24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Ako ďalej? Som tehotná a sama...

Rozhodla som sa povedať vám svoj príbeh. Mám 25, skončenú vysokú, som nezamestnaná, trpím depresiami a som tehotná, v deviatom týždni – lieky som teraz vysadila. S otcom dieťaťa sa poznáme len štyri mesiace, opustil nás...
foto: istock.com

Od detstva trpím úzkosťami, bola som uplakané, tvrdohlavé a asi aj rozmaznané dieťa. V základnej škole moja úzkosť prepukla do panickej poruchy a čoskoro po príchode na vysokú sa objavili depresie a bola mi nasadená liečba.

Myslím si, že väčšina mojich úzkostí celý život pramení z unáhlených rozhodnutí. O tom svedčí aj situácia, v ktorej sa nachádzam. Celý môj život je sprevádzaný úzkosťami, mala som mnoho partnerov, do každého vzťahu som vstupovala naplno, ale žiadny sa nevydaril.

Samé prečo

Dajú sa vžité zlozvyky zmeniť? Prečo sa človek správa prevažne impulzívne a potom pre to trpí? Skúšala som už mnoho psychológov a dlhodobých terapií. Posledná viac než ročná skúsenosť sa pre mňa skončila dosť zlým zážitkom...

Jediná vec je, že si uvedomujem, kde robím v živote chyby, a druhá vec je, že ich asi nechcem alebo neviem zmeniť, lebo sa často podceňujem a často podlieham sebaľútosti.

Hľadám motiváciu, aby som dokázala zmeniť svoje postoje a vytrvať v nich. Ale je to ako začarovaný kruh, z ktorého neviem vystúpiť.

Niekedy si hovorím, že asi ani nechcem, ale koho by bavil život v neustálom strachu? Psychologická pomoc raz týždenne mi teraz nestačí a musím sa rozhodnúť, čo urobím ďalej so svojím životom.

Chcem sa vyhnúť antidepresívam, hoci to na prechodný čas asi budem musieť vydržať. Obávam sa toho, lebo toto sú hlavné dôvody, ktoré mi uberajú sebavedomie a silu vymaniť sa z toho začarovaného kruhu. Uvedomujem si, že pomôcť si nakoniec môžem len a len sama.

Čo na to psychologička MUDr. Radana Kupfová:

Každý strach môže mať viac príčin a v každom prípade ho potrebujeme pre život. Je dobrým radcom i učiteľom. Ten, kto ho pozná, sa môže stať odvážnym a silným a viesť napríklad o to viac zaujímavý život.

Už v detstve nás ovplyvňuje mnoho vecí. Niečo si prinášame na svet, nejaká je naša rodina, určité nároky na nás kladie spoločnosť (škola a pod.) a podľa našej prirodzenej citlivosti môžeme niektorí byť viac zahltení nárokmi života – a to našou psychikou niekedy pekne otrasie.

Strach alebo iným slovom stres je súčasťou prirodzeného vývoja. Učí nás zaobchádzať so sebou i so svetom okolo nás, a to sa nemôže zaobísť bez príjemných a nepríjemných situácií. Všetci sme však učenliví.

A tak i vy určite môžete žiť inak než teraz. To je tiež dôležité – nenechávať život, aby sa nám len tak „dial“.

Znamená to učiť sa zo svojich skúseností a nebáť sa robiť rôzne kroky – vrátane takzvaných „chýb“. S tým má problém mnoho ľudí. Aj vy sa však môžete poučiť zo svojej situácie a keď ju spracujete, nakoniec môže všetko dopadnúť výborne.

Neviem, ako všetko prežívate, ale niekedy sa stáva, že si nedoprajeme prežiť napríklad bolesť naplno, a preto potom nemôžeme prežiť ani radostnejšie emócie. A potom máme depresie...

Emocionálny vývoj našej osobnosti by mal viesť k rozvíjaniu lásky k sebe samému, sebaúcty, sebadôvery a schopnosti vracať sa k nim po každom sklamaní a nepríjemnom zážitku, ktorý môže život prinášať.

Píšete, že sa podceňujete, často ľutujete a terapia raz týždenne je málo. Máte možno potrebu byť stále podporovaná, nemali ste príležitosť naučiť sa spoliehať sama na seba alebo máte možno problém so skutočným prijatím pomoci a lásky (niekedy si „myslíme“, že sme otvorení prijať pomoc od iných, ale v skutočnosti to tak nie je). Niektorí ľudia radšej zotrvávajú v spôsobe života, ktorý poznajú, než by sa vydali do neznáma...

Vaša impulzivita svedčí skôr o tom, že schopnosť riskovať odvážne trénujete. Na zmiernenie tohto „adrenalínového športu“ by mohol stačiť nácvik uvedomovania si svojich emócií a procesu rozhodovania.

V každom prípade ste mohli doterajším vývojom získať mnoho obohacujúcich skúseností, ktoré budete môcť využiť v budúcnosti. Aj tak sa na to možno pozrieť.

Som presvedčená, že všetko má svoje riešenia – aj vaše ťažkosti. Namiesto chemických liekov (ktoré vo vašom stave iste nie sú veľmi žiaduce) by som navrhla homeopatiu, potravinové doplnky (dlhodobé stresy vyčerpajú aj telo a v niektorých prípadoch stačí na vyrovnanie psychiky dodať vitamíny a minerály), psychoterapiu vrátane práce s telom a masáží.

Tvrdíte, že pomôcť si môžete sama. Áno. Možno ešte presnejšie je, že zmenu môžete urobiť nakoniec len sama. Svoj život žijete vy.

Prajem vám veľa síl a lásky na ďalšej životnej ceste.

13. 5. 2010 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázok používateľa

Ta ista situacia: po vysokej skole, bez prace, bez byvania, bez penazi, same problemy a ziadne riesenia.
Stalo sa mi to iste pred piatimi rokmi a s otcom svojho dietata sme sa rozisli skor ako som zistila ze som tehotna. Bolo to zle, velmi zle obdobie. Len strach a obavy. Zubami nechtami som chcela zmenit seba aj cely svoj zivot, no nepodarilo sa mi to. Dostala som sa na same dno.
Potom prisiel zazrak - narodil sa mi syn a zrazu bolo vsetko ine. Nemusela som sa menit, On zmenil cely moj zivot a vyriesil vsetky problemy. Zrazu vyslo slnko a dnes som velmi stastna a keby som vtedy vedela ake stastie je mat dieta viac by som sa nebala.
Keby som nebola otehotnela a neprezila si tolko trapenia, neviem kam by sa uberal moj zivot, ale nebola by to spravna cesta. Dnes viem ze ma moje dieta vlastne zachranilo a nikdy mu neprestanem byt za to vdacna.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené