24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

26. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Pod kožou vášho dieťatka sa začína hromadiť tuk. Reaguje na pohyby a zvuky. Keď sa zľakne, mykne sa. Vy sa začínate zadýchavať.
foto: Vlasta Srbová

Ako rastie vaše dieťatko

Koža je ešte stále červená. Chrbtica poskytuje oporu rastúcemu telíčku. Od temena po zadoček meria okolo 23 cm a váži takmer 910 g. Dieťatko stále intenzívnejšie cicia a saje, teraz už nielen palec na ruke, ale všetko, čo nájde – napríklad palec na nohe. Aj jeho pohyby sú oveľa rozmanitejšie, kope, zviera dlane, naťahuje sa, odráža. Dokonca sa pohybuje v rytme hudby, ktorú počúvate. Pri zvukovej stimulácii sa dieťatku zrýchľuje pulz. Prehĺta a zíva a v ústach sa mu vyvíja veľké množstvo nervových zakončení, ktoré sú veľmi citlivé. Pľúca stále rastú a dozrievajú. Chlapčekovi sa množia bunky v semenníkoch a produkujú testosterón. Podľa výskumov je dieťa teraz schopné odpovedať na dotyk.

PRE VÁS

Každý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Začínajú sa objavovať strie, drobné jazvičky. Zvyčajne sa vyskytujú na bruchu a na prsiach, no niektorým ženám môže popraskať aj koža na stehnách a na zadku. Môžete proti nim vyskúšať špeciálne krémy a olejčeky, ale ich účinok nie je zaručený. Začínate sa cítiť zadýchaná, môžu sa objavovať sny spojené s materstvom. Srdce a obličky pracujú výkonnejšie – musia zabezpečiť krvné zásobovanie dvoch organizmov a spracovávať nadbytočné tekutiny.

Viete, že veľa žien vstupuje do tehotenstva s anémiou?

Anémia, teda málokrvnosť, súvisí predovšetkým s nedostatkom železa. Jeho spotreba je pritom v tehotenstve zvýšená. Dôležitá je vhodná a vyvážená strava. Železo možno dodávať aj vo forme tabliet alebo tekvicového oleja.

Tip pre mamu

Hormonálna činnosť sa stabilizovala. Pravdepodobne sa cítite v pohode a šťastnejšia a výkyvy nálad nie sú také výrazné. Venujte sa svojmu partnerovi a ešte ho chvíľu rozmaznávajte. Koncom tretieho trimestra v čase pôrodu a v šestonedelí bude mať veľa priestoru vám to vrátiť.

Na Babywebe tiež nájdete:

Viete, že hudba a tanec sú pre vaše dieťa veľmi dobré?

A nielen pre dieťa, ale aj pre vás. Deti, ktoré boli prenatálne stimulované, či už počúvaním vašej obľúbenej hudby, spevom alebo tancom, lepšie zvládajú nové podnety, sú prirodzene zvedavé a údajne aj lepšie zvládajú stres. Vyskúšajte napríklad brušný tanec! Viete, aké ďalšie športy sú v tehotenstve vhodné? Brušný tanec pomáha posilniť svalstvo bruška, chrbta a panvového dna, je prevenciou úniku moču. S dieťatkom sa nalaďujete na rovnakú vlnu a jemne ho masírujete.

Otec je v tom tiež

Priložte ucho k maminmu brušku a budete počuť, ako vášmu dieťatku bije srdiečko. Kedy vlastne môžete začať komunikovať s bábätkom?

15. 5. 2009 |

Naposledy navštívené