9 znepokojivých, ale úplne normálnych vecí, ktoré sa dejú s vaším dieťatkom

Aj keď máte pocit, že ste na príchod svojho dieťatka dostatočne pripravení, po jeho narodení sa aj tak objaví niečo, čo vás prekvapí alebo vystraší. Nie vždy však treba vyraziť k lekárovi. Niektoré veci sú úplne normálne a sú súčasťou zdravého fyziologického vývoja novorodenca.

shutterstock_186363857-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Čiapočka z kolísky (cradle cap)

O čo ide?

Na hlave dieťatka sa objavia žltkasté šupinky, ktoré sa odlupujú. Tento kozmetický problém sa nazýva seboroická dermatitída alebo seborea, je úplne bežná a väčšinou vymizne počas niekoľkých prvých mesiacov života dieťaťa. Nevie sa presne, prečo vzniká, ale je tu súvislosť so zvýšenou činnosťou mazových žliaz. Mamičky tento problém riešia používaním špeciálnych šampónov, krémov, olejčekov a pomôcť môže aj potieranie materským mliekom a následné šetrné vyčesávanie.

Kedy sa obávať?

So seboreou si zvyčajne starosti robiť nemusíte. K lekárovi je vhodné ísť v prípade, keď sa rozšíri mimo hlavičku dieťaťa, do obočia a ďalej na telo a zdá sa byť stále závažnejšia.

„Rast pŕs“

O čo ide?

Za zdurením prsných žliaz u novorodencov (dievčat aj chlapcov) sú hormóny, ktorých pôsobeniu boli v maternici vystavení a ktoré získavajú aj prostredníctvom materského mlieka pri dojčení. Z pŕs dieťaťa môže dokonca vytekať aj materské mlieko. Je to úplne normálny jav a sám počas niekoľkých dní ustúpi.

Kedy sa obávať?

Ak sa k zdureniu pridá aj začervenanie a k tomu má dieťa zvýšenú teplotu (horúčku). To už môže byť príznakom niečoho vážnejšieho a je namieste navštíviť lekára.

Opuchnuté genitálie

O čo ide?

Ak ste porodili chlapčeka, mohli ste si všimnúť, že jeho genitálie sú výrazne väčšie, než by ste čakali. Konkrétne semenníky. Na vine je nahromadená tekutina vo vaku okolo semenníkov (tzv. hydrokéla). Dievčatko zasa môže mať aj niekoľko dní po narodení zdurené pysky ohanbia. Dôvodom sú opäť hormóny.

Kedy sa obávať?

U dievčatka v prípade, ak opuch ani o niekoľko dní nezmizne. U chlapčeka vtedy, ak sa hydrokéla približne do dvoch rokov nevstrebe – vtedy bude nutné riešiť problém chirurgickou liečbou.

Krv v plienke

O čo ide?

Objavenie aj nepatrnej stopy krvi v plienke dieťaťa rodičov vydesí takmer na smrť. Pravda však je, že to nie je vždy dôvod na poplach. U dievčatka môžu za krv v plienke opäť hormóny, ktorých pôsobeniu bolo vystavené v maternici – ide o tzv. pseudomenštruáciu (z pošvy odchádza krvou zafarbený sekrét, u niektorých dievčatiek aj krv). Je to znak správneho vývoja pohlavných ciest a rýchlo to pominie. Ďalším dôvodom, prečo sa v plienke dieťaťa môže objaviť krv, je zvlášť tvrdá stolica, ktorá mohla spôsobiť drobné poranenie. Na vine môžu byť aj zapareniny.

Kedy sa obávať?

Ak si dôvodom krvácania nie ste istí, je vždy lepšie navštíviť lekára, ktorý ho objasní.

Čudné zvuky

O čo ide?

Nielen plačom dokáže dieťa robiť rámus. Vie to aj inak a veľa novopečených rodičov tieto podivné zvuky zaskočia. Dieťatko chrčí, stoná, funí, skrátka vydáva všelijaké smiešne zvuky. Netreba sa však znepokojovať. Všetky tieto podivné zvuky spôsobujú nosové dierky dieťaťa, ktoré sú ešte úzke, a keď v nich uviazne hlien, vychádzajú z nich takéto zvláštne zvukové efekty. Stačí dieťaťu vyčistiť nos (odsať hlieny) a je po probléme.

Kedy sa obávať?

Ak sa chrčanie objavuje s každým nadýchnutím a máte pocit, že dieťa má s dýchaním problémy. V tom prípade bezodkladne vyhľadajte lekára.

Čítajte tiež:

Záchvaty kýchania

O čo ide?

Nezabúdajte, že dieťa je na svete iba krátko, preto je na mnohé veci mimoriadne citlivé a musí si na ne zvyknúť. Takže ak sa uňho dostavia salvy kýchania, ale nie je choré, pravdepodobne sa snaží vypudiť cudzie častice, ktoré sa mu dostali do nosových dutín. Rozkýchať sa môže aj pri pohľade do svetla, napríklad vonku na slniečku. Ďalším dôvodom môže byť snaha zbaviť sa nadbytočných hlienov alebo dokonca plodovej vody z dýchacích ciest.

Kedy sa obávať?

Ak kýchanie sprevádza sipenie. Môže ísť o alergiu alebo niečo iné, čo bude vyžadovať liečbu. Dieťatko by mal určite vyšetriť  lekár.

Náhodné trhavé pohyby

O čo ide?

Dieťa pokojne leží (spí) a odrazu sebou mykne, rozhodí ručičky a je strnulé. Nasleduje pritiahnutie ručičiek k telu a plač. Možno vás to vystraší, ale ide o normálny fyziologický reflex (Moroov reflex), ktorý skúša mozgovú a nervovú funkciu dieťaťa. Táto úľaková reakcia zvyčajne ustane do 4. mesiaca veku dieťaťa.

Kedy sa obávať?

V prípade, že budú trhavé pohyby u dieťatka pretrvávať dlhšie alebo sa, naopak, neobjavia vôbec. Oboje by mohlo znamenať, že niečo nie je úplne v poriadku (porucha vývoja, poškodenie mozgu). Určite by ste sa teda mali poradiť so svojím lekárom.

Zvláštne tvarovaná hlavička

O čo ide?

Pôrod je ťažká úloha nielen pre matku, ale aj pre dieťa, ktoré musí prejsť pôrodnými cestami. A tak nie div, keď je dieťatko po narodení trochu „pokrčené“. Vzhľadom na to, že hlavička dieťaťa je mäkká a poddajná, môže počas pôrodu dôjsť k jej deformácii. Nie je však dôvod na paniku. Vo väčšine prípadov deformita lebky dieťaťa do niekoľkých dní sama zmizne.

Kedy sa obávať?

Aj keď k deformite hlavičky dieťaťa nedôjde počas pôrodu, stále ju môže získať neskôr – pri dlhodobom ležaní na chrbte (pri uprednostňovaní jednej polohy hlavičky). Ak ste podnikli všetky opatrenia a vyskúšali všetky možné spôsoby, ako zabrániť splošteniu hlavičky, a napriek tomu máte pocit, že niečo nie je v poriadku, poraďte sa so svojím lekárom.

Škúlenie

O čo ide?

Keďže dieťatko po narodení ešte nemá úplne vyvinuté zrakové funkcie a nevie ovládať očné svaly, je normálne, keď občas zaškúli alebo mu takpovediac „zabehne očko“. Zrak dieťaťa by sa mal upraviť približne do šiestich mesiacov veku.

Niekedy však môže ísť iba o klam, takzvaný pseudostrabizmus, keď za zdanlivé škúlenie môže širší koreň nosa dieťatka.

Kedy sa obávať?

Ak máte pocit, že dieťatko škúli aj po polroku. Mal by ho vyšetriť lekár a vylúčiť prípadnú očnú chybu.

13.5.2022 5:25| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist