26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Aby sme sa neprehriali

Slnko páli, teplota stúpa a kúpalisko v nedohľadne. Čo môžeme urobiť, aby sme pred neznesiteľnou horúčavou ochránili seba, deti či zvieratá?

Keď nám je príliš teplo, naše telo reaguje dvoma spôsobmi. Roztiahnu sa krvné cievy v koži, čo vďaka zvýšenému prietoku krvi umožňuje vyžarovať do okolia viac tepla. Druhou reakciou je ochladzovanie pomocou potných žliaz. Tie vylučujú pot, ktorý sa následne odparuje na pokožke. Počas odparovania sa následne vstrebáva teplo.

Prehriatie
V horúcich letných mesiacoch sa často stáva, že sa naše telo prehreje. Je to spôsobené hlavne vysokou vonkajšou teplotou a nedostatkom tekutín. Prehriatie, alebo hypertermia, je stav organizmu, pri ktorom nekontrolovateľne stúpa teplota. Musí sa teda urýchlene znížiť, a to predovšetkým okamžitým prechodom do tieňa, vlhkými zábalmi, ovievaním (chladnými fénmi, ventilátormi) a dodaním tekutín.

Prevencia
Prvým pomocníkom proti horúčave je voda. Aj keď si to možno neuvedomujeme, voda je pri ochladzovaní organizmu nenahraditeľná. Naše telo sa bráni proti vyšším teplotám potením, pri ktorom sa organizmus automaticky ochladzuje a bráni prehriatiu. Vodu teda v horúčavách rýchlo strácame a následkom zlej termoregulácie dostaneme napríklad úpal. Denne by sme mali vypiť minimálne 2,5 litra tekutín najlepšie v podobe nesýtenej stolovej vody alebo nesladených ovocných čajov.

Obrana proti prehriatiu
• Nezostávajme príliš dlho na slnku
• Primerane sa obliekajme
• Chráňme si hlavu vhodnou prikrývkou
• Pime dostatočné množstvo tekutín
• Nevykonávajme namáhavú telesnú prácu
• Ochladzujme sa (kúpanie, zmrzliny)

Pozor na dieťa:
Pri pobyte na slnku s dieťaťom vždy myslime na to, že jeho termoregulácia nie je vyvinutá tak ako naša. Platí to pre deti asi do 3 rokov, až potom budú schopné udržiavať a strácať teplo podobne ako my. Práve preto u detí hrozí v oveľa väčšej miere prehriatie a podchladenie. Preto pozorne sledujme, či dieťaťu nie je horúco. Pri prvých známkach toho, že mu je príliš teplo, mu treba vyzliecť niektoré časti oblečenia, ochladiť ho vodou a prejsť do tieňa. Vždy dohliadajme na jeho pitný režim! Minimálne do pol roka veku by dieťa vôbec nemalo byť na priamom slnku. Ale pozor, aj dieťa v kočíku v tieni môže byť prehriate alebo dostať úpal.

Vážnejšie situácie nastávajú pri úpale a slnečnom úpale, keď je ochladzovanie jednou z možností, ako pomôcť:

Úpal
Keď sa dlhodobo zdržiavame v prostredí s teplotou nad 35 °C, budeme mať pravdepodobne úpal. Hlavným príznakom je vysoká horúčka a suchá, horúca a začervenaná koža. Môžeme očakávať aj bolesti hlavy, závraty, zrýchlený dych a tep. Postihnutého musíme začať čo najskôr schladzovať. Prenesieme ho do tieňa, podávame chladivé nápoje (napríklad dávame pomaly piť studený čaj) a aplikujeme studené zábaly. Ochladzovanie by nemalo byť postihnutému nepríjemné, pozor, aby sme postihnutého nepodchladili! Teplotu zrážame približne na 38 °C. Pozor, nie nižšiu, pacient by mohol dostať šok.
Slnečný úpal je veľmi podobný úpalu s tým rozdielom, že ide o prehriatie mozgu. Vzniká v dôsledku dlhotrvajúceho priameho pôsobenia slnečného žiarenia na nekryté telo, zatiaľ čo pri úpale nie je nutné priame pôsobenie slnečných lúčov. Slnečný úpal je často spojený so slnečným spálením. Môže sa prejaviť aj po niekoľkých hodinách. Postihnutú osobu ochladzujeme rovnako ako pri úpale, ale obklady dávame aj na hlavu.

Prehriatie psa
Nielen človek, ale aj pes môže ľahko prísť k prehriatiu. Prejavuje sa výrazným tlkotom srdca, v ťažších prípadoch neschopnosťou pohybu, hnačkou, vracaním a teplotou vyššou ako 40 °C.
Hneď ako zistíme, že je pes prehriaty, začneme ho okamžite ochladzovať. Najvhodnejšie je zabaliť psa do mokrých uterákov a začať ho chladiť ľadovými obkladmi. Je dobré urýchlene previesť zviera na prehliadku k veterinárovi.

21. 7. 2010 |

Naposledy navštívené