26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

30. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vaše dieťatko už zapĺňa väčšinu maternice. Od tohto týždňa budete na vyšetrenie do prenatálnej poradne chodiť minimálne každé dva týždne.
foto: Vlasta Srbová

Ako rastie vaše dieťatko

Dýchacie pohyby vášho bábätka sú rytmické a jeho kostra je čoraz pevnejšia. Od temena po zadoček meria už asi 27 cm a váži 1,3 kg. Kostná dreň plodu prevzala krvotvorbu. Dieťatku silnejú vlásky a stále rastú nechty. Mizne prvotné ochlpenie (lanugo). Červené krvinky sa už netvoria v pečeni, ale v kostnej dreni. Kosti silnejú a kostnatejú, dozrievajú svaly, pľúca aj mozog. Pod rebrami môžete cítiť bolestivé kopance. Zväčšil sa aj tlak na podbrušok a panvové dno. Prečo a ako treba posilňovať panvové dno? Prevažná časť dieťatiek je teraz už uložených v správnej polohe, teda hlavičkou dole. Je to najbežnejšia a najmenej riziková poloha pre pôrod. Aj v prípade, ak je vaše bábätko v polohe panvovým koncom dole, je stále šanca, že môžete rodiť normálne.

PRE VÁS

Každý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Hmotnosť bruška a zmena zaťaženia chrbtice vám spôsobuje bolesti chrbta. Viac oddychujte a snažte sa cvičiť. Mali by ste navštevovať lekcie cvičenia pre mamičky v treťom trimestri. Ak také vo svojom okolí nemáte, povedzte cvičiteľke, v ktorom ste mesiaci. Určite vám cviky prispôsobí. Ktoré športy sú vhodné v tehotenstve? Pozrite sa, aké cvičenie by sa vám páčilo – cvičenie pre tehotné s overballom, pilates pre tehotné, gravidjoga, relaxačné a dychové cvičenia...

Aké vyšetrenie vás čaká

Čaká vás vyšetrenie v prenatálnej poradni a vyšetrenie titra erytrocytárnych protilátok u žien Rh negatívnych a s krvnou skupinou 0 (nula), vyšetrenie krvného obrazu (stanovenie hematokritu a počtu erytrocytov, leukocytov, trombocytov a hladiny hemoglobínu) a sérologické vyšetrenie protilátok proti syfilisu. V najbližších dvoch týždňoch pôjdete aj na druhý ultrazvukový screening plodu (možno ísť až do 30. týždňa), ktorého hlavným cieľom je zhodnotiť rast plodu. Ak z nejakého dôvodu zle pracuje placenta pri transporte živín, prejavuje sa to spomaleným rastom. Súčasťou vyšetrenia je teda meranie hlavičky, bruška a stehennej kosti. Ďalej sa hodnotia proporcie placenty a množstvo plodovej vody. Pozrite si kompletný prehľad vyšetrení v tehotenstve.

Viete, čo je placenta praevia?

Placenta je zvyčajne prichytená v hornej časti maternice. V niektorých prípadoch však môže byť umiestnená dole v maternici alebo dokonca blokovať pošvu. Tento jav sa nazýva vcestná placenta (placenta praevia) a je častý v ranej fáze tehotenstva. V treťom trimestri väčšinou sám zmizne. Ak tomu tak nie je, môže spôsobiť krvácanie alebo brániť zostupu maternice. Ak placenta zostane dole, lekár pravdepodobne navrhne cisársky rez.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tento týždeň nezabudnite

Spíšte si na papier všetky svoje obavy a otázky týkajúce sa pôrodu. Môžete si už pripraviť aj pôrodný plán. Pozrite si návod. Práve teraz je vhodný čas všetko prekonzultovať v prenatálnej poradni s vaším gynekológom alebo pôrodníkom.

Tip pre mamu

Každý deň relaxujte. Zamerajte sa na dychové cvičenia. Trénujte podrepy, ktoré rozširujú panvu a hrádzu. Kožu v oblasti hrádze si masírujte špeciálnym olejčekom, preventívne tak predchádzate nutnosti nastrihnúť hrádzu pri pôrode.

Otecko je v tom tiež

Rozmýšľate, ako priložiť ruku k dielu? Práve sa začína ponúkať masáž hrádze. Prečítajte si, ako na to.

11. 5. 2009 |

Naposledy navštívené