24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Ako kŕmiť dieťa z fľaše

Nakŕmiť dieťa – to je to najdôležitejšie, čo preň môžete urobiť. Mnohí si však chybne myslia, že mlieko – či už materské, alebo umelá výživa – je to jediné, čo dieťa potrebuje, a preto ho z fľaše môže nakŕmiť ktokoľvek. Nie je to pravda.

Vaša láska, neha a pozornosť sú rovnako dôležité ako kŕmenie. Dieťa držte vždy tesne pri tele, priviňte si ho, usmievajte sa naň a prihovárajte sa mu presne tak, ako keby ste ho dojčili. Dieťa nenechávajte s fľašou samotné, mohlo by sa udusiť. Od samého začiatku nechávajte dieťa, aby si samo určovalo podmienky kŕmenia. Nech si samo určí tempo i prestávky na oddych. Nechajte ho poihrať sa s fľašou alebo s prsníkmi. Kŕmenie môže trvať aj pol hodiny, ak je dieťa hravé. Čo je však hlavné, dieťa si musí samo určiť, kedy má dosť. Spravte si pohodlie, uviažte dieťaťu podbradník a pripravte si aj jemnú bavlnenú plienku pre prípad, že dieťa bude grckať.


Deľba práce
Pri kŕmení môže pomôcť aj váš partner. Ako dieťa rastie, takisto sa chce aktívne zapojiť do kŕmenia.

Od materského mlieka k umelej výžive
Keď už z akéhokoľvek dôvodu musíte prejsť z dojčenia na umelú výživu, nezabudnite, že tento prechod musí byť postupný a pod kontrolou detského lekára. Najlepší spôsob, ako začať, je, že každý tretí deň jedno kŕmenie nahradíte umelou výživou z fľaše; ale môžete postupovať aj rýchlejšie. Najprv začnite nahrádzať fľašou poludňajšie dojčenie. Ak ju dieťa odmietne, skúste to opäť v ten istý čas na ďalší deň. Vyskúšajte prípadne iný typ cumlíka alebo omočte cumlík v niekoľkých kvapkách materského mlieka, aby ste v dieťati vyvolali chuť do jedla. Po troch dňoch nahraďte ešte jedno dojčenie umelou výživou a znova vyčkajte tri dni, kým zmeníte ďalšie kŕmenie. Týmto spôsobom pokračujte až po poslednú zmenu – tou je dojčenie z fľaše v noci.

Ako prichystať fľašu
1.Vyberte fľašu z chladničky a otočte cumlík dierkou nahor. Zohrejte ju v teplej vode. Nepoužívajte na tento účel mikrovlnnú rúru, lebo mlieko môže byť veľmi horúce, kým fľaša sa vám zdá byť zvonku ešte studená. (obr.vľavo)

2.Skontrolujte odkvapkávanie mlieka – za sekundu by mali odkvapnúť dve až tri kvapky. Ak je dierka primalá, pitie je veľmi namáhavé. Cez priveľkú dierku zas vyteká príliš silný prúd mlieka. Ak cumlík nie je v poriadku, nahraďte ho iným. (obr.vpravo)

3.Teplotu mlieka overíte tak, že si nakvapkáte pár kvapiek na zápästie – mlieko by ste mali pociťovať ako vlažné.

4.Uvoľnite uzáver tak, aby neprepúšťal obsah, ale aby pritom umožnil prenikanie vzduchu do fľaše počas kŕmenia. Tým odstránite podtlak v cumlíku.

Kŕmenie z fľašky
(pre dieťa je prehĺtanie ľahšie, ak ho držíte v polovzpriamenej polohe, dajte mu bodbradníček)

1.Približne počas prvých desiatich dní po narodení musíte posilňovať reflex cicania dieťaťa. Keď sa ho chystáte kŕmiť, hladkajte mu líčko, ktoré je bližšie k vám. Dieťa by sa malo pootočiť a otvoriť ústočká. Ak nereaguje alebo ak je dieťa staršie, pokvapkajte cumlík mliekom a dotknite sa ním jeho úst, aby naň dostalo chuť. (obr.vpravo)

2.Počas kŕmenia držte fľašu pevne, lebo pitím si ju dieťa priťahuje k sebe. Fľašu postupne nadvihujte, aby cumlík bol stále plný mlieka, a nie vzduchu. Ak sa cumlík zdeformuje, mierne otočte fľašu v ústach, aby sa do cumlíka opäť dostal vzduch. (prostredný obr.)

3.Ak dieťa mlieko dopilo, vyberte mu fľašu z úst. Ak chce cmúľať, ponúknite mu váš čistý malíček. Čoskoro vám dá najavo, či ešte chce mlieko. (obr.vpravo)

Dieťa nechce pustiť fľašu

Keď dieťa ani po dlhom cmúľaní nechce pustiť fľašu, vsuňte mu svoj malíček vedľa cumlíka medzi ďasná.

Spánok počas kŕmenia

Ak dieťatko počas kŕmenia zaspí, možno sa nahltalo vzduchu, ktorý v ňom vyvolal pocit nasýtenosti. Nechajte ho odgrgnúť si a po pár minútach to opäť skúste s fľašou.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené