Ako ešte pomôcť, aby sa narodilo dieťatko?

Asistovaný hatching je umelé narušenie obalu embrya. Prvé správy o jeho použití u ľudských embryí boli publikované v roku 1990.

Zóna pellucida znamená obal vajíčka a embrya a je to nebunková zmes molekúl. Jej hlavnou úlohou je ochrana embrya a udržanie jeho integrity. Zóna pellucida zároveň bráni oplodneniu vajíčka viacerými spermiami a predčasnému usadeniu embrya vo vajíčkovode.

Hatching je proces, pri ktorom sa blastocysta v maternici zbaví obalu a vonkajšie bunky embrya prídu do kontaktu so sliznicou v maternici. Následne je možná implantácia – usadenie embrya. Strata zóny pellucidy v maternici je výsledkom funkcie embrya a maternice. Výskumami bola dokázaná rozličná hrúbka a pevnosť zóny pellucidy. Na jej uvoľnení sa podieľa rozpínanie embrya, rozpúšťadlá embryonálneho a maternicového pôvodu.

Metódy asistovaného hatchingu (AH)

Manipulácia s embryom by mala byť čo najšetrnejšia, dôležité je minimalizovať čas, keď je embryo mimo inkubátora.

Mechanický AH

Metóda je podobná ako pri metodike ICSI – prepichnutie zóny pellucidy. Embryo je umiestnené v mikrokvapke pod parafínovým olejom pri 37 °C, pridržiava sa holdingovou pipetou a zóna pellucida sa nareže mikroihlou od čísla 1 po číslo 11.

Chemický AH

Niektoré chemické látky dokážu rozkladať zónu pellucidu, dlhšie skúmaný je Tyrodesov roztok s pH 2.2-2.4 aplikovaný pomocou mikroinjektora. Embryo sa následne preplachuje niekoľkokrát v čistom kultivačnom roztoku.

Laser AH

Na rýchle a pohodlné klinické použitie je výhodou laserových systémov kontrolovaná hĺbka a presnosť rezu bez tepelných a mutagénnych efektov. Procedúra sa vykonáva na mikroskopickom skle, embryo je uložené v kvapke média kryté parafínovým olejom, pridržané holdingovou pipetou. Pri manipulácii so zónou sa vytvorí diera s priemerom približne 30 – 40 mikrometrov. Keďže laser svojou energiou dokáže poškodiť bunky, je vhodné opatrné manipulovanie a použitie.

AH u blastocysty

Dá sa použiť u embrya v štádiu 6-8 buniek na 3. deň kultivácie alebo v štádiu blastocysty. Je štandardom pri predimplantačnej genetickej diagnostike u embrya. Rôzne štúdie sa rozchádzajú v potrebe AH po IVF, kde nie je realizované PGD. Preto niektoré pracoviská realizujú asistovaný hatching v bežných IVF cykloch, iné nie.

Zdroj fotografie: www.ivfbrno.cz

Na Babywebe tiež nájdete:

Cesta k dieťaťu? Niekedy až príliš zložitá
Už nechcem IVF, chcem adopciu. Vzdávam to
Nemôžete otehotnieť?

24.11.2010 9:42| autor: Peter Krajkovič

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist