanedbávajú alebo odháňajú od bábätka.

Takže keď to zhrnieme: Váš syn má vek, ktorý je považovaný za dobre adaptabilný z hľadiska narodenia súrodenca a pokiaľ nezanedbáte horeuvedené rituály podporujúce súdržnosť, všetko bude v najlepšom poriadku. Možno prídu neskôr u syna malé chvíľky žiarlivosti alebo nevôle, ale to iste spolu úspešne prekonáte.

20. 4. 2009 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázok používateľa

Absolutne suhlasim s pani psychologickou. Medzi nasim prvym a druhym synom je rozdiel 18mesiacov. Vzdy sme syncekovi hovorili, ze maminka ma v brusku babo; ze ho bude ochranovat a ze bude jeho velky brat. Syncek brusko pusinkoval, hladkal, daval k brusku svoje hracky. Spolu sme pozerali fotky babetiek. Ked sa babo narodilo, nemali sme ziaden problem so ziarlivostou. Objimali sme tak babo, ako ak synceka a davali sme mu najavo, ze ho rovnako milujeme ako babo. Takto sme postupovali, aj ked sa nam mal narodit dalsi syn. Deti velmi intenzivne vnimali, ze maminka ma v brusku babetko; ze milujem babo, ale aj ich a ze budeme velka rodinka. Deti to zblizilo viac s nami a stali sa ovela empatickejsie voci druhym. Moje obdobie tehotenstva ich obohatilo o svet fantazie, ktorej maju aj tak dost a tiez im umoznilo hlbsie vnimat nase vztahy. Bolo to krasne (a este aj je) obdobie.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené